Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak złagodzić zespół napięcia przedmiesiączkowego? Pięć ważnych wskazówek

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) odnosi się do zachowania, stanów emocjonalnych oraz objawów fizycznych charakterystycznych dla fazy lutealnej cyklu, ustępujących wraz z pojawieniem się miesiączki. Przypuszcza się, że zespół napięcia miesiączkowego dotyczy aż 80% kobiet w wieku rozrodczym i najczęściej objawia się chronicznym zmęczeniem, drażliwością, zmiennością nastrojów, tkliwością piersi oraz niedogodnościami ze strony układu pokarmowego.

U kobiet z ciężkimi objawami PMS konieczne jest włączenie farmakoterapii, jednak formy łagodniejsze wymagają przede wszystkim  wprowadzenia modyfikacji w jadłospisie i stylu życia. Poniżej zamieściłem pięć wskazówek, które pomogą złagodzić Ci dokuczliwe objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i sprawią, że przestaniesz być „terrorystką mimo woli”.

Wyrzuć śmieci z jadłospisu – ocena sposobu odżywiania kobiet cierpiących na bardziej intensywne formy PMS pozwoliła zaobserwować kilka ważnych prawidłowości. A mianowicie ich dieta jest znacznie bardziej (o około 60%) bardziej zasobna w cukry rafinowane, które nasilają takie objawy jak: retencja płynów, trądzik, bóle głowy, etc.. Paradoksalnie też im więcej słodyczy pojawia się w menu tym większa pojawia się potrzeba ich konsumowania – powstaje błędne koło, oparte na uzależnieniu i konieczności zwiększania dawki, a tym samym nasilania niepożądanych objawów.  Jedynym sposobem wyrwania się z tej mało komfortowej sytuacji jest przywiązywanie większej uwagi do jakości spożywanych produktów oraz prawidłowe zbilansowanie jadłospisu.

Jedz regularne posiłki – opieranie się niezdrowym pokusom żywieniowym będzie możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy zrobisz porządek ze swoim jadłospisem. Wprowadzenie regularnych posiłków, bogatych w wysokiej jakości źródła białka, węglowodany, tłuszcze witaminy i składniki mineralne zminimalizuje chęć podjadania i sięgania po śmieciowe przekąski. Należy pamiętać, iż gwałtowne wahania poziomu cukru we krwi nie sprzyjają zachowaniu dobrego samopoczucia, dlatego nie należy dopuszczać do powstawania dotkliwego uczucia głodu.

Postaw na dietę bogatą w wapń – konsekwencją spożywania wysokoprzetworzonej żywności jest powstawanie deficytów wielu ważnych dla prawidłowego funkcjonowania składników, takich jak choćby składniki mineralne. Szczególne znaczenia dla łagodzenia objawów zespołu przedmiesiączkowego ma wapń – pierwiastek, którego niedobory występują statystycznie dość często (nie tylko zresztą u pań). Powodem jest niechęć do produktów mlecznych – pamiętać należy, że istnieją inne, również cenne źródła tego pierwiastka – np. wybrane wody mineralne, orzechy, nasiona, warzywa.

Cenny magnez – badania naukowe potwierdzają, że dzienna podaż magnezu w granicach 200-400 mg może mieć istotne znaczenie w niwelowaniu skutków PMS. Zanim jednak sięgniesz po suplementy, pamiętaj o konwencjonalnych źródłach tego pierwiastka, takich jak: produkty pełnoziarniste - grube kasze, brązowy ryż,  orzechy, kakao, nasiona. Z całą pewnością nie powinno  ich zabraknąć w twoim jadłospisie.

Dbaj o formę – w profilaktyce PMS nie należy lekceważyć czynników związanych ze stylem życia oraz kondycją fizyczną. Umiejętność radzenia sobie ze stresem i rozładowania napięcia pełnią kluczową rolę w łagodzeniu objawów napięcia przedmiesiączkowego. Dodatkowo analizy pokazują, że kobiety otyłe lub posiadające nadwagę mogą w sposób bardziej dotkliwy odczuwać negatywne objawy. Tymczasem bycie aktywnym fizycznie pomaga nie tylko utrzymać talię w ryzach, ale również zwiększa odporność na stres.

Podsumowanie

Zespół napięcia przedmiesiączkowego uprzykrza życie milionom kobiet, wpływając negatywnie na wiele aspektów życia – zarówno zawodowego jak i osobistego. W wielu przypadkach można w prosty sposób zminimalizować i złagodzić negatywne objawy. Należy w tym celu zmodyfikować swój dotychczasowy sposób odżywiania i postawić na regularną aktywność fizyczną.  

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.