Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Niska samoocena utrudnia odchudzanie

Najnowsze spojrzenia na zagadnienia związane z ogólnie rozumianym udoskonalaniem własnego wyglądu, zwracają szczególną uwagę nie tylko na prawidłowy sposób odżywiania i zwiększenie aktywności fizycznej, ale także na kontekst psychologiczny.

Analizy naukowe oraz dane dotyczące sukcesów i porażek związanych z  redukowaniem tkanki tłuszczowej i poprawą estetyki sylwetki pokazują, iż osoby, które posiadają prawidłowo ukształtowane poczucie własne wartości oraz wysoką samoocenę, znacznie częściej osiągają pozytywne efekty wdrożonych planów treningowych i żywieniowych.

Objawy niskiej samooceny

Najprościej pisząc, osoby o zaniżonej samoocenie nie lubią siebie, mają do siebie mnóstwo pretensji, żalu, często koncentrują się na pielęgnowaniu i permanentnym odtwarzaniu najbardziej żenujących momentów i doświadczeń ze swojego życia. Osoby takie często wychodzą z założenia, iż ich wygląd nie jest jedyną czy największą wadą – to jeden z niezliczonej ilości mankamentów. Konsekwencją niskiej samooceny jest negatywny wpływ na poczucie własnej wartości oraz trudności z organizacją życia towarzyskiego. 

Brak samoakceptacji i zadręczanie się  pesymistycznym podejściem do własnej osoby wywołują uczucie przygnębienia, nierzadko doprowadzają do poważnych stanów depresyjnych. Niska samoocena to nie tylko poważny problem w kontekście redukcji tkanki tłuszczowej, to także istotny czynnik komplikujący wiele innych spraw, takich jak relacje społeczne, życie uczuciowe czy kontakty w pracy.

Jak poprawić samoocenę? Ucz się optymizmu!

Osoby, które charakteryzuje pesymistyczne podejście do życia obwiniają się za wszelkie niepowodzenia. Ich zdaniem najczęstsze przyczyny porażki to: głupota, brak talentu, brak szczęścia, nieszczególnie interesujący wygląd. Tymczasem analizowanie niepowodzeń jest kwestią bardzo istotną, jednakże należy robić to wyłącznie w sposób konstruktywny. Przykładowo, jeżeli nie udało Ci się utrzymać reżimu diety i zakończyłeś dzień tabliczką (lub dwiema) czekolady nie załamuj się i nie dręcz się stwierdzeniami typu: „jestem żałosnym grubasem i nic już tego nie zmieni” albo „ jestem do niczego”. 

Zastanów się raczej czy może Twój dzienny jadłospis nie jest zbyt niskokaloryczny, warto dokładnie go przeanalizować, poradzić się dietetyka. Zamiast rozpaczać zaplanuj formę rehabilitacji – np. w postaci dodatkowego treningu aerobowego. Pamiętaj, że nikt nie jest doskonały – nawet Ty, dlatego popełnianie błędów jest rzeczą jak najbardziej normalną, zwłaszcza w przypadku pracy nad estetyką sylwetki, która stanowi przecież wymagający i złożony proces. Nigdy nie zapominaj o tym, iż zasługujesz na bezwarunkową akceptację i szacunek samego siebie. W przypadku, gdy uważasz, że problem związany z samooceną przerasta Cię – skorzystaj z pomocy doświadczonego psychologa lub psychoterapeuty.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż zdrowa samoocena nie jest lekarstwem na wszystkie życiowe trudności, a jedynie pomocnym narzędziem w radzeniu sobie z nieuniknionymi niepowodzeniami.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.