Analizy naukowe oraz dane dotyczące sukcesów i porażek związanych z redukowaniem tkanki tłuszczowej i poprawą estetyki sylwetki pokazują, iż osoby, które posiadają prawidłowo ukształtowane poczucie własne wartości oraz wysoką samoocenę, znacznie częściej osiągają pozytywne efekty wdrożonych planów treningowych i żywieniowych.
Objawy niskiej samooceny
Najprościej pisząc, osoby o zaniżonej samoocenie nie lubią siebie, mają do siebie mnóstwo pretensji, żalu, często koncentrują się na pielęgnowaniu i permanentnym odtwarzaniu najbardziej żenujących momentów i doświadczeń ze swojego życia. Osoby takie często wychodzą z założenia, iż ich wygląd nie jest jedyną czy największą wadą – to jeden z niezliczonej ilości mankamentów. Konsekwencją niskiej samooceny jest negatywny wpływ na poczucie własnej wartości oraz trudności z organizacją życia towarzyskiego.
Brak samoakceptacji i zadręczanie się pesymistycznym podejściem do własnej osoby wywołują uczucie przygnębienia, nierzadko doprowadzają do poważnych stanów depresyjnych. Niska samoocena to nie tylko poważny problem w kontekście redukcji tkanki tłuszczowej, to także istotny czynnik komplikujący wiele innych spraw, takich jak relacje społeczne, życie uczuciowe czy kontakty w pracy.
Jak poprawić samoocenę? Ucz się optymizmu!
Osoby, które charakteryzuje pesymistyczne podejście do życia obwiniają się za wszelkie niepowodzenia. Ich zdaniem najczęstsze przyczyny porażki to: głupota, brak talentu, brak szczęścia, nieszczególnie interesujący wygląd. Tymczasem analizowanie niepowodzeń jest kwestią bardzo istotną, jednakże należy robić to wyłącznie w sposób konstruktywny. Przykładowo, jeżeli nie udało Ci się utrzymać reżimu diety i zakończyłeś dzień tabliczką (lub dwiema) czekolady nie załamuj się i nie dręcz się stwierdzeniami typu: „jestem żałosnym grubasem i nic już tego nie zmieni” albo „ jestem do niczego”.
Zastanów się raczej czy może Twój dzienny jadłospis nie jest zbyt niskokaloryczny, warto dokładnie go przeanalizować, poradzić się dietetyka. Zamiast rozpaczać zaplanuj formę rehabilitacji – np. w postaci dodatkowego treningu aerobowego. Pamiętaj, że nikt nie jest doskonały – nawet Ty, dlatego popełnianie błędów jest rzeczą jak najbardziej normalną, zwłaszcza w przypadku pracy nad estetyką sylwetki, która stanowi przecież wymagający i złożony proces. Nigdy nie zapominaj o tym, iż zasługujesz na bezwarunkową akceptację i szacunek samego siebie. W przypadku, gdy uważasz, że problem związany z samooceną przerasta Cię – skorzystaj z pomocy doświadczonego psychologa lub psychoterapeuty.
Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż zdrowa samoocena nie jest lekarstwem na wszystkie życiowe trudności, a jedynie pomocnym narzędziem w radzeniu sobie z nieuniknionymi niepowodzeniami.