Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Sposób na bezsenność najnowsze badania

Na kłopoty ze snem skarży się coraz więcej osób, niektóre dane wskazują, że problemy mogą dotyczyć nawet 50% Polaków. Stres, nieprawidłowy tryb życia, spożywanie dużej ilości kofeiny i innych substancji pobudzających oraz wiele innych czynników wpływają na jakość snu. Zaburzenia dotyczą najczęściej osób po trzydziestym roku życia, ale nie omijają także ludzi młodszych.

Długość i jakość snu wpływa na nasz stan zdrowia, formę psychofizyczną, a także jak wykazują niektóre badania na masę ciała i poziom tkanki tłuszczowej. Niewyspani funkcjonujemy gorzej, więcej trudu sprawiają nam codzienne czynności związane z pracą, nauką, treningiem, słabiej radzimy sobie ze stresem, więcej także jemy i częściej wspomagamy się stymulantami.

Wszystkie ww. czynniki natomiast wpływają niekorzystnie na jakość snu i jego długość. Błędne koło się zamyka, w końcu sięgamy po leki nasenne, nieraz alkohol doprowadzając do dalszego wyniszczenia naszego organizmu.

Najlepszą opcją byłoby oczywiście „przyhamować”, zapewnić sobie trzy tygodnie wakacji, nauczyć się od nowa cieszyć i relaksować. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić, nie każdy też po prostu potrafi. Co więc należy robić, gdy szklanka ciepłego mleka nie pomaga? Pomóc mogą suplementy diety, a właściwie odpowiednie ich połączenie.

Włoscy naukowcy postanowili zbadać wpływ połączenia magnezu (225 mg), cynku (11,25 mg) i melatoniny (5 mg) na jakość snu u osób cierpiących na bezsenność. Było to badanie kliniczne przeprowadzone metodą podwójnej ślepej próby (co oznacza, że ani badani, ani osoby przeprowadzające eksperyment nie mają wiedzy na temat kluczowych dla wyniku informacji). Podkreślić należy, że wartość takich eksperymentów jest niezwykle wysoka. Wyniki ośmiotygodniowej próby okazały się być wielce obiecujące.

Grupa otrzymująca składniki mineralne i melatoninę spała zdecydowanie lepiej, co potwierdziły pomiary przeprowadzone odpowiednimi metodami ( m.in. Skala Senności Epworth, Kwestionariusz Jakości Snu Pittsburgh, Kwestionariusz Oceny Snu Leeds). We wnioskach końcowych autorzy uznali wpływ zabiegu polegającego na podawaniu magnezu, cynku i melatoniny za mający istotny wpływ na „regeneracyjną wartość snu”.

W świetle ww. danych wydaje się być rozsądnym zakupienie preparatu zawierającego magnez i cynk w odpowiednio wysokiej dawce (proponujemy odpowiednio: 200 – 300 mg i 10 – 15 mg) oraz suplementu zawierającego melatoninę (ok. 5 mg) i przyjęcie takiego zestawu na około godzinę przed planowanym spoczynkiem. Przy okazji warto jednak zaznaczyć, że w wypadku tego kompleksu wyższa dawka niż zalecana powyżej nie koniecznie będzie bardziej efektywna.

Naukowcy z Katedry Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu w Genewie zauważyli, że w wypadku magnezu ani zbyt niski, ani zbyt wysoki tylko tzw. fizjologiczny poziom tego pierwiastka w tkankach sprzyja pogłębianiu snu. W wypadku cynku czy melatoniny nadmiar nie tylko nie jest wskazany, ale może być wręcz szkodliwy. Tak więc nie ma powodów, by przyjmować dawki wielokrotnie wyższe.

 

Źródła: *The effect of melatonin, magnesium, and zinc on primary insomnia in long-term care facility residents in Italy: a double-blind, placebo-controlled clinical trial. Rondanelli M, Opizzi A, Monteferrario F, Antoniello N, Manni R, Klersy C.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.