Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Trenbolone – zła, anaboliczna wróżka

Trenbolone – zła, anaboliczna wróżka
Długo wahałem się czy napisać ten tekst. W żadnym wypadku nie ma on zachęcać do stosowania „trenu”. Wyszedłem z założenia, że wiedza i uświadomienie o ryzyku stosowania danego sterydu anaboliczno-androgennego jest lepsze, niż „porady” udzielane w klubach. Kto ma wziąć sterydy, narkotyki czy alkohol – prędzej czy później spróbuje, niezależnie od ilości ostrzeżeń czy zakazów. Szczegółowa wiedza na temat możliwych powikłań bardziej odstraszy, niż nieprawdziwe, obiegowe opinie osób które nie mają do czynienia z farmakologią.

Historycznym przykładem nieskuteczności prawa jest prohibicja alkoholu w USA która stworzyła najpotężniejszą mafię w historii (gigantyczne zyski z nielegalnego handlu alkoholem wystarczyły, by gangsterzy zostali multimilionerami). Historia lubi się powtarzać, pomimo wszechobecnych zakazów i niemal zrównania SAA z narkotykami w USA, nielegalny handel (m.in. w Internecie) kwitnie. Do dnia dzisiejszego na czarnym rynku sterydowym przepływają miliony dolarów. Państwo traci kolejne miliony np. z nie płaconych podatków, bogacą się handlarze z szarej i czarnej strefy oraz podziemni wytwórcy SAA. Przykładowo w Niemczech od 2012 do 2013 roku Biuro Śledcze Izby Celnej skonfiskowało 259 kg (kilogramów!) sterydów anaboliczno-androgennych, 13 kg stymulantów, 24 kg SERM (selektywne modulatory receptora estrogenowego) oraz 3500 ampułek hormonu wzrostu [10]. Biorąc pod uwagę, że dawkowanie sterydów wyraża się w miligramach, daje to pojęcie o skali przemytu. A ile ton SAA nie przechwycono? W opisanych statystykach wśród SAA dominowały testosteron, trenbolone oraz nandrolone.

Trenbolone to bardzo silny, a może i najsilniejszy dostępny steryd anaboliczno-androgenny przeznaczony do iniekcji. Pierwszy raz opisany w roku 1967 [9] Formuła oparta jest na oleju, przeznaczenie do głębokich iniekcji domięśniowych. Bardzo rzadko spotykana „domowej roboty” formuła była oparta o DMSO –przeznaczona do stosowania na skórę. Trenbolone jest powszechnie używanym środkiem nasilającym przyrost masy mięśniowej u bydła rzeźnego. Jak szacują naukowcy jest wszczepiany w 20 mln sztukach bydła rocznie. Roczne przychody z tego tytułu obliczane są na 1 miliard dolarów! [5]

Z samej swojej natury pochodzenie trenbolonu jest weterynaryjne albo z „podziemia”. Tzw. undery (preparaty z czarnego rynku) często mają zanieczyszczenia, zbyt dużą lub zbyt małą ilość substancji aktywnej, mogą pojawić się stany zapalne po iniekcji, częste są bolesne zastrzyki (zbyt duża ilość alkoholu – mająca zniwelować „chałupnicze” warunki produkcji). Stosowanie „underów” to ruletka. Preparaty weterynaryjne także nie są zalecane do stosowania u ludzi. Tak więc – jeśli decydujesz się na testosteron, nandrolone, metanabol czy winstrol – możesz bez problemu kupić produkt apteczny. W przypadku trenbolonu, boldenonu i podobnych preparatów weterynaryjnych – jesteś „skazany” na czarny rynek. Niestety, z powyższych powodów brakuje badań naukowych trenbolonu przeprowadzanych na ludziach. Środki apteczne są doskonale przebadane i stosowane do leczenia od kilkudziesięciu lat.

Trenbolone – odmiany i kinetyka

Trenbolone występuje w wielu różnych odmianach:

 • trenbolone acetate (krótkie estry, okres półtrwania 3 dni); 17β-(acetyloxy)estra-4,9,11-trien-3-one (np. kiedyś Finajet),
 • trenbolone enanthate (długie estry, okres półtrwania 8-10 dni); 17beta-Hydroxyestra-4,9,11-trien-3-one
 • trenbolone hexahydrobenzylcarbonate (np. Parabolan), półtrwanie nawet do 14 dni (wg np. 9 edycji "ANABOLICS" Llewellyna czas uwalniania w tej wersji estru jest wydłużony nawet do 2 tygodni; wg innych źródeł aktywność substancji wynosi 5-7 dni, czyli czas półtrwania jest z pewnością dłuższy). Można przyjąć, że ta wersja trenu krąży długo, ale działa o wiele krócej - stąd kontrowersje;
 • mieszanki kilku różnych estrów (np. produkcji indyjskiej)

Kinetyka – trenbolone krótki zapewnia szybkie, krótkie uderzenie. Enanthate – potrzebuje wielu dni, aby osiągnąć maksimum swojego działania. Bardzo bolesne może być stosowanie form długich SAA przez osoby początkujące – substancja aktywna może krążyć jeszcze przez 20-30 dni – uniemożliwiając przeprowadzenie terapii po cyklu (PCT) oraz nasilając skutki uboczne. Krótkie estry wiążą się z częstszymi iniekcjami oraz umożliwiają szybką „ucieczkę” ze stosowania danego preparatu.

TRENBOLONE vs NANDROLONE – porównanie, różnice

Pod względem budowy chemicznej trenbolone jest podobny do nandrolonu. Trenbolone ma dwa dodatkowe wiązania węglowe na pozycji 9 i 11 [1]. Ale – między tym substancjami jest więcej różnic, niż podobieństw.

Najbardziej istotne różnice:

 • Brak aromatyzacji w „trenie”: brak możliwości powstawania estrogenów przy stosowaniu trenbolonu (Wg Lllewellyna odpowiada za to grupa „delta 9” obecna w budowie cząsteczki, uniemożliwia aromatyzację) [1]. Nandrolone w większych dawkach mimo wszystko może podnosić poziom estrogenów w ciele.
 • Brak aromatyzacji może być największą zaletą i jednocześnie wadą. Dlaczego? Paradoksalnie u mężczyzn to właśnie estrogeny wiąże się z przyrostem masy mięśniowej, sprawnością seksualną i libido. To znaczy, silne zbicie poziomu estrogenów, przy ponadfizjologicznym poziomie testosteronu tworzy kiepskie warunki anaboliczne i zabija „popęd”.
 • Trenbolone może „wysuszać” stawy i wiązadła, nandrolone z reguły poprawia kondycję stawów, zwiększa syntezę kolagenu.
 • SIŁA działania. Oba środki należą do grupy 19-nortestosteronów. Ale ... o ile siła nandrolonu w ujęciu syntetycznych wskaźników (androgenność / anaboliczność) mieści się na poziomie 37/125, o tyle trenbolone jest preparatem najgrubszego kalibru: parametry 500 / 500. Testosteron jest punktem odniesienia – pod względem anabolicznym i androgennym liczy sobie 100 jednostek. Nie zawsze podobne dane znajdują odniesienie do rzeczywistości, ale mogą powiedzieć bardzo dużo o substancji. A to znaczy, że trenbolone jest pięciokrotnie bardziej anaboliczny od testosteronu, ale jednocześnie wpływ androgenny jest potężny (również, pięciokrotnie silniejszy od testosteronu).
 • Nandrolone mogą stosować kobiety, „tren” tylko desperatki. Nandrolone jest bardzo łagodny pod względem androgennym (np. wpływ na drugorzędowe cechy płciowe, zarost, nastrój/zachowanie, utratę włosów na głowie u osób predysponowanych genetycznie, wirylizacja u kobiet, przerost łechtaczki, obniżenie głosu itd.), a działa silniej od testosteronu pod względem anabolicznym (wskaźnik 125). Trenbolone to już ciężki orzech do zgryzienia. Czyli nandrolone nawet kobiety mogą stosować raczej bez wielkiego ryzyka, trenbolone jest BARDZO niewskazany.
 • Różnice użytkowe. Nandrolone jest postrzegany bardziej jako środek do budowania masy, jego zastosowanie przy innych cyklach jest mniejsze. Trenbolone jest uniwersalnym preparatem – idealnym do budowania masy, siły, czy też przy poprawie jakości mięśni.
 • Skutki uboczne: nandrolone jest bardzo łagodny, trenbolone bardzo ostry i twardy. Nandrolone nadaje się nawet dla początkujących, trenbolone co najmniej dla średniozaawansowanych (wiele lat treningu z użyciem SAA),
 • Trenbolone powszechnie stosuje się głównie do wzrostu masy u bydła rzeźnego (od samego początku), zastosowanie „trenu” u ludzi notuje się dopiero od lat 80’ XX wieku. Nandrolone jest stosowany głównie u ludzi, od samego początku. W wielu krajach stosowane są nielegalne kuracje u bydła rzeźnego. Przykładowo „karmienie zwierząt hodowlanych hormonami i promotorami wzrostu oraz import mięsa traktowanego hormonami zostały zakazane w Unii Europejskiej w 1988 roku” [2].
 • Trenbolone nie ma zastosowania medycznego, nandrolone stosuje się w leczeniu np. raka piersi czy osteoporozy: „Po leczeniu nandrolonem zaobserwowano przyrost gęstości mineralnej kości (BMD) w kości promieniowej”. [3] Żeby było zabawniej – osteoporoza może być wywołana innymi sterydami – glukokortykoidami.
 • Wykrywalność – „długa deka” (nandrolone decanoate) można wykryć nawet kilkanaście miesięcy po wstrzyknięciu 50 mg środka (wg danych naukowych 13 miesięcy) [2]. Trenbolone acetate jest wykrywalny– do 5 miesięcy. [4]
 • Trenbolone wiąże się z receptorem androgenowym około 3 x silniej w porównaniu do testosteronu [6]

Trenbolone – dla masy czy jakości?

Najważniejszą charakterystyką trenbolonu jest brak aromatyzacji. A to oznacza, że trenbolone można zaliczyć do sterydów „jakościowych” podobnie jak winstrol, masteron, primobolan czy oxandrolone. Niestety – kij ma dwa końce: jak wspominałem wcześniej – estrogeny są niezbędne mężczyźnie nawet w kontekście przyrostu masy mięśniowej, ochrony układu krążenia, stawów i wiązadeł czy zapewnienia libido. Wszystkie środki nie-aromatyzujące mogą wpływać na zwiększone ryzyko kontuzji, na dodatek powodują one dużą zwyżkę siły – a to idealne warunki do powstania urazu. Czyli – jeśli decydujesz się na trenbolone, winstrol, oxandrolone czy masteron – musisz zapewnić co najmniej 250 mg testosteronu tygodniowo.

W nadmiarze estrogeny przynoszą całą gamę nieprzyjemnych skutków ubocznych:

 • gromadzenie się tłuszczu w ciele,
 • zmiany w piersiach (ginekomastia estrogenowa),
 • utrudnione pozbywanie się tłuszczu,
 • zatrzymywanie wody („retencja”).

Jest to typowy zestaw problemów jaki często widać u amatorskich „koksiarzy” – ulana sylwetka, antysportowa, 100 cm w pasie oraz „twarz jak słoneczko”.

Podsumowanie

 • jeżeli chcesz używać „trenu” w fazie wycinki – ogranicz dodatkowe środki aromatyzujące (np. metanabol, testostosteron), zapewnij tylko nieco większy niż fizjologiczny poziom testosteronu (~ 250 mg / tydzień),
 • dobry wybór to połączenie trenbolonu z winstrolem, ten pierwszy działa poprzez receptory androgenowe, ten drugi ma zupełnie inny uchwyt – ale ... oba środki są silnie toksyczne dla wątroby – więc ich stosowanie powinno być poprzedzone badaniami lekarskimi (należy monitorować stan wątroby),
 • niestety, tren potrafi obniżyć hormony tarczycy oraz podnieść poziom prolaktyny – więc w fazie jakościowej należałoby dodać do niego T3,
 • jeżeli „trenu” używasz na masie – dodaj do niego testosteron enanthate, cypionate lub omnadren/sustanon (mix), względnie methandienone (metanabol), ze względu na silne działanie trenu – nie warto przesadzać z ilością SAA aromatyzujących – wystarczy 300-400 mg testosteronu tygodniowo

Trenbolone – skutki uboczne

Jest to bardzo ciężki środek, mogą spowodować bardzo poważne powikłania zdrowotne. Nie żartuję! W jednym z badań z 2014 roku [7] młody mężczyzna stosujący trenbolone acetate doznał zawału serca. 23-latek nie był wcześniej poważnie chory. Stwierdzono zwężenie arterii - gałęzi miedzykomorowej przedniej, zstępującej (LAD - left anterior decsending) oraz gałęzi okalającej (Cx - circumflexus) [8]. Pacjentowi musiano wstawić do serca cienkie rurki (stenty).

Typowe dla trenbolonu są:

 • wypadanie włosów,
 • bardzo silna supresja HPTA (fina-dick) – nie obędzie się bez podawania egzogennego testosteronu,
 • powiększenie prostaty (przerost),
 • trądzik,
 • oleista skóra,
 • wysokie ciśnienie krwi,
 • wpływ na wątrobę, potencjalny na nerki; paradoksalnie trenbolone NIE JEST c17 alfa alkilowanym sterydem, pomimo tego odnotowano wiele przypadków uszkodzeń wątroby u kulturystów nadużywających trenbolonu [9]
 • zły nastrój, bezsenność, pobudzenie,
 • jak większość SAA tren może wpływać na spadek HDL, podniesienie LDL – co tłumaczy powikłania sercowo-naczyniowe

Wnioski i zalecenia końcowe:

 • Trenbolone nie nadaje się dla początkujących,
 • W cyklu musi znaleźć się także testosteron w dawce 250 mg / tydzień

Dawkowanie sugerowane przez tematycznych GURU:

 • początkujący: NIE ZALECA SIĘ;
 • średniozaawansowani: 100-200 mg tygodniowo;
 • zaawansowani 150-300 mg tygodniowo,
 • kobiety: NIE ZALECA SIĘ

Redakcja PoTreningu.pl uznaje zjawisko dopingu i stosowania niedozwolonych substancji w sporcie, a także wbrew zaleceniom medycznym, za skrajnie naganne, nieuczciwe i niemoralne. Jakiekolwiek  informacje zawarte w artykułach dotyczących dopingu i farmakologii nie mogą być traktowane ani służyć jako instruktaż. Treść artykułów przedstawia jedynie zebrane informacje dotyczące powyższego tematu. Stosowanie dopingu niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia oraz w wielu przypadkach nawet utraty życia.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.