Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co warto wiedzieć na temat zielonej kawy?

Preparaty odchudzające zawierające ekstrakty z zielonej kawy w ostatnich czasach biją rekordy popularności. Warto więc nabrać trochę dystansu do rozgłaszanych rewelacji i zastanowić się czym tak naprawdę jest ów składnik, jakie substancje zawiera i jakich efektów można się po jego zastosowaniu spodziewać.

Ekstrakt z zielonej kawy – co to takiego?

Chociaż zielona kawa bywa przedstawiana niekiedy jako unikatowa, niemalże magiczna roślina o cudownych właściwościach, to tak naprawdę nie jest to unikatowy cud natury. Zieloną kawa nazywane są  zwykłe nasiona kawowca, które nie zostały poddane procesowi prażenia stosowanego tradycyjnie w przypadku konwencjonalnej wersji kawy, którą na co dzień pijamy. Tak więc powszechnie reklamowany dziś składnik o odchudzających walorach otrzymywany jest z nieprażonych ziaren kawy.

Jakie substancje zawiera w sobie ekstrakt zielonej kawy?

Tak na dobrą sprawę trudno powiedzieć jakie substancje dokładnie i w jakich ilościach zawiera zielona kawa oraz ekstrakty z niej otrzymane. W ziarnach kawowca ukrytych jest niemal tysiąc różnych związków chemicznych, których realny wpływ na organizm nie jest jeszcze poznany. Często jednak preparaty odchudzające zawierają ekstrakty z zielonej kawy standaryzowane na obecność związku chemicznego zwanego kwasem chlorogenowym. I to podobno ta substancja odpowiada za unikalne właściwości zielonej kawy.

Czy stosowanie zielonej kawy faktycznie wspomaga odchudzanie?

Chociaż temat jest póki co jeszcze słabo zbadany i brakuje precyzyjnych danych pozwalających wyciągnąć jednoznaczne wnioski, to przyznać trzeba że istnieją przesłanki by zakładać iż stosowanie ekstraktów zielonej kawy może przyspieszać odchudzanie. Zespół specjalistów z University of Scranton, pod kierownictwem Joe Vinsona przeprowadził eksperyment, który wykazał, że stosowanie wysokich dawek ekstraktu zielonej kawy przyspiesza spalanie tłuszczu. Zdaniem autorów powiązane to było z obecnością kwasu chlorogenowego, wykazującego zdolność do upośledzania trawienia tłuszczu i węglowodanów.

Czy suplementy zawierające ekstrakty z zielonej kawy są bezpieczne?

Generalnie założyć należy, że suplementy diety dopuszczone do obrotu przez GIS są bezpieczne oraz, że ich stosowanie nie niesie za sobą żadnego ryzyka wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych czy objawów niepożądanych. Problem polega na tym, że niektóre środki (mowa o tych sprzedawanych na podejrzanych aukcjach i stronach), wprowadzane są do obrotu „spod lady”. Nie oznacza to, że są „mocniejsze”, ale mogą być np. zanieczyszczone jakimiś niezdrowymi substancjami. Warto też wiedzieć, że istnieją badania wskazujące, że duże dawki kwasu chlorogenowego podnosić mogą poziom homocysteiny – co nie jest zjawiskiem pożądanym dla kondycji układu krążenia.

Podsumowanie

Środki tego typu oczywiście można stosować podczas pracy nad sylwetką, jednak nie warto liczyć, że suplementacja jest w stanie zastąpić dobry trening i odpowiednio ukierunkowaną dietę. 


 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.