Kawa, głównie za sprawą zawartej w niej kofeiny, przez długi okres czasu uważana była za napój definitywnie niezdrowy. Badania przeprowadzone w ciągu ostatnich dwóch dekad wykazały, że ten popularny napój zawiera wiele cennych dla zdrowia składników z grupy „polifenoli” - bardzo podobnych do tych zawartych w zielonej herbacie.
Oczywiście spożywanie kawy jako napoju prozdrowotnego nadal jest kontrowersyjne, zwłaszcza w kontekście optymalnej dawki, niemniej jednak zaryzykować można stwierdzenie, że dla dobrej kawy w zdrowej diecie miejsce z pewnością się znajdzie.
Kofeina jest związkiem o działaniu stymulującym. W kontekście możliwości zastosowania jej we wspomaganiu wysiłku, dostępna literatura naukowa jednoznacznie wskazuje, że kofeina przyjęta przed treningiem nie tylko zwiększa zdolności wysiłkowe, ale także nasila spalanie tłuszczu.
Wielu sportowców przyjmuje preparaty zawierające ten alkaloid przed wysiłkiem, tymczasem mało kto pamięta o tym, że z pewnością niezgorszym rozwiązaniem jest wypicie dobrego espresso. Polifenole zawarte w kawie mają specyficzną właściwość „uwrażliwiania” tkanek na działanie ważnych hormonów, głównie insuliny oraz zwiększają aktywność enzymów odpowiedzialnych za spalanie tłuszczu zapasowego. W połączeniu z kofeiną mamy więc gotowy pobudzacz i termogenik - „2w1”, dzięki któremu nie tylko poprawimy swoją wytrzymałość, ale także usprawnimy przemianę materii.
Jak podkręcić skuteczność kawy?
Pobudzający i odchudzający potencjał kawy można wzmocnić poprzez dodanie odrobimy pieprzu kajeńskiego (chilli). Zawarta w nim kapsaicyna ma silny potencjał termogenny, przez co dodatkowo nasila wydatkowanie energii. Uważać jednak należy, by nie przesadzić z chilli, wystarczy dosłownie szczypta. Zbyt duża dawka może spowodować podrażnienie błon śluzowych i długo utrzymujący się dyskomfort. Trening z pewnością nie będzie wtedy udany.
Słodzenie kawy
Jeśli zależy Ci na zwiększonym spalaniu tłuszczy w czasie wysiłku to przestrzegam przed słodzeniem kawy - czy to cukrem białym, czy jak radzą niektórzy – brązowym, czy też miodem i czymkolwiek innym.
Węglowodany dostarczone przed wysiłkiem mogą wyraźnie zmniejszyć spalanie kwasów tłuszczowych podczas wykonywania ćwiczeń. Jak szukasz natomiast jedynie pobudzenia, to porcja węglowodanów prostych spożyta zaraz przed treningiem z pewnością Ci nie zaszkodzi.
Źródła:
Consumption of Coffee Polyphenols Increases Fat Utilization in Humans. Noriyasu Ota, Satoko Soga, Takatoshi Murase, Akira Shimotoyodome, and Tadashi Hase.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.