Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy bakterie mogą przyczyniać się do rozwoju otyłości?

Czy nadwaga i otyłość mogą być związane z aktywnością mikroorganizmów zasiedlających nasze jelita? Naukowcy z University of Maryland School of Medicine uważają, iż zależność ta może być całkiem prawdopodobna, udało im się bowiem zidentyfikować 26 gatunków bakterii w ludzkiej mikroflorze jelitowej, które wydają się być powiązane z otyłością i jej powikłaniami metabolicznymi, takimi jak insulinooporność, hiperlipidemia czy choroby układu krążenia.

Odkrycie to było możliwe dzięki badaniom przeprowadzonym wśród Amiszów (wzięło w nim udział łącznie 310 osób) - społeczności o wysokim pokrewieństwie genetycznym, niemalże identycznym stylem życia oraz okazjonalnym jedynie przyjmowaniem farmaceutyków. Dzięki tym podobieństwom udało się wykluczyć wiele czynników „zakłócających”, które mogłyby wpłynąć na wynik badania. Co jednak tak w właściwie udało się odkryć?

Autorzy wyodrębnili 26 gatunków bakterii, których obecność w mikroflorze jelitowej notowana była u osób z otyłością i zespołem metabolicznym (stanie chorobowym charakteryzującym wyraźnie podwyższonym wskaźnikiem masy ciała - BMI, wzrostem poziomu triacylogliceroili, cholesterolu, glukozy i białka C-reaktywnego we krwi). Badacze jednak nie są niestety pewni czy obecność bakterii jest przyczyną czy też może skutkiem otyłości i zaburzeń metabolicznych. Jednak biorąc pod uwagę wyniki innych eksperymentów niemal pewne jest, że stan mikroflory jelitowej może mieć wpływ na masę i skład ciała.

Już jakiś czas temu grupa japońskich naukowców (Kadooka i wsp.) odkryła, że bakterie Lactobacillus Gasperi mogą wspomagać odchudzanie. W jedynym z badań, w którym wzięło udział osiemdziesięciu siedmiu ochotników z nadwagą okazało się, że regularna konsumpcja fermentowanego napoju mlecznego z dodatkiem Lactobacillus Gasperi powoduje utratę masy ciała. Przyjmowanie takiego samego napoju bez dodatku wspomnianych wyżej bakterii takiego efektu odchudzającego nie wywierało.

Jak więc widać bardzo prawdopodobne jest, że stan mikroflory jelitowej ma istotny wpływ na masę i skład ciała oraz przynajmniej kilka parametrów metabolicznych, przy czym niektóre drobnoustroje mogą mieć w tym zakresie działanie korzystne, na co wskazują wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez Japończyków, a inne – niekorzystne, co sugerują wnioski wynikające z badania przeprowadzonego przez Amerykanów z udziałem Amiszów. 

Źródła: • Zupancic M., Cantarel B., Liu Z., et all. Analysis of the Gut Microbiota in the Old Order Amish and Its Relation to the Metabolic Syndrome . PLoS ONE , 2012; 7 (8): e43052 • Kadooka Y, Sato M, Imaizumi K, et all. Regulation of abdominal adiposity by probiotics (Lactobacillus gasseri SBT2055) in adults with obese tendencies in a randomized controlled trial. Eur J Clin Nutr. 2010 Jun;64(6):636-43

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.