Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy estrogen może pomóc w redukcji tłuszczu?

Czy estrogen może pomóc w redukcji tłuszczu?
Estradiol ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania mężczyzny (kości, serca, mięśni, libido, samopoczucia, ilości tłuszczu w ciele), dlatego nie może być nazywany hormonem żeńskim. Analogicznie testosteron (tradycyjnie postrzegany jako hormon męski) ma swoją istotną rolę do odegrania u kobiet.

Czy estrogen może pomagać w redukcji tłuszczu?

Badanie naukowe

Kuracja benzoesanem estradiolu (EB) u otyłych samców i samic myszy przez 32 dni doprowadziła do:

  • zmniejszenia masy ciała (o 20%),
  • spadku procentowej zawartości tkanki tłuszczowej (o 8%)
  • spadku zawartości białka w tułowiu (o 12%)

Estradiol zmniejszył spożycie kalorii u obu płci o 25-35%, ale nie wpłynął na regulację temperatury ciała. Estrogeny również obniżały stężenia krążącej glukozy i insuliny, chociaż nadal utrzymywała się hiperinsulinemia (podwyższone stężenie insuliny). Naukowcy doszli do wniosku, iż za redukcję masy ciała u myszy odpowiada raczej zmniejszona podaż energii, a nie np. wpływ estradiolu na termogenezę. Podawanie estradiolu zmniejsza niektóre niepokojące zaburzenia metaboliczne, co może być przydatne w leczeniu cukrzycy typu II. Jednak długoterminowo estrogeny nie wydają się oferować istotnych korzyści w leczeniu otyłości lub cukrzycy w porównaniu z samym ograniczeniem podaży energii (zmniejszeniem ilości węglowodanów i tłuszczów).

Komentarz

Niestety długotrwałe i silne "zbijanie" estrogenów jest bardzo popularne w branży fitness. U ludzi wykazano, iż nadmiernie stłumienie „produkcji” estrogenów (np. przez zastosowanie inhibitorów aromatazy) przyczynia się do odkładania się większej ilości tkanki tłuszczowej. Nadmiar tłuszczu sprzyja wielu zróżnicowanym zaburzeniom metabolicznym np. insulinooporności, stanowi zapalnemu, nasilonej aromatyzacji obwodowej (powstaje więcej estrogenów), retencji wody, obciążeniu serca itd. Zarówno nadmiar, jak i niedobór estrogenów jest dla człowieka wysoce niepożądaną sytuacją.

Źródła: Paul U. Dubuc Effects of Estrogen on Food Intake, Body Weight, and Temperature of Male and Female Obese Mice https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.3181/00379727-180-42204

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.