Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy temperatura ma wpływ na spalanie tłuszczu? Czy pocenie się odchudza?

Czy temperatura ma wpływ na spalanie tłuszczu? Czy pocenie się odchudza?
Według obiegowych opinii ciepłe ubieranie się sprzyja utracie tkanki tłuszczowej (co jest nieprawdą). A czy faktycznie trening w różnych warunkach daje odmienne rezultaty?

Pocenie się powoduje chwilową utratę wody, a nie tłuszczu zgromadzonego w ciele. Ubytek wagi nie jest równoznaczny z utratą tkanki tłuszczowej.

Naukowcy sprawdzali, jak otyli mężczyźni reagują na trening w zimnie i cieple.

Mężczyźni przez tydzień ćwiczyli 2.5 h dziennie, naprzemiennie korzystając z wchodzenia na podwyższenie (stepa) przez 10 minut i chodzenia na bieżni (5 km/h) przez 10 minut. W jednym tygodniu trenowali w cieple, w drugim w zimnie. Później grupy zamieniono miejscami. Mężczyźni utrzymywali przez okres badania ujemny bilans energetyczny, dlatego schudli.

Trening w zimnie dawał nieco lepsze rezultaty, jednak biorąc pod uwagę łącznie wyniki w obu grupach, nie było to spektakularne.

Niby różnica wyszła 46%, ale de facto w jednych warunkach (w cieple) utracono 0,54 kg tłuszczu, w drugiej, w zimnie, 0,79 kg. 

Co zapamiętać?

Trening w zimnie daje większe efekty, jednak kluczowe dla redukcji tłuszczu jest utrzymywanie ujemnego bilansu energetycznego. Najważniejsze, by pamiętać, iż całe 2.5 h mało intensywnego treningu oznaczały u otyłych mężczyzn wydatek 660 kcal. A więc całą redukcję można zniweczyć 1 wizytą w McDonald’s czy zjedzenie dwóch zwykłych pączków.

Źródła: O'HARA, W.J., C. ALLEN, R.J. PASTERZ I G. ALLEN „Fat loss in the cold-a controlled study” https://journals.physiology.org/doi/pdf/10.1152/jappl.1979.46.5.872

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.