IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dieta, odchudzanie i hormony. Czyli jak odchudzić się raz na zawsze

Reakcje chemiczne, które bezustannie zachodzą w organizmie przy udziale odpowiednich enzymów, inicjowane są przez związki zwane hormonami. Dzięki rozmaitym zabiegom żywieniowe możemy wpływać na aktywność hormonów (np. hormonów tarczycy odpowiadających m.in. za tempo przemiany materii) czy też na wrażliwość receptorów na ich działanie.

Zły dobór produktów spożywczych może owocować niekorzystnymi konsekwencjami w tym zakresie i niepożądanymi zmianami w metabolizmie, które następnie powodować mogą nie tylko zahamowaniem procesu odchudzania, ale także zwiększyć predyspozycje organizmu do przybierania na wadze.

Co więc należy robić? Przede wszystkim należy wziąć powyżej przedstawioną prawidłowość pod uwagę jako fakt. Odchudzając się warto zastosować metodę „małych kroków”, wprowadzając stopniowe korekty do jadłospisu. Po pierwsze należy uzbroić się w cierpliwość i nie nastawiać się na błyskawiczne efekty. Zmniejszenie ilości przyjmowanych kalorii o połowę czy zastosowanie diety-głodówki, to nie jest dobre rozwiązanie. Po pierwsze, prędzej czy później takie postępowanie doprowadza do załamania i kompensacji (czytaj: objadania się), po drugie za pośrednictwem niektórych hormonów powoduje spowolnienie przemiany materii.

Mądrze się odchudzając się należy nie tylko zmniejszać ilość spożywanych kalorii, ale również poprawiać jakość spożywanej żywności. Wybierając produkty niskoprzetworzone (takie jak: świeże owoce, warzywa, chude mięsa; zamiast: dżemów, gotowych sałatek, parówek i kiełbas) – możemy mieć pewność, że zmierzamy w dobrym kierunku.

Docelowo podstawę diety powinny stanowić: ryby morskie świeże, nierafinowane tłuszcze roślinne - np. oliwa z oliwek „extra virgin”, chudy nabiał, a także ziemniaki (korzystnie – bataty), a jako uzupełnienie: produkty zbożowe z mąki pełnego przemiału. Wszelkie jednostronne modele żywieniowe, zakładające jedzenie tylko jabłek czy tylko jogurtów, po kilku dniach nieuchronnie skazują na porażkę.

Chociaż wiele zmian hormonalnych wywołanych dietą ma charakter tymczasowy, to przy częstszych eksperymentach na własnym organizmie może okazać się, że niektóre konsekwencje są długofalowe, i trudno je odwrócić.

Znam wiele przypadków osób, które poprzez regularne stosowanie bezmyślnych zabiegów odchudzających doprowadziły swój organizm do takiego stanu, że konsekwencją była choroba lub załamanie psychiczne. Życzę więc rozsądku, bo bez niego szanse powodzenia są naprawdę niewielkie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.