Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak sobie poradzić z wilczym apetytem?

Jak sobie poradzić z wilczym apetytem?
Chociaż przyjęło się uważać, iż „apetyt jest oznaką zdrowia”, to w praktyce osoby, które mają szczególną słabość do jedzenia rzadko kiedy mogą się poszczycić dobra kondycją. Niestety, ale nadmierne folgowanie sobie w kwestii ilości spożywanego pokarmu prowadzi do poważnych problemów z masą i składem ciała, a także nieprzyjemnych, a niekiedy wręcz niebezpiecznych przypadłości zdrowotnych. Oprócz zaburzeń związanych z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego, takich jak wzdęcia, zgaga, zaparcia czy dyskomfort w podbrzuszu pojawić się tez mogą: cukrzyca, miażdżyca, otyłość i wiele innych

Jak zatem jeść mądrze, to znaczy z jednej strony nie cierpieć dokuczliwego głodu, a z drugiej nie rezygnować z przyjemności, jaką niewątpliwie jest sam akt spożywania pokarmów? No i jak w końcu okiełznać “wilczy apetyt” utrudniający normalne funkcjonowanie?

Zjedz wartościowe śniadanie zasobne w białko

Pierwszy posiłek spożywany w ciągu dnia posiada niebagatelne znaczenie dla późniejszych wyborów żywieniowych. Warto zatem zadbać o to, aby śniadanie było w miarę możliwości treściwe i sycące. Dlatego wszelkie słodkie jogurty, białe pieczywo, płatki śniadaniowe dla dzieci, należy zamienić choćby na jajecznicę z warzywami, kanapki z razowego pieczywa z twarogiem i szczypiorkiem (albo z mięsem), owsiankę z dodatkiem świeżych owoców i jogurtu naturalnego, serek wiejski z pomidorem, etc. Należy podkreślić, iż pogląd sugerujący, iż rano można pozwolić sobie na odrobinę łakoci – bo w końcu mamy cały dzień, aby spalić nadmiar dostarczonej energii- nie jest słuszny. Jeżeli zaczniemy dzień od białego pieczywa posmarowanego masłem czekoladowym, to później trudno będzie nam zapanować nad apetytem – zwłaszcza na produkty słodkie. Badania naukowe wskazują, iż szczególnie istotne znaczenie dla utrzymania mechanizmów regulujących łaknienie w równowadze ma dostarczenie solidnej porcji białka w pierwszych godzinach po przebudzeniu. Warto i o tym pamiętać.

Jedz smaczne i satysfakcjonujące posiłki

Wielu osobom wydaje się, iż spożywanie kilku małych posiłków w ciągu dnia jest doskonałym sposobem na utrzymanie zgrabnej sylwetki i dobrego zdrowia. Tymczasem zbyt małe porcje zjadane w ramach zaplanowanych posiłków, sprawiają, iż wstajemy od stołu nieusatysfakcjonowani i bardzo szybko zaczynamy się rozglądać za przekąskami. Dlatego czasem lepiej jest zmniejszyć ilość spożywanych posiłków do 3-4 w ciągu dnia – tak, aby najadać się do syta niż przesadnie się rozdrabniać i z konsumpcji czynić degustację. Warto także uwzględnić wartościowy deser, na przykład w postaci owoców. Owoce oprócz tego, że mają słodki i przyjemny smak (dzięki czemu stanowić mogą substytut zasobnych w cukry i izomery trans konwencjonalnych słodyczy) są sycące oraz dostarczają wielu cennych dla zdrowia składników odżywczych.

Zadbaj o odpowiednią ilość snu

O tym, iż niedostateczna ilość snu zaburza mechanizmy związane z odczuwaniem głodu i sytości mówi i pisze się sporo i to od dawna. Niewyspanie sprzyja nielimitowanemu objadaniu się – zwłaszcza słodkimi i niskojakościowymi przekąskami. Związane jest to zaburzeniami w wydzielaniu ważnych hormonów regulujących pobór pokarmu takich jak grelina. Badania naukowe wskazują, ze niedobór snu sprawia, iż jej wydzielanie drastycznie rośnie. Podobnie też zwiększeniu ulega produkcja kortyzolu zwanego hormonem stresu, który oprócz wielu innych właściwości posiada też taką, że w sposób pośredni sprzyja objadaniu się słodyczami, a dodatkowo ułatwia w pewnym sensie gromadzenie zapasów tłuszczowych w ustroju. Nie należy sobie zatem odmawiać dobrej jakości nocnego odpoczynku – szczególnie powinny o tym pamiętać osoby, które mają problem z okiełznaniem głodu i apetytu na słodycze..

Wybieraj nisko przetworzone produkty żywnościowe

Brak satysfakcji ze spożywanych posiłków i szybko pojawiający się głód, mogą być także konsekwencją niewłaściwych wyborów żywieniowych. Produkty powstałe na bazie białej mąki, słodycze, fast foody, słone przekąski, wędliny charakteryzują się niskim indeksem sytości, co oznacza, że po ich zjedzeniu szybko pojawia się trudne do opanowania uczucie głodu. Dodatkowo produkty zawierające znaczne ilości rafinowanych cukrów, soli i tłuszczu upośledzają wewnątrzustrojowe mechanizmy odpowiedzialne za odczuwanie głodu i sytości. Dlatego komponując jadłospis, warto skoncentrować się na produktach, które sycą na długo – należą do nich nieprzetworzone produkty żywnościowe, takie jak: jaja, naturalny nabiał, mięso, pełnoziarniste produkty zbożowe, tłuste ryby morskie, warzywa, owoce, orzechy – niesolone i nieprażone.

Podsumowanie

Duży apetyt nie zawsze musi być oznaką dobrego zdrowia. Trudności z jego pohamowaniem mogą świadczyć o występowaniu błędów żywieniowych w codziennym jadłospisie, co w konsekwencji prowadzi do problemów z masą ciała i powstawania wielu dolegliwości zdrowotnych. Nieodparta potrzeba ciągłego jedzenia – również pomiędzy posiłkami- wynika najczęściej z niewłaściwego doboru jakościowego spożywanych pokarmów, niedostatecznej ilości snu, zbyt dużej ilości posiłków oraz nieprawidłowo zbilansowanego śniadania.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.