Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak zachęcić partnera do zmiany trybu życia?

Jak zachęcić partnera do zmiany trybu życia?
Brak porozumienia w kwestii tak istotnej jak dbałość o zdrowie i aktywność fizyczna może być przyczyną wielu niesnasek pomiędzy partnerami. Co zrobić, aby zachęcić swoją „drugą połowę” do zmiany nawyków żywieniowych, a jednocześnie nie stracić własnej motywacji i zapału do pracy nad swoją sylwetką i zdrowiem?

Przede wszystkim nic na siłę

Nie wyciągniesz nikogo za uszy sprzed telewizora i nie zaprowadzisz na siłownię. A nawet jeśli, to ta osoba na pewno nie wykaże entuzjazmu i chęci współpracy. Dlatego musisz zapamiętać, że nie ma sensu uszczęśliwiać kogoś na siłę – w zamian należy natomiast wzbudzić w nim motywację. Presja z zewnątrz nigdy nie przyniesie dobrych efektów – zwłaszcza jeśli sprowadza się do wyrażania negatywnych opinii na temat tuszy, wyglądu, etc. Prośby i groźby nic nie pomogą, jeżeli dana osoba nie ma w sobie krzty motywacji do podjęcia wysiłku.

Wzbudzanie motywacji

Z doświadczenia wiem, że największym bodźcem dla osoby, która nie ma ochoty dokonywać zmian w swoich dotychczasowych nawykach żywieniowych, a już tym bardziej zwiększać aktywności fizycznej, są pozytywne efekty pojawiające się u partnera – bardziej jędrna i sprężysta sylwetka, zapał do działania, poprawa samopoczucia czy lepsza kondycja zdrowotna. Lekkie uczucie zazdrości, a także obawa o utratę atrakcyjności stanowią sygnały, które można wykorzystać w zachęcaniu „drugiej połówki” do zmiany swojego postępowania.

Metoda drobnych kroków

Nie należy fundować partnerowi lub partnerce terapii szokowej i wywracać w ciągu 5 minut do góry nogami wszystkich nawyków i przyzwyczajeń. Warto zachęcać do wprowadzania zmian, niż narzucać sztywne i drastyczne ograniczenia. Wyobrażenia na temat zdrowego trybu życia są często stereotypowe i błędne, a Twoją rolą jest wyprowadzenie z błędu. I tak zdrowe posiłki nie są niesmaczne i jałowe, założę się, iż jeżeli przygotujesz jakąś kolorową sałatkę czy obiad w stylu fit (choćby grillowanego łososia z warzywami) to partner czy partnerka na pewno się skuszą. Podobnie jest z aktywnością fizyczną – wrzucanie kogoś do basenu z nakazem przepłynięcia 2 km stylem dowolnym może tylko zniechęcić do sportu. Na początku można zacząć od wspólnych przedsięwzięć, choćby od spaceru. Innym razem można zrobić razem trening na siłowni, pójść na basen czy pobiegać po parku – ważne aby być wyrozumiałym i pozytywnie nastawionym. Sport należy potraktować jako formę wspólnego spędzania czasu, alternatywę dla leżenia przed telewizorem.

Podsumowanie

Zdrowym trybem życia można „zarazić” partnera lub partnerkę, trzeba jednak wykazać się cierpliwością, pozytywnym nastawieniem i determinacją. Przyda się także odrobina sprytu, aby przemycać do wspólnego życia kwestie związane ze zdrowymi nawykami żywieniowymi. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.