W okresie przedwakacyjnym gwałtowanie wzrasta sprzedaż rozmaitych preparatów wspomagających odchudzanie. Szczególną popularnością cieszą się tzw. spalacze tłuszczu - suplementy zawierające substancje nasilające termogenezę, czyli proces w którym substraty energetyczne (pochodzące m.in. z tkanki tłuszczowej) przetwarzane są na energię cieplną. Chociaż preparaty posiadające akceptację GIS-u są uznawane za bezpieczne, to w niektórych sytuacjach ich stosowanie nie jest zalecane.
Choroby układu krążenia
Spalacze tłuszczu zawierają zazwyczaj kofeinę oraz ekstrakty roślinne, które wywołując wzrost produkcji katecholamin podnosić mogą ciśnienie tętnicze krwi. Jest to sytuacja szczególnie niepożądana u osób z nadciśnieniem, po zawałach czy udarach i w przypadku występujących zaburzeń rytmu serca. Wszelkie choroby układu krążenia mogą stanowić przeciwwskazanie do przyjmowania tego typu specyfików, a ewentualną decyzję o ich stosowaniu bezwzględnie należy skonsultować z lekarzem.
Zaburzenia neurologiczne
Bioaktywne substancje zawarte w tzw. „termogenikach” wpływać mogą na poziom niektórych neuroprzekaźników w mózgu. W przypadku osób zdrowych objawia się to zmniejszeniem zmęczenia, lekkim pobudzeniem psychoruchowym czy zahamowaniem apetytu. U osób ze schorzeniami mającymi podłoże neurologiczne mogą wystąpić jednak objawy niepożądane jak depresja, splątanie, nerwowość i agresja. Również i w tym przypadku należy ewentualny zakup preparatu skonsultować z lekarzem.
Cukrzyca
W tym wypadku wiele zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz – mocy stosowanego preparatu. Niektóre substancje zawarte w spalaczach tłuszczu mogą wpływać na gospodarkę glukozową i insulinową w ustroju, przyczyniać się do występowania hipoglikemii, a także zaburzać działanie leków. W przypadku cukrzycy suplementy zawierające substancje o działaniu termogennym powinny być stosowane po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.
Ciąża i laktacja
Chociaż absolutnie nie ma niczego złego w dbaniu o estetykę sylwetki w czasie ciąży, to metody powinny być dobrane niezwykle starannie. Ze względu na możliwe zagrożenie dla zdrowia rozwijającego się płodu nie tylko wszelkiego rodzaju spalacze tłuszczu ale także niskokaloryczne diety nie są w tym okresie wskazane (także diety wysokobiałkowe). Ciąża stanowi przeciwwskazanie bezwzględne do stosowania preparatów termogenicznych i większości innych środków odchudzających. Podobnie w okresie karmienia piersią nie należy tego typu suplementów spożywać.
Podsumowanie
Spalacze tłuszczu, choć na tyle innych preparatów odchudzających charakteryzują się dużą skutecznością w niektórych przypadkach nie powinny być stosowane. Oprócz wymienionych tutaj chorób i stanów fizjologicznych ostrożność powinny zachować także osoby z chorą tarczycą, zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego, alergicy czy osoby mające problemy z nerkami. Warto także pamiętać, że niektóre substancje wchodzące w skład spalaczy tłuszczu mogą wpływać na metabolizm farmaceutyków.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.