Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Niecodzienny sposób na poskromienie apetytu

Niecodzienny sposób na poskromienie apetytu
Umiejętność zapanowania nad nadmiernym apetytem to problem wielu osób pracujących nad estetyką sylwetki, szczególnie będących w trakcie realizowania planów ukierunkowanych na pozbycie się zbędnego balastu tłuszczowego. Mało tego, trudności z poskromieniem nadmiernego łaknienia to najczęstsza przyczyna łamania reżimu zaplanowanej diety. Jakie są zatem sposoby na opanowanie tego problemu?

Problem z łaknieniem – krótkie przypomnienie

Nadmierny apetyt i trudności z jego opanowaniem to w większości konsekwencja niewłaściwie zbilansowanego jadłospisu. Najczęstszą przyczyną są nadmierne restrykcje kaloryczne – głodzony organizm domaga się zaspokojenia potrzeb energetycznych, a także nieodpowiednio rozplanowany rozkład makroskładników – najczęściej niedobór białka i tłuszczu, a także deficyt ważnych związków i składników (błonnik, witaminy, składniki mineralne). Dodatkowym czynnikiem utrudniającym utrzymanie apetytu w ryzach są czynniki pozażywieniowe, takie jak na przykład długotrwałe i przekraczające możliwości adaptacyjne organizmu bodźce stresowe, silne emocje wymagające szybkiego rozładowania oraz niedostateczna ilość snu (bądź też sen nie najlepszej jakości). Osoby, które posiadają problem z zapanowaniem apetytu powinny zatem przeanalizować swój jadłospis, zainwestować w dobrej jakości wypoczynek nocny, a także przemyśleć sprawy dotyczące „higieny” układu nerwowego i w razie konieczności skonsultować się z odpowiednim specjalistą. W kwestiach żywieniowych można również polecić kilka wartych uwagi tricków. Przede wszystkim warto pomyśleć o właściwie zbilansowanym śniadaniu, zasobnym w pełnowartościowe białko. Pożywne śniadanie, oparte na nieprzetworzonych produktach żywnościowych pomaga zapanować nad łaknieniem w późniejszych dniach. Dodatkowo należy pamiętać, aby w codziennym menu nie zabrakło pokarmów, które znane są z tego, iż sycą na długo. Należą do nich jaja, mięso (gotowane, grillowane lub pieczone), migdały, nieprzetworzony nabiał i inne.

Niecodzienny sposób na łaknienie

Jak wiadomo, pobudzająco na apetyt działają bodźce zmysłowe – zapach świeżo pieczonego chleba czy ciasta, widok apetycznego i kolorowego deseru, etc. Okazuje się jednak, że można zadziałać na receptory zmysłowe tak, aby w sposób istotny ograniczyć łaknienie. Wyniki specjalnie zaprojektowanego eksperymentu przeprowadzonego przez holenderskich naukowców wskazują, że istotną rolę może odgrywać zmysł węchu. Istnieją zapachy skutecznie tłumiące apetyt. O dziwo wcale nie są to aromaty skrajnie nieprzyjemne i trudne do zniesienia. Okazuje się natomiast, iż szczególnie mocno może ograniczyć łaknienie zapach gorzkiej czekolady! Co ciekawe, delektowanie się samym czekoladowym aromatem może wiązać się z odczuwaniem większej satysfakcji niż w przypadku konsumpcji tego smakołyku, na co wskazują zmiany w poziomie hormonów, rejestrowanych u badanych uczestników badania.

Podsumowanie

Gorzka czekolada to niewątpliwie cenny składnik zdrowego jadłospisu. Jak się okazuje, warto delektować się tym smakołykiem i „karmić” nim również zmysł węchu – jak pokazują badania, skorzystać mogą na tym osoby posiadające trudności z zapanowaniem nad apetytem. Nie należy przy tym zapominać o podstawach – wąchanie czekolady może okazać się nieskuteczne w sytuacji praktykowania skrajnie niskokalorycznego i nieprawidłowo zbilansowanego menu.