Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Nieporozumienia związane z „przemianą materii”

Nieporozumienia związane z „przemianą materii”
Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że estetyka naszej sylwetki uzależniona jest nie tylko od ilości spożywanych kalorii, ale również – od tempa przemiany materii.

Ach ta „przemiana materii”...

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, iż „mam strasznie powolną przemianę materii” i dlatego nie mogą schudnąć. Analogicznie „zbyt szybka przemiana materii” obwiniana jest za problemy z przyrostem masy mięśniowej. W zasadzie, takim ogólnym stwierdzeniom odnoszącym się do przyczynowo-skutkowych zależności, trudno odmówić słuszności.

Gdyby jednak zapytać niektóre osoby, czym owa „przemiana materii” jest okazałoby się, że ich wyobrażenie na jej temat nie ma z jej istotą nic wspólnego.

Czym jest ta „przemiana materii”?

W powszechnej świadomości „przemiana materii” funkcjonuje jako specyficzny eufemizm, coś w rodzaju eleganckiego i lakonicznego opisu tego co się dzieje z jedzeniem w świetle naszego przewodu pokarmowego. Innymi słowy szybkość przemiany materii w przekonaniu wielu osób donosi się do czasu pomiędzy spożyciem danego produktu żywnościowego, a jego wydaleniem z ustroju w akcie defekacji. Oczywiście jest to nieporozumienie. Nie należy mylić szybkości pasażu jelitowego z tempem przemian metabolicznych – bo do nich de facto odnosi się termin „przemiana materii”!

To obiegowe przeświadczenie ma oczywiście swoje konsekwencje. Często zdarza się, że preparaty o działaniu przeczyszczającym traktowane są jako środki „przyspieszające przemianę materii”, co jest totalną bzdurą. Preparaty przeczyszczające przyspieszają tempo pasażu jelitowego i sprawiają, że niektóre składniki pokarmowe – nie zdążą ulec strawieniu i wchłonięciu. Metabolizm przy ich stosowaniu może co najwyżej spowolnić, ze względu na brak podaży odpowiedniej ilości niezbędnych substancji odżywczych.

Podsumowanie

Warto sobie zapamiętać, że przemiana materii zachodzi na poziomie komórkowym i odnosi się do przebiegu procesów katabolicznych (rozkładu) i anabolicznych (budowy). Przemiany te nie zachodzą samorzutnie, a nadzorowane są przez wyspecjalizowane jednostki zwane enzymami, więc ich tempo może być różne. Jest zależne choćby od aktywności hormonów i wrażliwości poszczególnych tkanek na ich działanie. W pragmatycznym ujęciu stosowanym w kontekście kontroli masy ciała, terminu „przemiana materii” używa się często w odniesieniu do procesu wydatkowania energii przez nasz organizm. Nie ma on jednak nic wspólnego z wydalaniem resztek niestrawionych pokarmów i nie powinien być z nim mylony.