Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nieporozumienia związane z „przemianą materii”

Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że estetyka naszej sylwetki uzależniona jest nie tylko od ilości spożywanych kalorii, ale również – od tempa przemiany materii.

Ach ta „przemiana materii”...

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, iż „mam strasznie powolną przemianę materii” i dlatego nie mogą schudnąć. Analogicznie „zbyt szybka przemiana materii” obwiniana jest za problemy z przyrostem masy mięśniowej. W zasadzie takim ogólnym stwierdzeniom odnoszącym się do przyczynowo-skutkowych zależności, trudno odmówić słuszności.

Gdyby jednak zapytać niektóre osoby, czym owa „przemiana materii” jest okazałoby się, że ich wyobrażenie na jej temat nie ma z jej istotą nic wspólnego.

Czym jest ta „przemiana materii”?

W powszechnej świadomości „przemiana materii” funkcjonuje jako specyficzny eufemizm, coś w rodzaju eleganckiego i lakonicznego opisu tego, co się dzieje z jedzeniem w świetle naszego przewodu pokarmowego. Innymi słowy, szybkość przemiany materii w przekonaniu wielu osób donosi się do czasu pomiędzy spożyciem danego produktu żywnościowego, a jego wydaleniem z ustroju w akcie defekacji. Oczywiście jest to nieporozumienie. Nie należy mylić szybkości pasażu jelitowego z tempem przemian metabolicznych – bo do nich de facto odnosi się termin „przemiana materii”!

To obiegowe przeświadczenie ma oczywiście swoje konsekwencje. Często zdarza się, że preparaty o działaniu przeczyszczającym traktowane są jako środki „przyspieszające przemianę materii”, co jest totalną bzdurą. Preparaty przeczyszczające przyspieszają tempo pasażu jelitowego i sprawiają, że niektóre składniki pokarmowe – nie zdążą ulec strawieniu i wchłonięciu. Metabolizm przy ich stosowaniu może co najwyżej spowolnić, ze względu na brak podaży odpowiedniej ilości niezbędnych substancji odżywczych.

Podsumowanie

Warto sobie zapamiętać, że przemiana materii zachodzi na poziomie komórkowym i odnosi się do przebiegu procesów katabolicznych (rozkładu) i anabolicznych (budowy). Przemiany te nie zachodzą samorzutnie, a nadzorowane są przez wyspecjalizowane jednostki zwane enzymami, więc ich tempo może być różne. Jest zależne choćby od aktywności hormonów i wrażliwości poszczególnych tkanek na ich działanie.

W pragmatycznym ujęciu stosowanym w kontekście kontroli masy ciała, terminu „przemiana materii” używa się często w odniesieniu do procesu wydatkowania energii przez nasz organizm. Nie ma on jednak nic wspólnego z wydalaniem resztek niestrawionych pokarmów i nie powinien być z nim mylony.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.