BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ostrokrzew paragwajski i Yerba Mate – roślina o niedocenianych właściwościach odchudzających

Ostrokrzew paragwajski i Yerba Mate – roślina o niedocenianych właściwościach odchudzających
W ostatnich latach zauważyć można wyraźny zwrot w kierunku walorów zdrowotnych produktów pochodzenia roślinnego. Intensywne badania naukowe pozwalają odkrywać coraz to nowe zalety związków niebędących produktami chemicznej syntezy. Jedną z roślin o niezwykle obiecujących właściwościach jest ostrokrzew paragwajski, którego liście od niepamiętnych czasów wykorzystywane są przez mieszkańców Ameryki Południowej do przygotowywania naparu zwanego yerbą. Okazuje się, że związki zawarte w tej roślinie i przenikające do naparu posiadają właściwości odchudzające, z których warto skorzystać.

Ostrokrzew paragwajski i Yerba Mate

Ostrokrzew paragwajski (Ilex paraguarensis) jest gatunkiem wiecznie zielonego drzewa z rodziny ostrokrzewowatych, występującym w stanie naturalnym oraz uprawianym na specjalnych plantacjach na terenach Ameryki Południowej. Z jego liści i cieńszych łodyg po ususzeniu przygotowuje się napar - yerbę, w specjalnym naczyniu zwanym mate. Z liści ostrokrzewu można przygotować także napój zwany tereré, który podaje się na zimno, z kostkami lodu w naczyniu zwanym guampa. Do napojów niekiedy dodaje się także słodkich liści stewii.

Walory zdrowotne i wpływ na sylwetkę

Liście ostrokrzewu paragwajskiego, a także przygotowane z nich napary, oraz specjalne ekstrakty są źródłem związków mogących w sposób korzystny wpływać na ludzki organizm. Obecne w nich ksantyny takie jak kofeina, teobromina i teofilina oraz związki fenolowe wykazują z zdolność do przyspieszania przemiany materii, działając termogennie i nasilając przebieg procesów metabolicznych związanych ze spalaniem tłuszczu i metabolizmem węglowodanów.

W badaniach naukowych zauważono także, że związki obecne w yerba mate wykazują zdolność do hamowania wchłaniania tłuszczu pokarmowego poprzez blokowanie działania enzymów odpowiedzialnych za jego hydrolizę. Można więc zaryzykować stwierdzenie, iż posiłki popijane yerbą stają się mniej kaloryczne. Za działanie to odpowiadają polifenole i saponiny obecne w liściach ostrokrzewu. Za dodatkowy walor uznać należy delikatne działanie moczopędne pomocne w przypadku nadmiernego zatrzymywania płynów.

Nie bez znaczenia jest też wysoka koncentracja przeciwutleniaczy w naparze oraz ekstraktach z Ilex paraguarensis. Pod względem zawartości antyoksydantów yerba mate przewyższa herbatę zieloną. Badania naukowe wskazują, że związki te zapobiegać mogą niepożądanemu utlenianiu lipoprotein o małej gęstości i zmniejszać tym samym ryzyko chorób układu krążenia o podłożu miażdżycowym. Intensywnie badania prowadzi się też nad wpływem polifenoli zawartych w yerba mate na proces kancerogenezy zmniejszanie ryzyka rozwoju niektórych typów nowotworów. Wyniki wstępnych badań uznać należy za bardzo obiecujące.

Dodatkowym bonusem wynikającym ze spożywania naparów z ostrokrzewu paragwajskiego lub skoncentrowanych ekstraktów jest poprawa samopoczucie i pozytywne pobudzenie, które sprzyja zwiększaniu fizycznej aktywności. Zdaniem wielu osób yerba mate jest w stanie skutecznie zastąpić puszkę energetycznego napoju. Bez wątpienia jest też alternatywą zdrowszą.

Podsumowanie

Zarówno tradycyjnie przygotowywane napary z liści ostrokrzewu paragwajskiego, jak i skoncentrowane ekstrakty z tej rośliny są źródłem bioaktywnych związków, które pozytywnie wpływają na organizm, przyspieszają przemianę materii i ułatwiają pracę nad sylwetką.

Źródła: Heck CI, de Mejia EG. Yerba Mate Tea (Ilex paraguariensis): a comprehensive review on chemistry, health implications, and technological considerations. J Food Sci. 2007 Nov;72(9):R138-51.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.