Jak powszechnie wiadomo regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na zdrowie, samopoczucie i wygląd. Zwłaszcza odchudzające właściwości wysiłku dla wielu osób stanowią główny argument na rzecz rozpoczęcia treningów czy to w domu, czy to w klubie fitness, czy też – na świeżym powietrzu. Niestety jak na złość często zdarza się, że pomimo wiader potu wylanych na siłowni czy podczas aerobiku masa ciała nie zmniejsza się, a nieraz wręcz ulega zwiększeniu. Dlaczego tak się dzieje? Czyżby „sport” był przereklamowany?
Wysiłek fizyczny bez wątpienia sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej
Chociażby z racji tego, że podczas jego wykonywania nasileniu ulega wydatkowanie energii. Innymi słowy biegając po parku zużywamy więcej „kalorii” niż siedząc na kanapie i przełączając kanały TV. Z drugiej strony jednak ubytek energetyczny będący konsekwencją fizycznej aktywności zdaniem naszego organizmu musi zostać wyrównany, stąd też wysyła on odpowiednie sygnały, które manifestują się jako uczucie głodu. Tak więc przez to że ćwiczymy – jemy także więcej, pokrywając tym samym zwiększone wydatki energetyczne, co uniemożliwia skuteczne zmniejszenie masy ciała.
Aby schudnąć, trzeba nie tylko więcej się ruszać, ale również mniej jeść
Ta znana i często powtarzana zasada, choć wydaje się genialna w swojej prostocie, to jednak ma pewne ograniczenia. Niestety nie chcemy odmawiać sobie jedzenia, a wręcz lubimy się najadać do syta. Dlatego właśnie tak często strategie polegające jedynie na zwiększeniu aktywności fizycznej nie przynoszą zamierzonego skutku. Od czasu do czasu zrezygnujemy z deseru czy kolacji, ale nie jesteśmy skłonni znosić permanentnego uczucia głodu.
Sytuacja wydaje się patowa, jednakże w istocie są sposoby by ją rozwiązać. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że na to jak odczuwamy głód wpływa również to co jemy. Zwracając uwagę na jakość spożywanej żywności możemy sprawić, że nagle przestanie nam dokuczać apetyt na słodkie, a stan sytości odczuwać będziemy przy niższej podaży energii. Co więcej poprzez zmianę nawyków żywieniowych wzmocnimy, a wręcz zwielokrotnimy pozytywny wpływ wysiłku na naszą gospodarkę hormonalną i sprawimy, że usprawnieniu ulegnie wewnątrzustrojowa „dystrybucja” energii i jej uwalnianie ze zgromadzonych zapasów.
Podsumowanie
Osoby, u których regularna aktywność fizyczna nie przynosi oczekiwanych efektów w postaci obniżenia nadmiernej masy ciała powinny uważnie zastanowić się nad własną dietą, to ona bowiem jest czynnikiem determinującym wpływ wysiłku fizycznego na nasz wygląd. Co szczególnie istotne korektę jadłospisu warto zacząć nie od restrykcji energetycznych i odmawiania sobie jedzenia, a od poprawy jakości spożywanych pokarmów. Podstawą menu winny być produkty nisko przetworzone, a nie niskojakościowa żywność poddana gruntownej przemysłowej obróbce.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.