Redukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej to proces długotrwały i wymagający nie tylko “sposobu”, ale także zaangażowania i silnej motywacji. Z drugiej strony, mało kto zdaje sobie sprawę z faktu jak wiele satysfakcji może przynieść praca nad własnymi słabościami oraz obserwowanie korzystnych zmian zachodzących zarówno w ciele jak i psychice. Rozpoczynając zmagania ze zbędnymi kilogramami i centymetrami, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach, o których szerzej opowiem właśnie w niniejszym poradniku.
Kluczem do sukcesu jest dobry plan
Chcąc pozbyć się nadmiarowych kilogramów należy najpierw ustalić schemat postępowania. Liczyć się należy z tym, że trudno będzie osiągnąć satysfakcjonujące efekty działając na zasadzie impulsu, bez szczegółowego planu uwzględniającego:
modyfikację dotychczasowego sposobu odżywiania
wdrożenie regularnej aktywności fizycznej,
wyznaczenie realnych celów.
Głodówki oraz egzotyczne diety z kolorowej prasy zamiast poprawiać estetyką sylwetki prowadzą do wyniszczenia organizmu, a utrata kilogramów okazuje się być w takich przypadkach wyłącznie chwilowa. Po zakończeniu “kuracji” pojawia się efekt jo-jo, czyli powrót utraconej masy ciała, co potęguje uczucie frustracji i bezsilności. Dlatego warto zainteresować się zasadami bilansowania zdrowego jadłospisu, zdobywać i poszerzać swoją wiedzę na własną rękę bądź też skonsultować się z odpowiednim specjalistą (dietetykiem, trenerem personalnym).
Tylko starannie przemyślana strategia, uwzględniająca indywidualne potrzeby i możliwości organizmu może zaowocować zadowalającymi rezultatami. To jest kluczowa zasada odchudzania się.
Zmiana sposobu myślenia - kolejny krok do szczupłej sylwetki
Aby odchudzanie było skuteczne, oprócz właściwie zaplanowanych strategii żywieniowo-treningowych, potrzebne jest odpowiednie nastawienie psychiczne.
Czynnikami, które znacznie utrudniają pracę nad estetyka sylwetki są:
pesymizm – nie uda się..., i tak nie dam rady…,
niedocenianie pierwszych efektów – w takim tempie odchudzać się bede cale wieki…,
użalanie się nad sobą – jestem takim beznadziejnym przypadkiem…,
narzekanie na jedzenie – ciagle tylko te sałatki…,
niepotrzebne generowannie stresu – znowu nie zdążyłam zjeść posiłku o wyznaczonej porze - na pewno jutro bedę znów i kilogram cięższa,
negatywne podejście do całego przedsięwzięcia – odchudzanie jest bez sensu tak na dłuższą metę….
Proces pozbywania się zbędnych kilogramów warto potraktować jako wyzwanie – trudne, ale nie leżące poza naszymi możliwościami. Trzeba nauczyć się myśleć pozytywnie – zarówno o sobie jak i wprowadzanych do codziennego życia zmianach. Nie można tracić celu sprzed oczu a w razie potknięć – nie należy poddawać się tylko wyciągać konstruktywne wnioski.
Trenując schudniesz szybciej
Sposób odżywiania odgrywa kluczową rolę w procesie pozbywania się zbędnych kilogramów, jednak nie należy zapominać o aktywności fizycznej, która z jednej strony przyspiesza pojawianie się upragnionych efektów , a z drugiej sprawia, iż odchudzanie staje się przyjemniejsze. Regularna aktywność fizyczna to sposób nie tylko na pozbycie się mało estetycznej tkanki tłuszczowej, to także najlepsza droga do wymodelowania sylwetki i wyraźną poprawy samopoczucia.
Nie od razu Rzym zbudowano
Niwelowanie skutków wieloletnich zaniedbań żywieniowych wymaga czasu i cierpliwości – w dwa czy trzy tygodnie nie można wypracować szczupłej i zadbanej sylwetki, głównie ze względu na ograniczenia ludzkiej fizjologii. Cudowne i błyskawiczne rozwiązania nie istnieją – warto o tym nie zapominać i nauczyć się doceniać nawet najdrobniejsze postępy. Dodatkowo, rozłożona w czasie i przemyślana redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej, zmniejsza ryzyko odrobienia straconych kilogramów w niedalekiej przyszłości.
Podsumowanie
Odchudzanie i poprawa estetyki sylwetki wiążą się z wieloma wyrzeczeniami i koniecznością zmiany sposobu myślenia. Otwartość na wprowadzane modyfikacje, determinacja w działaniu i cierpliwość są niezbędne do osiągnięcia wymarzonego celu.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.