Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ślina jadowitej jaszczurki zmniejsza łaknienie i przyspiesza odchudzanie

Jeżeli poszukujesz skutecznych sposobów na okiełznanie nieposkromionego łaknienia, to wiedz, że w ślinie jadowitej jaszczurki - helodermy arizońskiej odkryto substancję, która wyraźnie hamuje uczucie głodu. Tak przynajmniej sugerują opublikowane w zeszłym roku w prestiżowym periodyku naukowym "Journal of Neuroscience” wyniki badania przeprowadzonego przez zespół szwedzkich naukowców. Kiedy na rynku pojawią się preparaty zawierające ten niecodzienny składnik? Odpowiedź brzmi: już takie są, ale póki co mają trochę inne przeznaczenie.

Człowiek to nie wie jakie siły drzemią w naturze…

Eksenatyd, bo o tym związku mowa, jest syntetycznym analogiem substancji (eksendyny-4) pierwotnie wykrytej w ślinie jadowitej jaszczurki - helodermy arizońskiej. Związek ten został dopuszczony do obrotu farmaceutycznego jako lek przeciwcukrzycowy, ze względu na fakt, iż jest agonistą glukagonopodobnego peptydu typu 1 (GLP-1), wytwarzanego przez komórki L jelita cienkiego, który wykazuje zdolność do wiązania się z receptorami zlokalizowanymi na komórkach β wysp trzustkowych i zwiększania wydzielania insuliny. Dodatkowo odkryto, że związek ten oprócz poprawy kontroli glikemii okazuje się posiadać właściwości odchudzające. Jego zastosowanie w praktyce klinicznej wiązać się może z wyraźnym spadkiem masy ciała. Okazuje się, że działanie to może być związane z wpływem eksenatydu na procesy kontroli łaknienia!

Ciekawy eksperyment – nowe zastosowanie

Opublikowane w zeszłym roku badania wykazały, że szczury którym podano eksenadtyd zaczęły jeść mniej. Co ciekawe zwierzęta nie tylko, że spożywały mniej pokarmu to jeszcze okazały się niewrażliwe na dodatkowe pokusy takie jak czekolada i cukier. To intrygujące działanie związane jest ze zmianą aktywności neuroprzekaźników takich jak dopamina wywołaną przez zastosowanie wspomnianego leku i jej wpływem na ośrodki związane z nagrodą i motywacją. Jest to dość ważna informacja, gdyż biorąc pod uwagę realia dnia codziennego często jemy również wtedy, kiedy nie jesteśmy głodni, a jedynie mamy na coś ochotę, lub nadarza się sprzyjająca konsumpcji okazja (np. w zasięgu wzroku pojawiają się ulubione czekoladki).

Perspektywy

Jeśli zaobserwowane właściwości eksenatydu występują również u ludzi, to być może środek ten zyska dodatkowe zastosowanie zarówno w odchudzaniu, jak i – ze względu na wpływ na dopaminę – w leczeniu uzależnień. Autorzy badania są w tej kwestii dużymi optymistami, choć dodać należy, że stosowanie eksenatydu nie jest wolne od objawów niepożądanych  takich jak nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka czy… hipoglikemia. Póki co zdecydowanie potrzebne są kolejne badania dotyczące możliwości zastosowania eksenatydu u ludzi nie tylko w leczeniu cukrzycy, ale również otyłości i uzależnienia.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.