Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Spij dłużej, a będziesz szczuplejszy

Jeśli wydaje Ci się, że aby zachować szczupłą, estetyczną sylwetkę wystarczy dieta i aktywność fizyczna to niestety jesteś w błędzie. Pośród wielu uciążliwych sposobów na pozbycie się nadmiaru kilogramów jest jeden banalny i przyjemny, nie wymagający ani wielkiego wysiłku ani wielkich poświęceń. W ostatnich latach duże zainteresowanie naukowców wzbudziła zależność pomiędzy długością snu, a kompozycją i całkowitą masą ciała. Jak wykazały badania, im krócej śpimy – tym gorzej dla naszej sylwetki.

Z jednej strony zbyt mała ilość snu obniża poziom leptyny, hormonu odpowiadającego za uczucie sytości, z drugiej natomiast – zwiększa poziom greliny, hormonu, który pobudza do przyjmowania pokarmu. Innymi słowy: krócej śpisz - więcej jesz, mało tego - wybierać będziesz bardziej kaloryczne pokarmy.

Osoby, które śpią krócej, mają zazwyczaj wyższy poziom hormonu stresu - kortyzolu, ten natomiast może osłabiać wrażliwość tkanki mięśniowej na działanie insuliny, przez co więcej, spożytych kalorii, zamiast trafić do Twoich mięśni – zasila tkankę tłuszczową. Dodatkowo podwyższony poziom kortyzolu może stymulować apetyt, niezależnie od ilości spożytego pokarmu.

Spada także poziom somatotropiny, hormonu, który sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki, a także korzystnie wpływa na tempo regeneracji narządów i tkanek.

 Amerykańscy naukowcy* wykazali, że stosowanie diet odchudzających w wypadku osób śpiących 8,5 godziny przynosi zupełnie inne efekty niż ma to miejsce w wypadku osób śpiących godzin 5,5. Chociaż niskokaloryczna dieta wywoływała spadek masy ciała u obu grup, to jednak osoby śpiące krócej spalały o 55% mniej tłuszczu, w zamian tracąc o 60% więcej tkanki mięśniowej. W zasadzie w wypadku nocnego spoczynku trwającego 5,5 godziny mięsnie stanowiły ponad 80% z traconych kilogramów.

Wnioski

Odpowiednia ilość snu ma bezsprzecznie wpływ na wiele parametrów metabolicznych, skrócenie czasu jego trwania może przyczyniać się do pogorszenia estetyki sylwetki (wyższy poziom tkanki tłuszczowej, niższy – mięśniowej), a nawet stanowić istotny czynnik ryzyka nadwagi i otyłości. Stosowanie diet odchudzających przy niedostatecznej ilości snu, może istotnie zaburzyć ich efektywność, przyczyniając się do utraty tkanki mięśniowej – zamiast tkanki tłuszczowej. Chcesz pozbyć się mięsni i zwiększyć ilość tłuszczu w organizmie – śpij krótko.

 

Źródła: *Insufficient sleep undermines dietary efforts to reduce adiposity. Nedeltcheva AV, Kilkus JM, Imperial J, Schoeller DA, Penev PD. *Sleep, Appetite, and Obesity—What Is the Link? Patricia Prinz

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.