Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Węglowodany, a uczucie sytości

Węglowodany, a uczucie sytości
stanowią nieodłączny element naszej diety, choć istnieje wiele alternatywnych modeli żywieniowych zalecających obniżenie ich spożycia, to o całkowitym wykluczeniu ich z jadłospisu nie może być mowy. W wypadku większości osób jednak produkty węglowodanowe stanowią znaczną część dziennej racji pokarmowej. Instytut Żywności i Żywienia zaleca by ponad połowa spożywanych w ciągu doby kalorii pochodziła właśnie z węglowodanów, stąd też właściwy ich dobór ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dla naszej sylwetki.

Węglowodany mogą różnić się budową: wg najprostszego podziału wyróżniamy cukry proste takie jak glukoza czy fruktoza oraz cukry złożone takie jak skrobia. Węglowodany możemy także podzielić ze względu na ich wpływ na tzw. odpowiedź fizjologiczną: mogą one mieć zatem różny indeks glikemiczny określający nam podniesienie poziomu glukozy po spożyciu, czy też różny indeks insulinowy obrazujący odpowiedź ze strony hormonu – insuliny, którego rola polega na rozdysponowaniu obecną we krwi glukozą po tkankach i narządach.

Chociaż indeks glikemiczny produktów żywnościowych, nie jest najważniejszym wskaźnikiem, który powinien determinować ich wybór i miejsce w diecie, z pewnością jednak stanowi czynnik na który warto zwracać uwagę, skorelowany jest bowiem z sytością jaką odczuwamy po spożyciu danego pokarmu. Okazuje się, że gdy porównać węglowodany o wysokim i niskim indeksie glikemicznym, te pierwsze dają wyraźne uczucie sytości, jednak trwa ono bardzo krótko. Węglowodany o niższej wartości indeksu sycą natomiast na zdecydowanie dłużej. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez grupę australijskich naukowców z Zakładu Biochemii, Uniwersytetu w Sydney, którzy zauważyli, że węglowodany o niskim Ig wywołują nawet trzykrotnie dłuższe uczucie sytości niż wysokoglikemiczne cukry.

Życie w pospiechu nie sprzyja przykładaniu należytej uwagi do właściwego doboru produktów spożywczych i skłania raczej do poszukiwania gotowych i wygodnych rozwiązań. Batoniki, ciastka, słodkie napoje nie dość że same są dość obfite w kalorie, to powodują że po chwilowym uczuciu najedzenia prędzej czujemy się głodni, a tym samym spożywamy znacznie więcej kalorii w ciągu dnia. Wybór mniej przetworzonej, wartościowej żywności charakteryzującej się niższym indeksem glikemicznym, stanowi istotny element starań w walce o szczupłą sylwetkę, między innymi ze względu na wpływ jaki wywołuje na odczucie sytości i głodu.

A satiety index of common foods.Holt SH, Miller JC, Petocz P, Farmakalidis