Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Witamina D wspomaga odchudzanie w połączeniu z treningiem obwodowym

Witamina D wspomaga odchudzanie w połączeniu z treningiem obwodowym
Trening obwodowy jest jedną z lepszych form aktywności na siłowni, jeżeli mowa o redukcji tłuszczu. Polega on na tym, że bez odpoczynku wykonujemy ćwiczenia na poszczególne grupy mięśniowe, a dopiero po wykonaniu całego zestawy chwilę odpoczywamy.

Badanie naukowe

Naukowcy z Uniwersytetu Kyung Hee w Korei Południowej dowiedli, że dodatek witaminy D potęguje efekt odchudzający treningu. Działanie to powiązano ze wzrostem wrażliwości insulinowej tkanek. 

Naukowcy przeprowadzili eksperyment na grupie ponad 50 kobiet, które miały minimum 65 lat oraz posiadały nadwagę. Większość kobiet chorowała na cukrzycę typu II, a wszystkie z nich miały niedobory witaminy D we krwi. Naukowcy zauważyli, że jest to typowa tendencja krajów rozwiniętych.

Naukowcy podzielili kobiety na cztery grupy:

  • grupa pierwsza otrzymywała 1200 jednostek witaminy D dziennie, 
  • grupa druga wykonywała trening obwodowy, który mieścił się w przedziale czasowym od 30 do 60 minut. Trening polegał na wykonywaniu 10 ćwiczeń w systemie obwodowym, po 10 ruchów w serii,
  • grupa trzecia otrzymywała witaminę D w ilości 1200 jednostek oraz wykonywała trening obwodowy jak grupa druga,
  • grupa czwarta stanowiła grupę kontrolną, nie trenowała ani nie przyjmowała witaminy D. 

Wyniki badania naukowego

Najlepsze rezultaty w zmianach kompozycji ciała uzyskała grupa trzecia, która trenowała obwodowo, jak i przyjmowała witaminę D. Połączenie witaminy D i treningu było dużo bardziej skuteczne niż sama suplementacja witaminą lub wykonywanie wyłącznie samego treningu. Co ciekawe, największe rezultaty odnotowano w redukcji tłuszczu w okolicy pasa. 

Analiza krwi badanych kobiet pokazała jasno, że ich wyniki były dużo korzystniejsze. W połączeniu witaminy D i treningu odnotowano znaczny spadek trójglicerydów. Znacznej poprawie uległa również wrażliwość insulinowa. To właśnie działanie koreańscy naukowcy uważają za kluczowe. 

Wnioski

12-tygodniowy eksperyment przełożył się na znaczną poprawę wrażliwości tkanek na działanie insuliny i doprowadził do zmniejszenia obwodu w pasie, również u kobiet chorujących na cukrzycę typu II. Połączenie treningu z suplementacją witaminą D przekłada się na znaczną poprawę wyników krwi, jak i dużo większą utratę tkanki tłuszczowej w okolicy pasa, niż zastosowanie tylko jednej z metod. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.