WOW! PROMOCJA BLACK FRIDAY -50%! -50% na wszystkie plany dieta i trening z kodem "BLACKFRIDAY" Skorzystaj z promocji

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Bieg w terenie jesienią - bezpiecznie i przyjemnie

Bieg w terenie jesienią - bezpiecznie i przyjemnie
Kiedy jest ciepło i sucho to aż przyjemnie wyjść na dwór i pobiegać w parku czy leśnymi ścieżkami. Gdy nadchodzi jesień częściej jednak rezygnujemy lub chowamy się w klubach w strefie cardio. Oczywiście są zapaleńcy, którym nawet gruba warstwa lodu nie przeszkodzi w bieganiu, ale wielu z nas jednak uprawia sport rekreacyjnie i takiego ryzyka woli unikać.

Pomimo tego, że jesień bywa deszczowa i chłodna, to jednak warto znaleźć w niej plusy, gdyż nawet o tej porze roku bieganie na dworze może być całkiem przyjemne. Być może wcale nie trzeba przerzucać się na bieżnię, kwestia odpowiedniego nastawienia i przygotowania.

O czym należy pamiętać?

Odpowiedni ubiór

Przede wszystkim o odpowiednim ubiorze. W chłodne i potencjalnie deszczowe dni obowiązkowo należy zaopatrzyć się w odzież termoaktywną, która reguluje temperaturę ciała. Warto zainwestować w rękawiczki z takiego samego materiału, gdyż to właśnie przez dłonie w pierwszej kolejności tracimy ciepło. Aby uniknąć przeziębienia dobrze mieć także czapkę lub opaskę na uszy.

Bezpieczeństwo

Jesienią dni są coraz krótsze. Wybierając się na przebieżkę przed czy po pracy, z dużym prawdopodobieństwem trafimy na tą ciemniejszą porę dnia. Najbezpieczniej jest biegać w oświetlonych miejscach, ale trzeba także wziąć pod uwagę, że nie wszędzie będzie ono dostateczne, a musimy być widoczni np. dla nadjeżdżających pojazdów. Można się zaopatrzyć w latarkę czołową, która jest lekka i nie przeszkadza w bieganiu, a poprawi naszą widoczność i będzie ostrzegać innych o naszej obecności. Przydadzą się także odblaskowe elementy na naszej odzieży np. opaska na ręce czy nodze. Część ubrań dostosowanych do biegania w terenie ma wszyte takie elementy, a jeśli nie, to są one łatwo dostępne w postaci niedrogich samo zapinanych pasków.

Odpowiednie obuwie

Odpowiednie obuwie do biegania to sprawa oczywista. Powinno być lekkie, wygodne i wytrzymałe. Zwłaszcza jeśli narażamy je na użytkowanie na mokrej powierzchni. Nikt nie lubi biegać w przemokniętych butach. Oprócz odpowiedniego doboru obuwia do kształtu naszej stopy, trzeba też wziąć pod uwagę porę roku. Buty "jesienne" powinny mieć agresywniejszy bieżnik, dzięki któremu będą miały lepszą przyczepność i wodoodporną cholewkę, co nam zapewni większy komfort w biegach terenowych.

Podsumowanie

Bieganie w terenie to rewelacyjna sprawa. Zmiana pory roku na chłodniejszą wcale nie musi nas ograniczać. Jesień, poza deszczem i błotem, ma także bajeczne kolory natury i z pewnością niejeden biegacz skusi się na takie widoki zamiast spędzać czas na bieżni, patrząc się w ścianę. Pamiętać należy jednak o odpowiednim przygotowaniu i dbać o swoje zdrowie, aby bieganie na dworze jedynie poprawiało naszą odporność, a nie przyciągało przeziębienia.