Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Bieg w terenie jesienią - bezpiecznie i przyjemnie

Kiedy jest ciepło i sucho to aż przyjemnie wyjść na dwór i pobiegać w parku czy leśnymi ścieżkami. Gdy nadchodzi jesień częściej jednak rezygnujemy lub chowamy się w klubach w strefie cardio. Oczywiście są zapaleńcy, którym nawet gruba warstwa lodu nie przeszkodzi w bieganiu, ale wielu z nas jednak uprawia sport rekreacyjnie i takiego ryzyka woli unikać.

Pomimo tego, że jesień bywa deszczowa i chłodna, to jednak warto znaleźć w niej plusy, gdyż nawet o tej porze roku bieganie na dworze może być całkiem przyjemne. Być może wcale nie trzeba przerzucać się na bieżnię, kwestia odpowiedniego nastawienia i przygotowania.

O czym należy pamiętać?

Odpowiedni ubiór

Przede wszystkim o odpowiednim ubiorze. W chłodne i potencjalnie deszczowe dni obowiązkowo należy zaopatrzyć się w odzież termoaktywną, która reguluje temperaturę ciała. Warto zainwestować w rękawiczki z takiego samego materiału, gdyż to właśnie przez dłonie w pierwszej kolejności tracimy ciepło. Aby uniknąć przeziębienia dobrze mieć także czapkę lub opaskę na uszy.

Bezpieczeństwo

Jesienią dni są coraz krótsze. Wybierając się na przebieżkę przed czy po pracy, z dużym prawdopodobieństwem trafimy na tą ciemniejszą porę dnia. Najbezpieczniej jest biegać w oświetlonych miejscach, ale trzeba także wziąć pod uwagę, że nie wszędzie będzie ono dostateczne, a musimy być widoczni np. dla nadjeżdżających pojazdów. Można się zaopatrzyć w latarkę czołową, która jest lekka i nie przeszkadza w bieganiu, a poprawi naszą widoczność i będzie ostrzegać innych o naszej obecności. Przydadzą się także odblaskowe elementy na naszej odzieży np. opaska na ręce czy nodze. Część ubrań dostosowanych do biegania w terenie ma wszyte takie elementy, a jeśli nie, to są one łatwo dostępne w postaci niedrogich samo zapinanych pasków.

Odpowiednie obuwie

Odpowiednie obuwie do biegania to sprawa oczywista. Powinno być lekkie, wygodne i wytrzymałe. Zwłaszcza jeśli narażamy je na użytkowanie na mokrej powierzchni. Nikt nie lubi biegać w przemokniętych butach. Oprócz odpowiedniego doboru obuwia do kształtu naszej stopy, trzeba też wziąć pod uwagę porę roku. Buty "jesienne" powinny mieć agresywniejszy bieżnik, dzięki któremu będą miały lepszą przyczepność i wodoodporną cholewkę, co nam zapewni większy komfort w biegach terenowych.

Podsumowanie

Bieganie w terenie to rewelacyjna sprawa. Zmiana pory roku na chłodniejszą wcale nie musi nas ograniczać. Jesień, poza deszczem i błotem, ma także bajeczne kolory natury i z pewnością niejeden biegacz skusi się na takie widoki zamiast spędzać czas na bieżni, patrząc się w ścianę. Pamiętać należy jednak o odpowiednim przygotowaniu i dbać o swoje zdrowie, aby bieganie na dworze jedynie poprawiało naszą odporność, a nie przyciągało przeziębienia.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.