Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Cardio przed czy po treningu? Najlepsza pora na cardio!

Cardio przed czy po treningu? Najlepsza pora na cardio!
Dość często słyszymy sprzeczne opinie, dotyczące treningu cardio i pory jego wykonywania. Istnieje wielu przeciwników stosowania cardio po siłowni, argumentując swój sprzeciw tym, że wysiłek tlenowy, który następuje po wysiłku beztlenowym, ogranicza rozwój mięśni.

Co więcej, uważają oni, że cardio przed siłownią to doskonały sposób na to, aby przygotować ciało do znacznego wysiłku.

Jaka jest prawda? Czy powinniśmy wykonywać sesje cardio przed siłownią?

Badanie

Badanie opublikowane w Journal of Strength and Conditioning Research wskazuje jednoznacznie, że zdrowi, wytrenowani mężczyźni, którzy wykonywali trening cardio przed treningiem siłowym, notowali mniejszą ilość powtórzeń podczas treningu siłowego. Średnia moc, jak i tempo wykonywanych ćwiczeń siłowych, zostały zmniejszone. Ankieta, która miała ocenić stopień zmęczenia, również wykazała, że osoby wykonujące cardio przed treningiem siłowym są bardziej zmęczone. Tętno podczas treningu siłowego było wyższe.

Naukowcy wykorzystali jeden z czterech protokołów treningu na bieżni:

  • na poziomie 60% VO2 max przez 45 min,
  • na poziomie 75% VO2 max przez 20 min,
  • na poziomie 90-100% VO2 max w interwale 3:3 (3 minuty pracy, 3 minuty odpoczynku) w 5 rundach,
  • na poziomie 75% VO2 przy nachyleniu pod górę 6-9% przez 20 minut.

Wyniki

Naukowcy zauważyli, że w zależności od stopnia intensywności treningu tlenowego, wykonywanego przed treningiem siłowym, notowano różne spadki możliwości wysiłkowych. Jednak największe spadki możliwości treningowych odnotowała grupa wykonująca interwały w przedziale czasowym 3:3 minuty z intensywnością na poziomie 90-100% VO2 max.

Wnioski

Tak jak domyślacie się, wykonywanie treningu cardio przed treningiem siłowym ogranicza możliwości wysiłkowe w treningu siłowym. Jednak w mojej opinii wynik nie jest do końca miarodajny. Trening interwałowy na poziomie 90-100% VO2 max zaliczyć można już pod wysiłki beztlenowe. Nic więc dziwnego, że zdublowanie dwóch treningów o charakterze beztlenowym dało najgorszy wynik. 

 

Źródła: Ratamess, Nicholas A. et al. (October 2016). Acute Resistance Exercise Performance Is Negatively Impacted by Prior Aerobic Endurance Exercise. Journal of Strength and Conditioning Research, Vol. 30

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.