Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy kobiety powinny budować mięśnie?

Czy kobiety powinny budować mięśnie?
Nawet, jeśli najważniejsza jest dla ciebie utrata tkanki tłuszczowej, to myśl o swoich mięśniach i unikaj sytuacji, w których możesz doprowadzić do ich katabolizmu. Dlaczego? Mięśnie sprawiają, że spalasz znacznie więcej kalorii, a do tego nadają Twojemu ciału atrakcyjny kształt i jędrność.

Jeżeli skupisz się na samym odchudzaniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że twoje ciało stanie się słabe i zwiotczałe.

Zdajemy sobie sprawę, że panie często boją się mięśni i tego, że staną się potężne. Bez obaw! Mówi się, że budowanie tkanki mięśniowej to większe wyzwanie, niż redukowanie tkanki tłuszczowej. Naturalnymi metodami nie zbudujesz mięśni do rozmiarów, które mogłyby sprawić, że przestaniesz się czuć kobietą. Trening siłowy u pań to przede wszystkim praca nad podkreślaniem walorów kobiecej sylwetki.

Jeżeli już się trochę przekonałaś, że budowanie mięśni to nic strasznego, poznaj kilka narzędzi, za pomocą których możesz uatrakcyjnić swoje ciało.

1. Dynamika

Zwykle przebieg ruchu kojarzy ci się pewnie z dwiema fazami ruchu - podnosisz obciążenie i opuszczasz, uginasz staw i prostujesz. Czy wiesz, że tempo ma także znaczenie i może być dodatkowym bodźcem? Na szczególną uwagę zasługuje dynamika. Zaliczamy do niej ruchy eksplozywne. W tematyce treningowej oznacza to wykonanie ruchu o jak największej mocy i w jak najkrótszym czasie. Przykładowymi ćwiczeniami są np. rwania i zarzuty ze sztangą, swingi z odważnikami kettlebell, wskoki na skrzynię, skoki w dal i wiele innych. Być może nie robiłaś żadnych z tych ćwiczeń, dlatego warto najpierw postawić na naukę techniki pod okiem kogoś bardziej doświadczonego. Choćby ze względu na swoje bezpieczeństwo. Kiedy już opanujesz podstawy, zobaczysz jakim fajnym bodźcem mogą być tego typu ćwiczenia.

2. Czas trwania napięcia

Tak, jak wspomniano w poprzednim punkcie, trening to nie tylko ruchy typu ugięcie-wyprost. Składa się na niego wiele czynników i kolejnym z nich jest czas trwania napięcia. To także ciekawy sposób na dostarczenie sobie dodatkowych bodźców i sprawienia, że zmęczysz mięśnie w trochę inny sposób. Jak to zrobić? Możesz wykorzystać fazę negatywną ruchu, czyli kontrolowane opuszczanie obciążenia. Aby lepiej zrozumieć sens tego, wyobraź sobie, że robisz uginanie przedramienia ze sztangielkami (ćwiczenie na biceps) - szybko podnosisz sztangę i bardzo powoli ją opuszczasz, trzymając napięcie mięśni. Innym przykładem będzie powolne opuszczanie swojego ciała na drążku do podciągania. 

3. Siła

Choć praca nad siłą nie jest bezpośrednio związana z budową tkanki mięśniowej, to musisz pamiętać, że jest ona niezbędna, jeśli chcesz podnosić większe obciążenie, dając tym większe wyzwanie dla swoich mięśni. Tkanki mięśniowej nie musisz zbudować dzisiaj czy jutro. Poświęć jeden cykl treningowy na zabawę z obciążeniem. Popracuj trochę na wysokich obciążeniach i bardzo małej liczbie powtórzeń. Oczywiście nie zaczynaj takiego cyklu, jeśli dopiero uczysz się techniki i nie jesteś jej pewna. Po drugie, dopiero zaczynasz treningi i twój układ nerwowy nie jest gotowy na tak duży wysiłek. Pamiętaj, że bezpieczeństwo powinno być zawsze na pierwszym miejscu.

4. Ćwiczenia izolowane

Jeśli chcesz dopracować konkretną partię, możesz uzupełnić trening o ćwiczenia izolowane, czyli takie, które skupiają się tylko na wybranej partii. Z pewnością wiesz, czym są ćwiczenia wielostawowe. Dla przypomnienia, są to takie ćwiczenia, w których angażujesz wiele grup mięśniowych, które zmuszają do wykonania ruchu w kilku stawach. Są świetne pod względem ilości zaangażowanych mięśni i spalanych kalorii. Ćwiczenia izolowane są ich przeciwieństwem, ograniczają ruch do minimum, by cały wysiłek został wykonany przez tą grupę mięśniową, na której nam zależy. 

Podsumowanie

Jak widzisz, jest sporo narzędzi, dzięki którym możesz zbudować swoje mięśnie i sprawić, że twoje ciało nabierze kształtów, stanie się jędrne i zgrabne. Nie próbuj zastosować ich wszystkich na raz. Wybierz jedno i przetestuj. Zobacz, jak reaguje twoje ciało. Staraj się obserwować i dawać swoim mięśniom różnych bodźców, aby uchronić je od adaptacji treningowej. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.