Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Definicje i pojęcia konieczne by zrozumieć CrossFit

Na skróty:
  1. Co to jest CrossFit?
Z treningami metabolicznymi, przekrojowymi - budujące kompleksową wytrzymałość są związane charakterystyczne pojęcia, które mogą utrudnić przyswojenie metodyki. W artykule postaram się wyjaśnić te najbardziej problematyczne.

Obwód, metoda obwodowa- wykonanie kilku ćwiczeń po sobie, w ścisłej kolejności, z zaplanowanym ciężarem. Przerwa wypoczynkowa następuje dopiero po 3-6 ćwiczeniach. Obwód możemy wykonać na jednej sztandze/sztangielce (bądź parze sztangielek) lub przy wykorzystaniu kilku urządzeń (np. opony, liny do wspinaczki, kółek gimnastycznych, skrzynek do wskakiwania itd.)

Co to jest CrossFit?

Przykład:

  • Rwanie sztangielki x 5
  • Wymach sztangielką x 5
  • Burpees/sprawle x 5
  • Podrzut sztangielki  x5

Po wykonaniu 5 powtórzeń każdego ćwiczenia odpoczywamy określoną ilość sekund.

Liczba obwodów

Chodzi o to, ile razy powtórzymy cykl 3-6 ćwiczeń.

Neuroendokrynna adaptacja

I inne pseudonaukowe, niezrozumiałe terminy, zaczerpnięte z  angielskiego. Specjaliści nie mogli po prostu napisać: odpowiedź hormonalna i ze strony układu nerwowego, gdyż brzmiałoby to zbyt prosto. W istocie chodzi o fakt, że odpowiednio duża intensywność treningu (blisko progu mleczanowego) i duże ciężary wywołują zmiany hormonalne. Przykładowo z dużymi ciężarami i małymi przerwami wypoczynkowymi w treningu siłowym związany jest wyrzut testosteronu, hormonu wzrostu (IGF-1) oraz zwiększenie podatności mięśni na insulinę (wiele godzin po wysiłku).

Mniej więcej przez 3 h po treningu siłowym węglowodany są transportowane do mięśni bez udziału insuliny. To najbardziej sztandarowy przykład odpowiedzi hormonalnej na wysiłek fizyczny. Najważniejszy aspekt praktyczny to – mniej tkanki tłuszczowej, więcej tkanki mięśniowej – większa gęstość kości i siła mięśniowa. Stwierdzono, że największy wpływ na wydzielanie testosteronu i hormonu wzrostu (GH, IGF-1) mają ćwiczenia wielostawowe, angażujące dużo mięśni – takie jak przysiady ze sztangą, martwy ciąg, wiosłowanie, podciąganie na drążku itd.

Nie stwierdzono wzrostu ilości GH, IGF-1 przy wysiłkach o niskiej intensywności, przy czym trening beztlenowy (interwały, ćwiczenia siłowe) w największym stopniu pobudzał wydzielanie hormonu wzrostu.

WOD – to nic innego jak Workout Of the Day, czyli trening dnia

Trening stanowi obwód kilku ćwiczeń, często łączych skrajnie różne ćwiczenia (np. skoki na skrzynię, podciąganie na drążku, martwy ciąg). WODY posiadają kobiece imiona, choć to często zabójcze treningi. Niech nikogo nie zmyli niewinna nazwa. Mniej więcej jak w dowcipie: „dlaczego huragany mają zawsze kobiece imiona?”. Przykład:

Angie

Fran

Thrusters ("dopalacz" czyli przysiad + wyciskopodrzut) 43-45 kg + od razu podciąganie na drążku w systemie 21 powtórzeń / 15 powtórzeń / 9 powtórzeń – bez przerwy między ćwiczeniami.

Ruchy funkcjonalne

To, co ma „przełożenie” na codzienne życie, ogólnie pojętą sprawność. Przykłady – podciąganie na drążku, wspinaczka na linie, pompki na poręczach, przysiady, martwy ciąg, skoki na skrzynię, wieloskoki, bieg z obciążeniem.

Podsumowanie

Oczywiście, z CrossFit związanych jest dużo więcej pojęć, będą one wyjaśniane w dalszych artykułach w serwisie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.