Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Grasski czyli narty na trawie

Dla fanów jazdy na nartach lato to z oczywistych względów okres trochę jałowy, jak się jednak okazuje śnieg wcale nie jest konieczny by mogli oni swoją pasję realizować i o tej porze roku. Pomysłowość ludzka nie zna przecież granic, tak więc jeśli męczy Cię narto-głód możesz pojeździć na nartach po – zielonej łące…

Nie, to nie jest żart, istnieje coś takiego jak GRASSKI, czyli dosłownie „jazda na nartach po trawie”. Sezon na ten rodzaj aktywności rozpoczyna się w maju i trwa aż do października, tak więc można jeździć od połowy wiosny, przez całe lato, a w sprzyjających warunkach nawet do wczesnej jesieni. Żeby uprawiać GRASSKI potrzebne są specjalne „gąsienicowe”  narty umożliwiające sprawne i szybkie przemieszania się na porośniętych trawą zboczach. Warto podkreślić, że oprócz dzikich łąk zieloni narciarze do dyspozycji mają także specjalne trasy zjazdowe i wyciągi. 

Pierwsze narty umożliwiające jazdę na trawie  skonstruowane zostały pięćdziesiąt lat temu w Niemczech. Zamysłem było umożliwienie prowadzenie treningów narciarzom wyczynowym w okresie letnim. Szybko się okazało, że ów wynalazek przypadł do gustu również szerszej grupie odbiorców i dyscyplina która nazwana została GRASSKI bardzo szybko uległa spopularyzowaniu w wielu krajach. Od roku 1985 GRASSKI jako dyscyplina sportowa wchodzi w skład Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

Co istotne jazda na nartach po trawie choć bardzo podobna do jazdy po śniegu jest zdaniem praktyków od niej nawet łatwiejsza, a także bezpieczniejsza. Przede wszystkim specyficzna konstrukcja sprawia, że zagrożenia wynikające np. ze skrzyżowania się nart podczas jazdy są wyeliminowane. Na nartach „gąsienicowych” nie można np. zrobić pługu. Poza tym niektórzy praktycy z którymi miałem okazję rozmawiać zwracali uwagę, że narty do jazdy po trawie łatwiej jest kontrolować niż narty do jazdy konwencjonalnej na stoku narciarskim.

Dzięki możliwościom jakie daje GRASSKI nie ma już potrzeby rezygnowania z jazdy na nartach w okresie wiosennym i letnim. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i zorientować się gdzie w okolicy znajduje się nadająca do uprawiania tej dyscypliny łąka. Warto także wspomnieć, że w Polsce od pewnego czasu odbywają się zawody w GRASSKI (np. w Beskidach).

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.