Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Piętno otyłości – czyli odmieniona sylwetka w oczach najbliższego otoczenia

Piętno otyłości – czyli odmieniona sylwetka w oczach najbliższego otoczenia
Problem braku tolerancji względem osób otyłych i z nadwagą jest powszechnym i godnym pożałowania zjawiskiem. Sylwetka odbiegająca od obowiązujących kanonów piękna to częsty obiekt kpin, niewybrednych żartów i lekceważenia. Osoby otyłe bardzo często są oceniane i dyskredytowane ze względu na swoją tuszę, co dodatkowo pogłębia istniejące problemy ze zbędną tkanką tłuszczową i wpływa negatywnie na relacje społeczne. A jak natomiast wygląda sytuacja w przypadku osób, które wypracowały nową sylwetkę?

Nie tylko podziw

Podejmując walkę z nadmiarem tkanki tłuszczowej, w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę aspekty zdrowotne i estetyczne. Mało kto zastanawia się jak sukces i odmiana wyglądu wpłyną na otoczenie, w którym na co dzień funkcjonuje. Tymczasem warto podkreślić, iż utrata zbędnego balastu i poprawa estetyki sylwetki, zwłaszcza jeśli mają charakter spektakularny, mogą uczynić spore zamieszanie w najbliższym otoczeniu. Oprócz wyrazów uznania i gratulacji, powszechnym zjawiskiem jest uczucie zazdrości. Nie zawsze posiada ono charakter „patologiczny” – może stanowić bodziec do działania oraz namacalny dowód, na to że sukces jest w zasięgu ręki – wystarczy tylko odpowiednio się postarać.

Piętno otyłości

Naukowcy zaobserwowali jeszcze jedną ciekawą zależność, dotyczącą postrzegania przez społeczeństwo osób, którym udało pokonać się własne słabości i dokonać prawdziwej sylwetkowej metamorfozy. Otóż, bardzo często okazuje się, iż bez względu na to, ile kilogramów udało się danej osobie stracić, to najbliższe otoczenie i tak będzie myślało o niej w kategoriach „grubas”. Badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół specjalistów wykazało, iż osoby, które posiadają szczupłą i “stabilną w czasie” sylwetkę są postrzegane jako bardziej atrakcyjne od osób o podobnych parametrach, ale posiadających w przeszłości problemy z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Naukowcy wskazali na fakt, iż piętno otyłości wynika nie tylko z aktualnej masy ciała, mogą być nim dotknięte osoby, które obecnie posiadają prawidłową masę i skład ciała, ale we wcześniejszych etapach życia zmagały się ze zbędnymi kilogramami. Ta ciekawa zależność znalazła potwierdzenie w innych badaniach. Wykazano między innymi, iż kobiety, które wcześniej zmagały się z otyłością lub nadwagą częściej posiadają niższe zarobki oraz osiągnięcia zawodowe od pań, charakteryzujących się stabilną masą ciała.

Podsumowanie

Piętno otyłości to powszechne zjawisko, związane z brakiem tolerancji i dyskryminacją osób posiadających problem z masą i składem ciała. Co ciekawe, okazuje się, iż bardzo często jest tak, że parametry związane z estetyką sylwetki ulegają drastycznej poprawie, a piętno mimo wszystko zostaje…