Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Piętno otyłości – czyli odmieniona sylwetka w oczach najbliższego otoczenia

Piętno otyłości – czyli odmieniona sylwetka w oczach najbliższego otoczenia
Problem braku tolerancji względem osób otyłych i z nadwagą jest powszechnym i godnym pożałowania zjawiskiem. Sylwetka odbiegająca od obowiązujących kanonów piękna to częsty obiekt kpin, niewybrednych żartów i lekceważenia. Osoby otyłe bardzo często są oceniane i dyskredytowane ze względu na swoją tuszę, co dodatkowo pogłębia istniejące problemy ze zbędną tkanką tłuszczową i wpływa negatywnie na relacje społeczne. A jak natomiast wygląda sytuacja w przypadku osób, które wypracowały nową sylwetkę?

Nie tylko podziw

Podejmując walkę z nadmiarem tkanki tłuszczowej, w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę aspekty zdrowotne i estetyczne. Mało kto zastanawia się jak sukces i odmiana wyglądu wpłyną na otoczenie, w którym na co dzień funkcjonuje. Tymczasem warto podkreślić, iż utrata zbędnego balastu i poprawa estetyki sylwetki, zwłaszcza jeśli mają charakter spektakularny, mogą uczynić spore zamieszanie w najbliższym otoczeniu. Oprócz wyrazów uznania i gratulacji, powszechnym zjawiskiem jest uczucie zazdrości. Nie zawsze posiada ono charakter „patologiczny” – może stanowić bodziec do działania oraz namacalny dowód, na to że sukces jest w zasięgu ręki – wystarczy tylko odpowiednio się postarać.

Piętno otyłości

Naukowcy zaobserwowali jeszcze jedną ciekawą zależność, dotyczącą postrzegania przez społeczeństwo osób, którym udało pokonać się własne słabości i dokonać prawdziwej sylwetkowej metamorfozy. Otóż, bardzo często okazuje się, iż bez względu na to, ile kilogramów udało się danej osobie stracić, to najbliższe otoczenie i tak będzie myślało o niej w kategoriach „grubas”. Badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół specjalistów wykazało, iż osoby, które posiadają szczupłą i “stabilną w czasie” sylwetkę są postrzegane jako bardziej atrakcyjne od osób o podobnych parametrach, ale posiadających w przeszłości problemy z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Naukowcy wskazali na fakt, iż piętno otyłości wynika nie tylko z aktualnej masy ciała, mogą być nim dotknięte osoby, które obecnie posiadają prawidłową masę i skład ciała, ale we wcześniejszych etapach życia zmagały się ze zbędnymi kilogramami. Ta ciekawa zależność znalazła potwierdzenie w innych badaniach. Wykazano między innymi, iż kobiety, które wcześniej zmagały się z otyłością lub nadwagą częściej posiadają niższe zarobki oraz osiągnięcia zawodowe od pań, charakteryzujących się stabilną masą ciała.

Podsumowanie

Piętno otyłości to powszechne zjawisko, związane z brakiem tolerancji i dyskryminacją osób posiadających problem z masą i składem ciała. Co ciekawe, okazuje się, iż bardzo często jest tak, że parametry związane z estetyką sylwetki ulegają drastycznej poprawie, a piętno mimo wszystko zostaje…

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.