Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Sztuki walki  a odchudzanie

Sztuki walki  a odchudzanie
Czy sporty I sztuki walki mogą być narzędziem redukcji tkanki tłuszczowej? Odpowiedz jest złożona, bowiem zależy od wielu czynników:

1. Intensywności, długości oraz częstotliwości pracy przy danym rodzaju wysiłku.

Sztuki i sporty walki maja rożną specyfikę, generalnie podejmowany wysiłek ma charakter mieszany - beztlenowy jak i tlenowy (energia w mięśniach pozyskiwana jest przy udziale i bez udziału tlenu). Praca w sztukach i sportach walki nie ma ścisłych proporcji (jak w interwałach mierzonych co do sekundy lub co do metra) lub określonej długości trwania danej fazy treningu (jak w przypadku biegania, jazdy na rowerze, pływania). Nie jest to więc dedykowane narzędzie redukcji tkanki tłuszczowej (jak np. aeroby niskiej intensywności) czy wysiłek przeplatany - interwałowy.

Niemniej w sportach walki np. thaiboxingu (boksie tajskim) spotyka się klasyczne treningi obwodowe (stacyjki) oraz kondycyjne - o identycznej charakterystyce do interwałów. Przy odpowiedniej długości treningu - jest to wystarczający bodziec do odchudzania.

Z kolei w brazylijskim jiujitsu wiele ćwiczeń jest wykonywanych w formie interwałów np. elementy techniczne w rodzaju sprawli (specyficzna obrona zapaśnicza). Także rozgrzewka ma charakter interwałowy np. skoki, przewroty, bieg z partnerem na barku, czołganie się, gry i zabawy pełne zrywów I chwil odpoczynku.

2. Wieku zawodnika, jego metabolizmu, poziomu tkanki tłuszczowej I mięśniowej.

Wpływ wieku - im dana osoba jest młodsza tym ma wyższy poziom testosteronu (mężczyźni) oraz hormonu wzrostu - co oznacza łatwiejsze pozbywanie się tkanki tłuszczowej, szybszą regenerację, większy przyrost masy mięśniowej oraz siły. (Wzrost masy mięśniowej także przekłada się na szybsze spalanie tłuszczu).

Metabolizm - zależy od odżywiania (proporcje białka, węglowodanów i tłuszczu; ilość oraz jakość posiłków, bilans kaloryczny) trybu życia danej osoby (ilości aktywności ruchowych w tygodniu), poziomu hormonów, ilości tkanki tłuszczowej, genów danej jednostki.

3. Stosowanej diety (lub jej braku tj. niedostosowania do potrzeb danej osoby).

Im więcej złego jedzenia - tj. fast foody tym gorszy metabolizm, mniejsze efekty redukcji tkanki tłuszczowej, gorsze samopoczucie i obciążenie organizmu. Im lepsza dieta tym mniej pracy należy włożyć na treningu redukującym tłuszcz.

Podsumowując: sporty i sztuki walki mogą być znakomitym uzupełnieniem redukowania tkanki tłuszczowej, jednak nie należy zapomnieć o właściwej diecie i aktywnościach dodatkowych w rodzaju aerobów (np. bieganie, pływanie, rower) czy interwały.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej zbadaj swój stan zdrowia – skonsultuj się z lekarzem i uzyskaj pozwolenie na prowadzenie danej aktywności (w szczególności jeśli masz wysoki poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, wady postawy, nadciśnienie, problemy ze wzrokiem, problemy np. z kręgosłupem). Jeśli dłuższy czas nie prowadziłeś żadnej aktywności fizycznej – najlepiej będzie rozpocząć treningi od marszy (trwających 1-2 h, 3-4 x tygodniowo). Następnie, w miarę wzrostu kondycji – można pokusić się o trening biegowy.