Jeżeli jesteś właścicielem psa, którego natura wymaga dużej aktywności, a sam musisz dbać o swoją formę i wykonywać regularne treningi - wiedz, że możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Jedną z opcji są wspólne wędrówki lub bieganie, ale to nie wszystko.Spokojnie możesz zaplanować trening hipertroficzny, interwałowy czy... wodny. Co więcej, Twój pupil będzie miał mnóstwo radości ze wspólnie spędzonego czasu.
Psia natura charakteryzuje się m.in. ogromnym zapałem do nauki i pokonywania wyzwań. Wystarczy trochę cierpliwości, aby ucząc psa dyscypliny i zapewniając mu dzienną dawkę ruchu samemu także skorzystać i zrobić trening.
Za chwilę przedstawione zostaną cztery propozycje treningu, które można wykonać ze swoim czworonogiem.
1. Trening całego ciała
Jak sama nazwa wskazuje w treningu poprzez dobór ćwiczeń zaangażowane będzie całe ciało. Nie potrzeba żadnego sprzętu, jedynie trochę miejsca.
Plank - siad: ćwiczenie to jest dobre na początek gdzie próbujemy zwiększyć skupienie psa. Wbrew pozorom koncentracja i skupienie jest dla psa czymś wymagającym i kosztującym sporo wysiłku. Ćwiczenie to polega na wykonaniu przez psa komendy "siad" i pozostanie w tej pozycji, a Ty w tym czasie obok przechodzisz do pozycji deski. Kto pierwszy się podda? Spróbuj zrobić kilka serii z krótkimi przerwami pomiędzy nimi.
Wykroki chodzone: do tego ćwiczenia potrzebujesz trochę więcej miejsca. Prowadząc psa na smyczy wykonujesz naprzemienne wykroki przemieszczając się do przodu. Po każdym kroku na sygnał wskazujesz swojemu pupilowi, że ma pozostać przy Tobie. Wykonaj cztery serie po 20 powtórzeń z 1-minutową przerwą pomiędzy. Do każdej serii zmieniaj rękę, która trzyma smycz.
Chodzenie na czworaka tzw. dog crawl: ćwiczenie z pozoru banalne, ale wcale nie takie lekkie. Poruszając się jedynie na dłoniach i stopach zmieniaj kierunki, tempo kroków - możesz ścigać swojego psa, albo... przed nim uciekać. Szybko poczujesz, że utrzymanie kolan nad ziemią to spore wyzwanie dla ciała, a w szczególności dla głębokich mięśni brzucha, czyli centrum Twojego ciała. Wykonaj trzy serie z krótką przerwą pomiędzy.
2. Trening w wodzie
Większość psów uwielbia zabawy w wodzie, więc może to być dla Was świetna okazja do zrobienia solidnego treningu. Najlepiej wykorzystać do tego duży zbiornik taki, jak staw czy jezioro.
Płyń i stój: zakomunikuj swojemu psu, że ma zostać na brzegu wody, a następnie płyń przez minutę. Zatrzymaj się i zawołaj swojego pupila. Cały czas do niego mów, żeby wiedział, gdzie dokładnie płynąć. Jeśli jesteście dobrymi pływakami powtórz czynność pozostawiając tym razem psa w wodzie i odpłyń podobny dystans. Przywołaj psa za pomocą machania nogami w wodzie robiący tym hałas, który przyciągnie uwagę pupila. W zależności od możliwości zbiornika i Waszych umiejętności możesz powtórzyć zadanie jeszcze kilka razy, a następnie wróć z psem do brzegu. Chwilę odpocznijcie i jak będziecie gotowi wykonajcie ćwiczenie jeszcze dwukrotnie.
Wodne wyścigi: do tego zadania potrzebna będzie mała piłka lub inna zabawka. Rzuć piłeczkę najdalej, jak możesz, a następnie ścigaj się po nią ze swoim psem - kto wygra? Ćwiczenie możesz wykonać kilkukrotnie zmieniając za każdym razem styl pływania.
3. Trening cardio
Bieg jest sprawą oczywistą, ale zobacz, co jeszcze możesz zrobić ze swoim ulubieńcem, aby wykonać solidne cardio.
Sprinty: większość psów uwielbia różnego rodzaju rywalizacje, dlatego ten trening może być naprawdę świetną opcją. Wybierz punkt początkowy i pięć linii mety w różnych odległościach np. 5, 10, 15, 20, 25 metrów. Stań z psem na linii startu i biegnijcie sprintem do pierwszej mety i z powrotem, w drugiej rundzie - do drugiej mety i z powrotem, do trzeciej i z powrotem itd., aż zaliczycie całość. Powtórzcie całość osiem razy z jedną minutą pomiędzy seriami.
Bieg po schodach: schody mogą znajdować się w środku w budynku lub na zewnątrz. Nie muszą być bardzo długie, ale spróbuj znaleźć takie, co mają z 15 - 20 stopni. Pokonuj je wraz z psem w szybkim tempie. Możesz przeskakiwać po dwa na raz jeśli potrzebujesz większych wyzwań, wróć na dół i powtórz po 20s całość jeszcze kilka razy.
Wskoki na skrzynię: kto zna ćwiczenie ten wie, jak wymagające może być. Znajdź park lub ścieżkę z ławkami po jednej stronie. Rozpocznij bieg i jak dobiegniesz do pierwszej ławki, zatrzymaj się i wskocz obunóż. Zachęcaj psa, żeby podążał za Tobą. Zeskocz i biegnij do kolejnej ławki. Powtórz całość ok. 20x .
4. Trening HIIT
Rzucanie piłką: weź piłkę tenisową i znajdź na zewnątrz dużą cementową ścianę z dużą ilością miejsca wokół. Rzuć piłkę o ścianę i wraz z psem biegnijcie po nią ścigając się, kto pierwszy ją zdobędzie. Jak zdobędziesz piłeczkę rzuć ponownie pod innym kątem. Całość powtórz min. 10 razy.
Zabawa z frisbee: udaj się na jakąś dużą powierzchnię na zewnątrz np. na pole. Rzuć frisbee i w czasie kiedy Twój pupil będzie po niego biegł wykonaj jak najwięcej powtórzeń pompek, przysiadów z wyskokiem, burpees, lub innego ćwiczenia. Jak pies wróci kończysz, rzucasz frisbee ponownie i wybierasz inne ćwiczenie. Powtórz całość cztery razy, odpocznij minutę i spróbuj jeszcze raz.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.