Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Vitargo® w treningu kulturystycznym – tak czy nie?

Vitargo® w treningu kulturystycznym – tak czy nie?
Preparaty zawierające Vitargo® cieszą się wysokim prestiżem i uznawane są za znakomite źródło węglowodanów do przyjmowania w okresie okołowysiłkowym. Vitargo® zostało jednak stworzone z myślą o sportowcach dyscyplin wytrzymałościowych. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie czy w przypadku innego typu wysiłku, a dokładnie – przy treningu siłowym, jego stosowanie niesie za sobą jakieś szczególne korzyści.

Vitargo® – co to takiego?

Vitargo to specjalnie opracowana i opatentowana formuła węglowodanowa zawierająca amylopektynę pochodzące z jęczmienia. Amylopektyną nazywamy charakterystyczny rodzaj mocno rozgałęzionych węglowodanów o bardzo dużej masie cząsteczkowej. Struktura polimerów glukozy wchodzących w skład amylopektyny ma istotny wpływ na tempo ich trawienia w przewodzie pokarmowym.

Jakie walory posiada Vitargo®?

Głównym walorem Vitargo® jest jego wysoka masa cząsteczkowa, która sprawia, iż nawet przy dużym stężeniu tego sacharydu napój zawierający go ma właściwości hipotoniczne, przez co nie zalega w żołądku. Ma to znaczenie w sytuacji, w której konieczne jest dostarczenie dużej dawki węglowodanów w krótkim czasie. Sytuacja taka może mieć miejsce przed lub po długotrwałym treningu oraz w przypadku potrzeby wywołania nadkompensacji glikogenu.

Innym walorem Vitargo® jest mocno rozbudowana struktura, która sprawia, że enzymy trawienne w szybkim tempie mogą rozłożyć amylopektynę do glukozy. Dzięki temu, pomimo iż Vitargo® to węglowodany złożone, rozkładane są one błyskawicznie i równie błyskawicznie dostarczają energii, którą może zostać wykorzystana bądź to na bieżące potrzeby organizmu, bądź też odłożona w postaci glikogenu.

Vitargo® a trening siłowy

Vitargo® stosowane bywa nie tylko po sesjach wytrzymałościowych, ale także po treningach siłowych jako uniwersalny sposób na uzupełnienie strat energetycznych wywołanych wysiłkiem i wzmocnienie odpowiedzi anabolicznej organizmu. Rozwiązanie takowe oczywiście może mieć pewne uzasadnienie, przyznać jednak należy, iż nie jest tak bezkonkurencyjne jak w przypadku długich sesji wydolnościowych. Jak wspomniałem, swoja przewagę nad innymi cukrami Vitargo® pokazuje wtedy gdy konieczne jest dostarczenie dużej dawki węglowodanów w krótkim oknie czasowym. W przypadku treningów siłowych zazwyczaj nie ma takiej konieczności. Ważne jest też by sprostować obiegowe przekonanie panujące w świecie fitness, jakoby Vitargo® to są węglowodany o umiarkowanym lub niskim IG. Nic bardziej błędnego. Przypomnę, że Vitargo® trawione jest błyskawicznie, w związku z tym jego indeks glikemiczny jest bardzo wysoki, porównywalny do G maltodekstryny stanowiącej bazę odżywek typu „carbo”.

Podsumowanie

Preparaty zawierające Vitargo® stanowią dość ciekawa propozycję dla sportowców dyscyplin wytrzymałościowych, zwłaszcza tych trenujących na wysokim poziomie, u których sesje treningowe trwają bardzo długo. Vitargo® może też być bardzo przydatne w okresie przed startowym, gdy potrzebne jest wywołanie nadkompensacji glikogenu. W przypadku osób trenujących siłowo, nie ma konieczności dostarczania bardzo dużych dawek węglowodanów w okresie okołowysilkowym. Tak więc fizjologiczna odpowiedź organizmu na przyjęcie amylopektyny może być zbliżona do tej jaka występuje w przypadku maltodekstryny, która jest wielokrotnie tańsza.