Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Niskowęglowodanowe śniadanie w diecie odchudzającej

Na temat jakościowego i ilościowego składu śniadania krążą rozmaite opinie. Wg niektórych teorii śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, powinno być zatem obfite, zasobne w i spożyte maksymalnie do 30 minut po przebudzeniu.

Spotkać się też można z poglądem, zgodnie z którym śniadanie powinno być wysokobiałkowe, a węglowodanów zawierać niewiele. Pojawiają się też w „sieci” informacje uzasadniające potrzebę rezygnacji z tego posiłku.

Osobom mniej zorientowanym w temacie odżywiania trudno połapać się w tym, jak powinno wyglądać śniadanie w okresie redukcji tkanki tłuszczowej i czy w ogóle jest ono potrzebne.

W ostatnich latach wróciła popularność na diety odchudzające, w których programowo limituje się spożycie węglowodanów (tzw. low-carb diet), a zwiększa podaż białka, więc zaproponuję sposób kompozycji posiłku korespondujący z zasadami takiego modelu żywieniowego. Komponując śniadanie preferencyjnie więc polecam sięgać po dobrej jakości mięso (drób, chuda wołowina), tłuste ryby morskie (łosoś), jaja, warzywa, oliwa z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy, owoce i niewielkie ilości niskoprzetworzonych produktów skrobiowych. Oczywiście są to propozycje do wyboru.

Omlet z warzywami lub twaróg

W takim wypadku spokojnie można zjeść na śniadanie omlet z warzywami i szklanką kefiru naturalnego albo danie oparte na twarogu. Jak masz trochę więcej czasu, możesz zrobić sałatkę mięsno-warzywną, jak natomiast masz go mało: porcja odżywki białkowej i 1 – 2 garści nerkowców lub orzechów włoskich również spełnią swoje zadanie. Jeśli nie masz pomysłu na wartościowy, niskowęglowodanowy posiłek, który nasyci Cię na kilka godzin, proponuję przetestować poniższy przepis.

Omlet ze szpinakiem

Omlet ze szpinakiem to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Żeby go przygotować potrzeba 2 – 4 jaja, odrobinę mleka (1 łyżka na każde wbite jajo), 50 – 100 g szpinaku (najlepszy byłby świeży, ale zimową porą dostępny jest raczej mrożony), 1 – 2 łyżki tartego parmezanu, pół małej, drobno posiekanej cebuli, 1 ząbek czosnku i przyprawy.

Można też dodać łyżkę mąki razowej. Białka jajek mieszamy z mlekiem i przyprawami i lekko ubijamy, następnie dodajemy żółtka, mąkę (opcjonalnie) oraz cebulę, czosnek, rozmrożone liście szpinaku (lub świeże, jeśli jest taka możliwość). Na rozgrzaną patelnię teflonową lekko posmarowaną klarowanym masłem (albo oliwą) wylewamy przygotowaną masę. Potrawę posypujemy tartym parmezanem. Podajemy, gdy omlet się zetnie (by przyspieszyć, warto smażyć pod przykryciem).

Śniadanie z azjatyckim akcentem

Jeżeli nie masz czasu na „stanie przy garach”, a lubisz eksperymentować proponuję śniadanie z azjatyckim akcentem. Potrzebujesz kilka plasterków wędzonego łososia, na których położyć należy po plastrze mozzarelli i pokrojone kawałki awokado oraz odrobinę sezamu. Całość uformować należy w „roladki” i zapić sokiem warzywnym. Tak przygotowane danie nadaje się na każdą porę dnia.

Podsumowanie

Na koniec formalnie przypominam, że nasz serwis oferuje Ci komplet narzędzi niezmiernie przydatnych w okresie układania i prowadzenia przemyślanej diety.

Kalkulator BMR pomoże obliczyć Ci Twoje zapotrzebowanie kaloryczne:

Kaloryczność posiłku, jak i całego jadłospisu, sprawdzisz przy pomocy aplikacji:

Kontroluj zjadane kalorie: Kalkulator PoTreningu.pl

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.