Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Zielona herbata zwalcza infekcje

Zielona herbata zwalcza infekcje
O prozdrowotnym potencjale zielonej herbaty pisze i mówi się wiele, ale o wpływie zawartych w niej związków na ryzyko rozwoju infekcji dróg oddechowych wspomina się stosunkowo rzadko, a szkoda – bo wpływ ten został potwierdzony w badaniach naukowych! Zielona herbata może okazać się skutecznym środkiem profilaktycznym, a i prawdopodobnie - zaradczym w przypadku przypadłości takich jak przeziębienie i grypa.

Zielona herbata

Liście herbaciane stanowią skoncentrowane źródło rozmaitych związków o działaniu prozdrowotnym. Zawarte w zielonej herbacie katechiny wykazują aktywność antyoksydacyjną i przeciwzapalną, a dodatkowo wpływają na wrażliwość insulinową i kilka innych ważnych parametrów. Do tej pory wykazano, iż regularna konsumpcja zielonej herbaty może stanowić element profilaktyki niektórych groźnych chorób, a także dodatkowo – wspomagać pracę nad estetyką sylwetki. Dzięki opublikowanym w ostatnich latach badaniom wiemy także, iż obecne w niej substancje mogą chronić przed infekcjami górnych dróg oddechowych.

Ciekawe badania

Ciekawych danych w kwestii wpływu zielonej herbaty na ryzyko zachorowania na grypę dostarczają wyniki badania przeprowadzonego przez Matsumoto i wsp. Autorzy postanowili sprawdzić wpływ spożywania zielonej herbaty na ryzyko zakażenia grypą. Badanie przeprowadzone zostało z udziałem dwustu pracowników służby zdrowia. W ramach projektu przez okres pięciu miesięcy połowie personelu medycznego podawano suplement zawierający ekstrakt z zielonej herbaty (378 mg/doba) i teaninę (210 mg/doba), a drugiej połowie – placebo.

Wynik eksperymentu

Po zakończeniu trwania projektu okazało się, że przyjmowanie ekstraktów z zielonej herbaty i teaniny istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia wspomnianej infekcji. Na podstawie objawów klinicznych zaobserwowano tylko cztery przypadki infekcji górnych dróg oddechowych wśród otrzymujących suplement, natomiast w grupie placebo aż trzynaście (czyli ponad trzy razy więcej). Po przeprowadzenia badań laboratoryjnych okazało się, że w grupie zielonej herbaty był tylko jeden potwierdzony przypadek grypy, a w grupie placebo – pięć (pozostałe infekcje grypą nie były).

Warto dodać, że powyższe badanie wykonane zostało z randomizacją, metodą podwójnej ślepej próby, co wyraźnie podnosi jego wiarygodność.

Jak to możliwe?

Niestety nie mamy pewności jaki mechanizm leży u podłoża zacytowanej zależności. Możemy jednak snuć w tej materii pewne domysły. Grupa koreańskich naukowców pod kierownictwem dr Song odkryła, że związki fenolowe obecne w zielonej herbacie w odpowiednim stężeniu wykazują zdolność do hamowania replikacji wirusa grypy, czyli – blokują jego namnażanie.

Wnioski

Zieloną herbatę szczególnie warto spożywać w okresie, w którym rośnie ryzyko rozwoju infekcji górnych dróg oddechowych, a zwłaszcza – grypy. Co istotne, nie ma konieczności spożywania naparu, w praktyce równie dobrze, a może nawet lepiej – sprawdzą się kapsułki z ekstraktem z herbacianych liści.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie Przeziębienie

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę