Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jak rozpoznać ginekomastię?

Jak rozpoznać ginekomastię?
Ginekomastią nazywa się łagodny przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn, wynikający z nadmiernej rozbudowy tkanki gruczołowej i włóknistej sutka. Chociaż ginekomastia wydaje się łatwa w rozpoznaniu - zmianę jest bowiem łatwo „wymacać” - lub w przypadku zaawansowanych jej postaci - dostrzec gołym okiem, to diagnostyka jest o wiele bardziej skomplikowana. Ginekomastia może mieć bowiem różne podłoże, a w niektórych przypadkach mylona jest z lipomastią czy zmianami nowotworowymi.

Jak rozpoznać ginekomastię?

W praktyce, by rozpoznać ginekomastię nie wystarczy samo stwierdzenie obecności zgrubienia pod sutkiem czy powiększenia jego rozmiarów. Zaawansowana diagnostyka wymaga zastosowania badań obrazowych, fizykalnych i biooptycznych. Sprawę komplikuje fakt, iż nie istnieją jedne, jasne kryteria diagnostyczne dotyczące np. wielkości zmian w sutku (zależnie od źródeł określa się ja na zaledwie 5mm lub nawet 2cm). W praktyce klinicznej stosuje się zazwyczaj czterostopniową skalę klasyfikacji, gdzie pierwszy stopień ginekomastii odpowiada wielkości sutków poniżej 2 cm, drugi – jeśli mieści od 2 do 4 cm, trzeci: 4 do 6 cm, a czwarty – powyżej 6cm.

W większości przypadków stwierdzenia ginekomastii konieczne jest przeprowadzenie różnicowania z lipomastią (pseudoginekomastią), a nieraz także - rakiem sutka. Lipomastia optycznie daje podobne efekty do ginekomastii, polega jednak jedynie na odkładaniu się tkanki tłuszczowej w okolicy sutków bez zmian w obrębie gruczołów, zmiana ta dotyka zazwyczaj osób z wysokim poziomem tkanki tłuszczowej. Nowotwór sutka natomiast u mężczyzn występuje dość rzadko – jest jednak możliwy i zawsze należy brać pod uwagę taką ewentualność.

O czym świadczy ginekomastia?

Pojawienie się ginekomastii – poza okresem pokwitania, kiedy jej obecność nie jest stanem patologicznym – świadczy zazwyczaj o pewnych problemach hormonalnych. Zaburzenia w poziomie i aktywności hormonów płciowych (androgenów i estrogenów – najczęściej pewna dysproporcja pomiędzy nimi) wywołują tę przypadłość. Dlatego nieraz zleca się odpowiednie badania krwi (stężenia testosteronu całkowitego i/lub wolnego, estradiolu, LH, gonadotropiny kosmówkowej) i w razie potrzeb pogłębia diagnostykę w celu odnalezienia właściwej przyczyny ginekomastii i następnie jej eliminacji.

Lekarz zazwyczaj zleca też podstawowe badania biochemiczne, które pozwalają wykryć ewentualne schorzenia wątroby lub nerek, którym ginekomastia może towarzyszyć, a w razie podejrzenia nadczynności tarczycy (przy której też często występuje ginekomastia) konieczne staje się oznaczenie stężenia TSH.

Podsumowanie

Jeśli zauważyłeś ostatnio jakieś zgrubienia w okolicy sutków, czy też doświadczasz regularnego swędzenia bądź pieczenia w tym rejonie ciała najlepiej byłoby zasięgnąć porady lekarskiej. Wcześnie wykryta ginekomastia może zostać skutecznie wyeliminowana bez użycia skalpela. W zaawansowanych stadiach najczęściej konieczna jest interwencja chirurgiczna. 

Źródła: Krysiak.R., Okopień. B.. Ginekomasti. Pol. Merk. Lek., 2012, XXXII, 189, 187

W artykule mówimy o: Zdrowie Uroda Men's boost Recover 40+