Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

„Maca” zwiększa wydolność i poprawia libido

„Maca” zwiększa wydolność i poprawia libido
W suplementacji sportowej można zauważyć pewien trend polegający na skłanianiu się w stronę „natury”. Zioła i wyciągi roślinne pojawiają się w coraz to kolejnych preparatach wspomagających redukcję tkanki tłuszczowej, przyrost masy mięśniowej czy zwiększających zdolności wysiłkowe. Ekstrakty z zielonej herbaty, gorzkiej pomarańczy, żeńszenia czy buzdyganka ziemnego zdążyły już ugruntować swoją pozycję na rynku. Oprócz w/w bestsellerów jednak jest jeszcze wiele innych roślin, które z powodzeniem mogą znaleźć zastosowanie w suplementacji sportowej.

Maca (Lepidium meyenii) to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, należąca do rodziny kapustnych. Jako surowiec do produkcji suplementów diety używany jest korzeń. Stanowi on źródło rozmaitych związków wykazujących aktywność biologiczną, takich jak fitosterole, saponiny, alkaloidy, katechiny, aminokwasy i witaminy. Roślinie tej przypisuje się zdolność do zwiększania odporności organizmu na przeciążenia fizyczne i psychiczne oraz łagodzenia skutków stresu. Poleca się również „maca” w medycynie naturalnej do stosowania osobom cierpiącym na depresje i „oziębłość płciową”.

Grupa brytyjskich naukowców (Stone i wsp.) postanowiła przebadać wpływ suplementacji ekstraktem z Lepidium meyenii na wydolność tlenową i na libido. W eksperymencie wzięło udział 8 mężczyzn, których podzielono na dwie grupy, jedna przez dwa tygodnie otrzymywała ekstrakt z „maca”, a druga placebo. Zadanie jakie postawiono przed uczestnikami polegało na przejechaniu 40 km na rowerze- zarówno przed rozpoczęciem suplementacji jak i po jej zakończeniu. Okazało się, że grupa otrzymująca suplement znacznie poprawiła czas przejazdu w porównaniu do grupy placebo. Uczestnicy otrzymujący ekstrakt roślinny zanotowali także wzrost libido.

Choć przedstawione tutaj badanie przeprowadzone było na małej grupie uczestników i trwało relatywnie krótko, to przyznać trzeba że wyniki są dość optymistyczne. Potrzebne są jednak dalsze eksperymenty z zastosowaniem ekstraktów Lepidium Mesenii weryfikujące zasadność suplementacji we wspomaganiu wysiłku. Wpływ ekstraktów z „maca” na funkcje seksualne jest już natomiast dość dobrze poznany.

A pilot investigation into the effect of maca supplementation on physical activity and sexual desire in sportsmen. Stone M, Ibarra A, Roller M, Zangara A, Stevenson E.