Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Maca zwiększa wydolność i poprawia libido

Maca zwiększa wydolność i poprawia libido
W suplementacji sportowej można zauważyć pewien trend polegający na skłanianiu się w stronę „natury”. Zioła i wyciągi roślinne pojawiają się w coraz to kolejnych preparatach wspomagających redukcję tkanki tłuszczowej, przyrost masy mięśniowej czy zwiększających zdolności wysiłkowe. Ekstrakty z zielonej herbaty, gorzkiej pomarańczy, żeń-szenia czy buzdyganka ziemnego zdążyły już ugruntować swoją pozycję na rynku. Oprócz ww. bestsellerów jednak jest jeszcze wiele innych roślin, które z powodzeniem mogą znaleźć zastosowanie w suplementacji sportowej.

Maca (Lepidium meyenii) to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, należąca do rodziny kapustnych. Jako surowiec do produkcji suplementów diety używany jest korzeń. Stanowi on źródło rozmaitych związków wykazujących aktywność biologiczną, takich jak fitosterole, saponiny, alkaloidy, katechiny, aminokwasy i witaminy. Roślinie tej przypisuje się zdolność do zwiększania odporności organizmu na przeciążenia fizyczne i psychiczne oraz łagodzenia skutków stresu. Poleca się również „maca” w medycynie naturalnej do stosowania osobom cierpiącym na depresje i „oziębłość płciową”.

Grupa brytyjskich naukowców (Stone i wsp.) postanowiła przebadać wpływ suplementacji ekstraktem z Lepidium meyenii na wydolność tlenową i na libido. W eksperymencie wzięło udział 8 mężczyzn, których podzielono na dwie grupy, jedna przez dwa tygodnie otrzymywała ekstrakt z „maca”, a druga placebo. Zadanie, jakie postawiono przed uczestnikami, polegało na przejechaniu 40 km na rowerze- zarówno przed rozpoczęciem suplementacji, jak i po jej zakończeniu. Okazało się, że grupa otrzymująca suplement znacznie poprawiła czas przejazdu w porównaniu do grupy placebo. Uczestnicy otrzymujący ekstrakt roślinny zanotowali także wzrost libido.

Choć przedstawione tutaj badanie przeprowadzone było na małej grupie uczestników i trwało relatywnie krótko, to przyznać trzeba, że wyniki są dość optymistyczne. Potrzebne są jednak dalsze eksperymenty z zastosowaniem ekstraktów Lepidium Mesenii weryfikujące zasadność suplementacji we wspomaganiu wysiłku. Wpływ ekstraktów z „maca” na funkcje seksualne jest już natomiast dość dobrze poznany.

Źródła: A pilot investigation into the effect of maca supplementation on physical activity and sexual desire in sportsmen. Stone M, Ibarra A, Roller M, Zangara A, Stevenson E.

W artykule mówimy o: Suplementy i odżywki Men's boost Recover 40+