Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Trening na dobry początek – ACT i FBW

Rozpoczynamy trening w klubie – możliwe są tu dwie opcje – trening obwodowy całego ciała ACT (aerobic circuit training) lub prosty (nie obwodowy) schemat FBW (full body workout; całe ciało pracuje na jednym treningu).

W każdym przypadku polecam skorzystać z pomocy osoby doświadczonej – trenując pod nadzorem (co najmniej pierwszych kilka treningów, najlepiej kilka tygodni), w celu nauki techniki. Każde ćwiczenie jakie wykonujemy w klubie może spowodować kontuzję mięśni, ścięgien, wiązadeł - wszystko zależy od prawidłowo przeprowadzonej rozgrzewki (co najmniej 8-10 minut ćwiczeń ogólnorozwojowych – przysiady, skłony, krążenia ramion, podskoki itd.) oraz techniki ćwiczącego.

Ryzyko urazu zwiększa używanie nadmiernego (niedostosowanego do naszych możliwości) obciążenia.

Trening ACT – przykładowy schemat

 1. Przysiady ze sztangą (jeśli nie dajemy rady, wykonujemy np. prostowanie nóg siedząc, na maszynie lub wyciskanie nogami na suwnicy skośnej, hack maszynie)
 2. Podciąganie na drążku (jeśli nie dajemy rady – robimy ćwiczenie z partnerem – podnoszenie się w górę z pomocą, a tylko faza opuszczania samodzielnie lub zastępujemy je ściąganiem drążka wyciągu – szerokim chwytem do klatki piersiowej)
 3. Martwy ciąg na prostych nogach (ze sztangą lub ze sztangielkami)
 4. Wyciskanie sztangielek w leżeniu na skośnej ławce
 5. Wyciskanie sztangi do czoła, siedząc
 6. Wspięcia na palce ze sztangą, stojąc
 7. Uginanie ramion ze sztangą łamaną, stojąc
 8. Unoszenie kolan do klatki, w zwisie na drążku

Trening ACT ma podstawową, wielką wadę – musimy używać 8-12 stacji – co w polskich warunkach jest niemal niewykonalne (musielibyśmy mieć do dyspozycji większość urządzeń i stanowisk w klubie, tylko dla siebie).

W treningu obwodowym, jakim jest ACT, należy przechodzić po wykonaniu jednej serii ćwiczenia do kolejnego np. robimy 8 powtórzeń przysiadów, od razu przechodzimy do drążka i 8 x podciągamy się, 8 powtórzeń martwego ciągu itd. Po skończeniu np. w tym przypadku 8 ćwiczeń odpoczywamy. Całe 8 (lub więcej) ćwiczeń stanowi jeden obwód. W treningu wykonujemy 2-3 obwody (czyli każde ćwiczenie łącznie po 2-3 serie).

W każdej serii wykonujemy 8-10 powtórzeń ćwiczenia, dbając o odpowiednie tempo i technikę. Jeśli to stanie się zbyt łatwe – na kolejnym treningu zwiększamy liczbę obwodów i/lub dokładamy ciężaru w ćwiczeniach (od 2,5 do 5 kg). W warunkach polskich sugeruję wykonywać trening w postaci stacji trwających po 50-60 sekund, przerwa wypoczynkowa 1 minuta, kolejna seria danego ćwiczenia i dopiero wtedy przechodzimy do następnego ćwiczenia (mniej konfliktów z otoczeniem przez zajmowanie cennego sprzętu).

Trening FBW – przykładowy schemat

Kolejny, możliwy do wykorzystania trening to FBW – w najprostszej formie np.

 1. Przysiad ze sztangą - 3 serie
 2. Wiosłowanie sztangą - 3 serie
 3. Wyciskanie sztangi leżąc - 3 serie
 4. Wyciskanie na barki - 2-3 serie
 5. Podciąganie na drążku podchwytem - 3-5 serii

Jest to szybki, skuteczny trening ogólnorozwojowy. Wykonujemy 3 serie przysiadów, po skończeniu których przechodzimy do wiosłowania sztangą itd. W miarę progresu dokładamy objętości (więcej serii danego ćwiczenia np. zamiast trzech, cztery-pięć serii przysiadów) oraz delikatnie zwiększamy obciążenia (2-2,5 kg co trening). Nie wolno zmieniać nam kolejności oraz rodzajów ćwiczeń. Zamiana przysiadów np. na prostowanie nóg na maszynie sprawia, że zamiast całego ciała (jak w przysiadach) – pracuje głównie m. czworogłowy uda – ćwiczenie nie przynosi efektów.

Podsumowanie

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej zbadaj swój stan zdrowia – skonsultuj się z lekarzem i uzyskaj pozwolenie na prowadzenie danego treningu. W szczególności, jeśli: masz wysoki poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, choroby układu krążenia, wady postawy, nadciśnienie, wady wzroku, problemy np. z kręgosłupem.

Jeśli dłuższy czas nie prowadziłeś żadnej aktywności fizycznej – najlepiej będzie rozpocząć treningi od marszy (trwających 1-2 h, 3-4 x tygodniowo).

Pamiętaj, że każdy niewłaściwie prowadzony trening może prowadzić do kontuzji u urazów. Wszystko, co przeczytałeś w artykule stosuj na własne ryzyko. Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne urazy doznane w trakcie treningu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.