Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czy Marihuana wpływa na płodność?

Czy Marihuana wpływa na płodność?
Marihuana jest często nadużywana przez kulturystów, nawet Arnold Schwarzenegger palił kiedyś jointy. Niektórzy twierdzą, iż poprawia ona regenerację, inni że pozwala się zrelaksować po treningu. Nie ma przekonujących dowodów potwierdzających wspomniane tezy.

Payne KS i wsp. oceniali, czy konopia indyjska ma wpływ na płodność. Przejrzeli literaturę dotyczącą wpływu marihuany na płodność mężczyzn. Odpowiednie badania zostały zidentyfikowane i poddane przeglądowi.

Najsilniejszym dowodem zmian płodności u mężczyzn wywołanych przez konopie indyjskie jest zmienianie parametrów nasienia. Badania potwierdzają rolę marihuany w zmniejszaniu liczby i koncentracji plemników, wywoływaniu nieprawidłowości w morfologii plemników, zmniejszaniu ruchliwości i żywotności plemników oraz hamowaniu zdolności do kapacytacji zapłodnienia. W modelach zwierzęcych wykazano rolę marihuany w zaniku jąder, zmniejszeniu libido i pogorszeniu funkcji seksualnych, ale wyniki te nie zostały jeszcze powtórzone w badaniach na ludziach. Badania zmian hormonalnych sugerują niejednoznaczny wpływ na poziom testosteronu, obniżone poziomy hormonu luteinizującego i niezmienione poziomy hormonu folikulotropowego.

Obecne badania sugerują, że marihuana może negatywnie wpływać na płodność mężczyzn. Konieczne są dalsze eksperymenty, aby potwierdzić dowody które do tej pory zebrano w badaniach na zwierzętach.

Wg moich informacji, istnieją takie badania np. Tina Djernis Gundersen i wsp. oceniali wpływ palenia konopi na 1215 młodych Duńczyków, poborowych w wieku 18-28 lat.  W sumie 45% paliło marihuanę w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Regularne palenie marihuany więcej niż raz w tygodniu wiązało się z niższą o 28% koncentracją plemników oraz niższą o 29% całkowitą ilością nasienia. Stosowanie marihuany więcej niż raz w tygodniu i innych narkotyków rekreacyjnych zmniejszyło koncentrację plemników o 52% i całkowitą liczbę plemników o 55%. 

Klinicyści powinni zdawać sobie sprawę z tych potencjalnych skutków, przepisując medyczne terapie marihuaną mężczyznom w wieku rozrodczym. Marihuana może być jednym z licznych powodów niepłodności (oprócz np. nadużywania SAA). Problem nie dotyczy CBD, który to związek ma wiele ciekawych właściwości cennych dla sportowców.

Źródła: Payne KS1, Mazur DJ2, Hotaling JM3, Pastuszak AW3. „Cannabis and Male Fertility: A Systematic Review.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30916627 Tina Djernis Gundersen „Association Between Use of Marijuana and Male Reproductive Hormones and Semen Quality: A Study Among 1,215 Healthy Young Men” https://academic.oup.com/aje/article/182/6/473/82600

W artykule mówimy o: Zdrowie Seks