Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Spalacz tłuszczu dla nastolatka – czy to dobry pomysł?

Spalacze tłuszczu zwane też termogenikami, reklamowane są jako szybki i bezpieczny sposób na wyszczuplenie sylwetki. Kolorowe reklamy próbują wzbudzić w nas przekonanie, że dzięki zastosowaniu tego typu preparatów odchudzanie stanie się łatwe, przyjemne i przede wszystkim szybkie. Warto więc zastanowić się nad tym czy środki tego typu faktycznie działają tak jak sugerują marketingowe hasła oraz spróbować odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, czy stanowią one dobre rozwiązanie w przypadku osób bardzo młodych.

Czym są spalacze tłuszczu?

Spalaczami tłuszczu nazywamy suplementy diety zawierające składniki, które mają za zadanie przyspieszać spalanie tłuszczu poprzez nasilenie procesu termogenezy, czyli po prostu – produkcji ciepła. Organizm by wytworzyć energię cieplną zużywa preferencyjnie kwasy tłuszczowe, które pobierać może z tkanki tłuszczowej. Tak więc po spożyciu porcji takiego suplementu nasileniu powinno ulec wydatkowanie energii czego efektem jest przyspieszone spalanie tłuszczu zapasowego zlokalizowanego np. w obrębie pasa, ud czy bioder.

Co zawierają spalacze tłuszczu?

Chociaż spalacze tłuszczu często reklamowane są jako środki zawierające unikalną kompozycję wyjątkowych składników o potwierdzonej naukowo skuteczności działania, to w rzeczywistość wygląda inaczej. Zazwyczaj podstawą tego typu środków jest kofeina, czyli dokładnie ta sama substancja co występuje w kawie, a także ekstrakty z ostrych przypraw, zielonej herbaty, owoców cytrusowych i innych roślinnych komponentów. Nie są to wiec substancje o cudownych właściwościach, prawda jest niestety taka, że w przypadku znacznej części z nich brakuje rzetelnych dowodów w postaci niezależnych badań naukowych, które potwierdzałyby, że posiadają one przypisywane im działanie.

Czy spalacze tłuszczu działają?

Gdybyśmy wiedzę na temat termogeników chcieli przyswajać z kolorowych opracowań marketingowych, to łatwo byłoby uwierzyć, że środki te są w stanie zdziałać cuda. Niestety tego typu wywody są równie rzetelne co treści reklam proszków do prania. Owszem spalacze tłuszczu mogą wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej ale niezależni specjaliści jaki sami praktycy zazwyczaj przyznają, że ich wkład w efekt końcowy wynosi co najwyżej kilka procent. Oznacza to, że spalacze tłuszczu nie tylko nie zastępuję odpowiedniego sposobu odżywiania i aktywności fizycznej, ale wręcz stanowią jedynie subtelny do nich dodatek. Co więcej – i to warto wiedzieć – znaczna część tego typu środków w ogóle nie wykazuje żadnego działania!

Czy spalacze są bezpieczne?

Teoretycznie wszystkie suplementy diety dostępne na naszym rynku są bezpieczne, gdyby tak nie było, to Generalny Inspektorat Sanitarny nie dopuściłby ich do obrotu. Problem polega na tym, ze pewna część tego typu środków, zwłaszcza tych sprzedawanych na serwisach aukcyjnych sprzedawana jest „spod lady”, gdyż nie została dopuszczona do obrotu przez wspomniany GIS. I stało się tak nie koniecznie dlatego, że środki te są „za mocne”, ale przede wszystkim dlatego, że nie wiadomo jakie są konsekwencje ich przyjmowania.

Kolejną kwestią jest to, że nawet w przypadku środków posiadających odpowiednie zaświadczenia i rekomendacje nie wiadomo tak naprawdę jakie będą skutki ich przyjmowania przez osoby młode, gdyż nikt nigdy nie badał wpływu przyjmowania termogeników przez młodzież w okresie intensywnego rozwoju i wzrostu. Wiadomo natomiast, ze niektóre składniki „spalaczy” mogą utrudniać wchłanianie pierwiastków niezwykle ważnych dla młodzieży, takich jak choćby wapń i żelazo. Są to więc powody dla których raczej należy sceptycznie podchodzić do możliwości stosowania preparatów o działaniu termogennym np. przez czternastolatka.

Ranking spalaczy tłuszczu

Na rynku występuje ogromna liczba spalaczy tłuszczu. Pamiętaj więc o sprawdzaniu składu produktu przed jego zakupem. Pełen ranking spalaczy tłuszczu możesz znaleźć: TUTAJ 

Wnioski

Kontrowersje wokół zasadności i bezpieczeństwa stosowania spalaczy tłuszczu przez młodzież można uciąć w zasadzie jednym zdaniem: tego typu środki nie są po prostu potrzebne. Warto też wiedzieć, że termogeniki nie są nawet w niewielkim stopniu tak skuteczne jak sugerują ich reklamy. Osobną kwestią jest, że tak naprawdę nie wiadomo, jaki wpływ na organizm ma stosowanie spalaczy tłuszczu w bardzo młodym wieku, w okresie intensywnego wzrostu i ogólnego rozwoju. Są bez wątpienia lepsze sposoby na to by poprawić swoją sylwetkę i pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Opisze je jednak szerzej w kolejnych poradnikach.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.