Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Doskonały olej i źródło tłuszczu w diecie. Dlaczego warto stosować olej MCT?

Doskonały olej i źródło tłuszczu w diecie. Dlaczego warto stosować olej MCT?
Tłuszcze w diecie osoby aktywnej są tak samo istotne, co pozostałe makroskładniki żywieniowe. Nie można powiedzieć, że któryś z makroskładników jest mniej lub bardziej ważny.

Musimy pamiętać, że to właśnie z udziałem tłuszczy powstają ważne hormony anaboliczne, jak choćby testosteron, kluczowy element rozwoju organizmu mężczyzny.

Ważne jest także, aby uwzględnić różne źródła pokarmowe tłuszczy, jak choćby olej MCT.

Czym jest olej MCT i jaką pełni rolę?

MCT (Medium Chain Triglycerides) w organizmie człowieka wykorzystywane są na potrzeby energetyczne, a ich metabolizm jest dość specyficzny. Korzystając z analogii, można napisać, że trawienie tłuszczy MCT podobne jest do trawienia węglowodanów - po spożyciu są natychmiast transportowane do wątroby, gdzie w wyniku przemian metabolicznych służą nam za doskonałe źródło energii.

Korzyści związane z olejem  MCT

Wspomaga utrzymanie masy ciała

Olej MCT pomaga utrzymać apetytu w ryzach i  tłumić łaknienie. Po zakończeniu  odchudzania często mamy ochotę rzucić się na jedzenie. MCT może pomóc ograniczyć ten odruch. Ponadto MCT wykazuje właściwości  wspomagające kontrolę poziomu cukru we krwi, co jest ważne podczas odchudzania.

Lepsza wrażliwość insulinowa to skuteczniejsze wykorzystanie węglowodanów i kalorii także podczas budowania czystej masy mięśniowej. 

Dodaje energii

Olej MCT wykorzystywany jest w organizmie podobnie jak węglowodany. Jego użycie, jako popularnego dodatku do porannej kawy, sprawia że czujemy się pełni energii i mamy więcej siły do działania. 

Paliwo dla mózgu

MCT jest swego rodzaju paliwem dla naszego mózgu. Kiedy spożywamy olej MCT mamy możliwość zwiększyć ilość ketonów we krwi, które stanowią źródło energetyczne tego obszaru. Działanie to podnosi naszą koncentrację, poprawia samopoczucie, jak i pozwala myśleć efektywniej.  

Wspiera układ trawienny

Olej MCT skutecznie wspomaga walkę z drobnoustrojami znajdującymi się w układzie pokarmowym, łagodząc stany zapalne w jego obrębie, co poprawia proces trawienne, jak i stan flory bakteryjnej jelit. 

Zmniejsza stany zapalne i posiada właściwości lecznicze

Olej MCT wykazuje silne działanie przeciwutleniające, dlatego skutecznie obniża stany zapalne i wspomaga regenerację. Istnieje wiele publikacji naukowych, które wskazują, że olej MCT skutecznie wspomaga walkę z nadciśnieniem, cukrzycą, jak i wspiera leczenie Alzheimera czy chorób tarczycy. 

Co warto zapamiętać?

Olej MCT jest doskonałym dodatkiem podczas odchudzania. Stosując diety niskowęglowodanowe, nie każdy może sobie pozwolić na spożycie węglowodanów przed wysiłkiem, dlatego też MCT nadaje się idealnie w okresie przedtreningowym, jako szybkie źródło energii.

Ponadto tłuszcz ten wykazuje szereg działań prozdrowotnych, takich jak wsparcie pracy układu pokarmowego, mózgu i regeneracji powysiłkowej.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.