Kreatyna należy do najpopularniejszych suplementów diety wśród kulturystów, sprinterów, zawodników sportów siłowych i ogólnie ludzi ceniących swoje zdrowie. Naukowcy sprawdzali, jak wpłynie na zawartość np. fosfokreatyny w mięśniach.
Kreatyna występuje naturalnie w organizmie, w mięśniach, ale jest też najczęściej stosowanym suplementem. Dzienny ubytek kreatyny wynosi ok. 2 g kreatyny, dlatego warto ją uzupełniać. Ma to szczególne znaczenie, gdy nasza dieta nie obfituje w mięso. Związek ten ma także pozytywny wpływ na wiele parametrów zdrowotnych.
Kreatyna w organizmie występuje w dwóch postaciach:
kreatyna wolna (FCr) 40% całkowitej kreatyny
oraz fosfokreatyna (PCr) 60% całkowitej kreatyny
Fosfokreatyna jest podstawowym źródłem zapasowej energii dla odnawiania głównego nośnika energetycznego, czyli ATP.
Badania
W wielu badaniach naukowych podawano pacjentom kreatynę i poddawano ich mięśnie wysiłkowi w formie treningu.
Wyniki
U większości badanych spożycie kreatyny znacznie zwiększyło całkowite stężenie kreatyny w mięśniach (średnio o 25%),
Zaobserwowano, iż odnawianie fosfokreatyny po wysiłku jest szybsze średnio o 35%,
U małej części pacjentów spożycie kreatyny miało niewielki wpływ na całkowite stężenie kreatyny w mięśniach, powodując wzrost 5-7%.
Wniosek
Podawanie np. monohydratu kreatyny może znacząco zwiększyć stężenie kreatyny w mięśniach. Dzięki kreatynie można trenować dłużej i ciężej, tym samym treningi stają się bardziej efektywne. Kreatyna pozwala też łatwiej zwiększyć rozmiar masy mięśniowej i siłę mięśni.
Standardowa i zalecana dawka przy długotrwałej suplementacji to 5 g kreatyny na dobę.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.