Uczestnikami tego eksperymentu byli kontuzjowani pływacy płci męskiej i żeńskiej (średni wiek 15.1 ± 1.5 roku, masa ciała = 60,8 ± 8,9, średni wzrost 1.71 m ± 0,06 cm). Badani zostali losowo przydzieleni do grupy kreatyny lub placebo (po 14 osób w każdej).
Otrzymali suplementację kreatyną (CR) lub placebo (PL) jako część leczenia tkanki miękkiej (tendinopatii ścięgna mięśnia zginacza długiego palucha). Kreatynę podawano 5 dni w dużej dawce (faza ładowania) i 37 dni w ramach podtrzymania.
Wyniki badania:
- po dwóch tygodniach unieruchomienia kończyny stwierdzono istotny spadek masy beztłuszczowej (np. mięśnie), jednak w grupie kreatyny tylko o 5.6%, w grupie placebo o 8.9%,
- po czterech tygodniach rehabilitacji masa beztłuszczowa znacząco wzrosła, ale … w grupie kreatyny o 5,5% w grupie placebo o 3,8%,
- podawanie kreatyny przyniosło większy spadek odczuwanego bólu w kontuzjowanej kończynie, w porównaniu do placebo,
- moment siły w zgięciu podeszwowym znacząco wzrósł w grupie kreatyny w czwartym i szóstym tygodniu rehabilitacji (o 10.4% w R4 oraz o 16.8% w R6); dla porównania w grupie placebo o 7.1% i 14.7%.
Wyniki tego badania wskazują, że suplementacja kreatyną w połączeniu z zabiegami terapeutycznymi skutecznie wspomaga rehabilitację urazów ścięgien. Ma ona wpływ na odczuwanie bólu, zachowanie masy mięśniowej oraz wzrost siły w trakcie rehabilitacji.