Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Kreatyna przyspiesza regenerację po urazach? Badanie naukowe

Kreatyna przyspiesza regenerację po urazach? Badanie naukowe
Naukowcy sprawdzali teorię wpływu kreatyny na rehabilitację u młodych pływaków, w treningu wykorzystujących płetwy. Doznali oni kontuzji wskutek nadmiernego obciążenia jakie wywołuje stosowanie płetw. Konkretnie chodziło o uraz ścięgna mięśnia zginacza długiego palucha.

Uczestnikami tego eksperymentu byli kontuzjowani pływacy płci męskiej i żeńskiej (średni wiek 15.1 ± 1.5 roku, masa ciała = 60,8 ± 8,9, średni wzrost 1.71 m ± 0,06 cm). Badani zostali losowo przydzieleni do grupy kreatyny lub placebo (po 14 osób w każdej).

Otrzymali suplementację kreatyną (CR) lub placebo (PL) jako część leczenia tkanki miękkiej (tendinopatii ścięgna mięśnia zginacza długiego palucha). Kreatynę podawano 5 dni w dużej dawce (faza ładowania) i 37 dni w ramach podtrzymania.

Wyniki:

  • po dwóch tygodniach unieruchomienia kończyny stwierdzono istotny spadek masy beztłuszczowej (np. mięśnie), jednak w grupie kreatyny tylko o 5.6%, w grupie placebo o 8.9%,
  • po czterech tygodniach rehabilitacji masa beztłuszczowa znacząco wzrosła, ale … w grupie kreatyny o 5,5% w grupie placebo o 3,8%,
  • podawanie kreatyny przyniosło większy spadek odczuwanego bólu w kontuzjowanej kończynie, w porównaniu do placebo,
  • moment siły w zgięciu podeszwowym znacząco wzrósł w grupie kreatyny w czwartym i szóstym tygodniu rehabilitacji (o 10.4% w R4 oraz o 16.8% w R6);  dla porównania w grupie placebo o 7.1% i 14.7%.

Wyniki tego badania wskazują, że suplementacja kreatyną w połączeniu z zabiegami terapeutycznymi skutecznie wspomaga rehabilitację urazów ścięgien. Ma ona wpływ na odczuwanie bólu, zachowanie masy mięśniowej oraz wzrost siły w trakcie rehabilitacji.

 

Źródła: Imre Juhasz „Creatine Supplementation Supports the Rehabilitation of Adolescent Fin Swimmers in Tendon Overuse Injury Casus” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5950745/

W artykule mówimy o: Zdrowie Suplementy i odżywki