Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kreatyna przyspiesza regenerację po urazach? Badanie naukowe

Kreatyna przyspiesza regenerację po urazach? Badanie naukowe
Naukowcy sprawdzali teorię wpływu kreatyny na rehabilitację u młodych pływaków, w treningu wykorzystujących płetwy. Doznali oni kontuzji wskutek nadmiernego obciążenia, jakie wywołuje stosowanie płetw. Konkretnie chodziło o uraz ścięgna mięśnia zginacza długiego palucha.

Uczestnikami tego eksperymentu byli kontuzjowani pływacy płci męskiej i żeńskiej (średni wiek 15.1 ± 1.5 roku, masa ciała = 60,8 ± 8,9, średni wzrost 1.71 m ± 0,06 cm). Badani zostali losowo przydzieleni do grupy kreatyny lub placebo (po 14 osób w każdej).

Otrzymali suplementację kreatyną (CR) lub placebo (PL) jako część leczenia tkanki miękkiej (tendinopatii ścięgna mięśnia zginacza długiego palucha). Kreatynę podawano 5 dni w dużej dawce (faza ładowania) i 37 dni w ramach podtrzymania.

Wyniki badania:

  • po dwóch tygodniach unieruchomienia kończyny stwierdzono istotny spadek masy beztłuszczowej (np. mięśnie), jednak w grupie kreatyny tylko o 5.6%, w grupie placebo o 8.9%,
  • po czterech tygodniach rehabilitacji masa beztłuszczowa znacząco wzrosła, ale … w grupie kreatyny o 5,5% w grupie placebo o 3,8%,
  • podawanie kreatyny przyniosło większy spadek odczuwanego bólu w kontuzjowanej kończynie, w porównaniu do placebo,
  • moment siły w zgięciu podeszwowym znacząco wzrósł w grupie kreatyny w czwartym i szóstym tygodniu rehabilitacji (o 10.4% w R4 oraz o 16.8% w R6);  dla porównania w grupie placebo o 7.1% i 14.7%.

Wyniki tego badania wskazują, że suplementacja kreatyną w połączeniu z zabiegami terapeutycznymi skutecznie wspomaga rehabilitację urazów ścięgien. Ma ona wpływ na odczuwanie bólu, zachowanie masy mięśniowej oraz wzrost siły w trakcie rehabilitacji.

Źródła: Imre Juhasz „Creatine Supplementation Supports the Rehabilitation of Adolescent Fin Swimmers in Tendon Overuse Injury Casus” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5950745/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.