- „Masówka”
Jak zapewne wiesz, żeby przytyć potrzebujesz przede wszystkim nadwyżki energetycznej. Jeśli jesz naprawdę dużo i z głową, a mimo to masa ciała nie rośnie, najprawdopodobniej jesteś posiadaczem super-szybkiego metabolizmu. Specjalnie dla takich osób jak Ty, stworzone zostały preparaty węglowodanowo-białkowe zwane „gainerami” lub „masówkami”. Wybierając odżywkę tego typu sprawdź najpierw stosunek węglowodanów do białka i wybierz taką, w której mieści się on w przedziale 4 : 1 do 5 : 1. W pierwszym tygodniu porcję preparatu przyjmować możesz po zakończeniu treningu (ok. 50 – 100g), a jeśli masa nie zmieni się dodawaj kolejne dawki (30 – 50g) na deser, po wybranych posiłkach. Nigdy nie zastępuj posiłków gainerem! To ma być dodatek do diety, a nie jej zamiennik. Pamiętaj też, że „masówki” zawierają rafinowane węglowodany, których nadmiar w diecie nie jest pożądany.
- Kreatyna
Drugim preparatem, który wyraźnie przyspiesza budowanie masy mięśniowej jest kreatyna. Nie zawracaj sobie przy tym głowy rozmaitymi opowieściami o wyższości jednej formy kreatyny nad inną, weź zwykły monohydrat lub jabłczan i dawkuj około 6- 10g na dobę. Nie ważne czy to będzie proch czy kapsułki, producent polski czy zagraniczny – dawka obowiązuje taka sama. W dni treningowe najważniejsza pora na przyjęcie kreatyny to czas bezpośrednio po treningu, drugą dawkę możesz przyjąć rano, wieczorem lub przed treningiem – jak wolisz, zarówno na czczo jak i z posiłkiem. W dni nietreningowe również rozłożyć możesz sobie dzienną dawkę na dwie porcje. Jeśli opornie reagujesz na kreatynę możesz zastosować fazę nasycenia, czyli przez okres około tygodnia przyjmować 4 – 5 porcji kreatyny na dobę po 4 – 5g na jedną dawkę, a następnie przez kolejne tygodnie zostać przy 5g dziennie.
- BCAA
Trzecim suplementem przydatnym w okresie budowania masy mogą okazać się aminokwasy rozgałęzione BCAA, czyli leucyna, walina i izoleucyna. Chociaż ich działanie nie jest spektakularne, to w przypadku osób obdarzonych bardzo szybkim metabolizmem spożycie porcji BCAA przed lub w trakcie treningu zmniejszyć może aktywność enzymów, które rozkładając białka mięśniowe w celu pozyskania dodatkowej porcji energii. Innymi słowy aminokwasy rozgałęzione zmniejszyć mogą katabolizm. Uważać jednak należy by nie przesadzić z ilością BCAA, ponieważ skończyć się to może zmniejszeniem łaknienia. Dawki optymalne mieszczą się między 10 a 20g na trening. W dni bez treningu nie ma większego sensu przyjmowania BCAA
- Probiotyki i enzymy trawienne
Chociaż niektórym osobom wydać się może dziwnym fakt, że w zestawieniu suplementów „na masę” znajdują się prozdrowotne dodatki. Tymczasem w mojej karierze dietetyka nierzadko zdarzało się tak, że osobnicy z rzekomo „super-szybkim metabolizmem” mieli tak naprawdę problemy z układem trawiennym, przez co rozkład pokarmu i wchłanianie składników odżywczych były po prostu upośledzone. Oczywiście podstawą jest modyfikacja diety (najlepiej z udziałem dietetyka, a nieraz i - lekarza), tak by usunąć źle tolerowane pokarmy z menu, jednak niezwykle pomocne mogą okazać się także suplementy zawierające szczepy probiotycznych bakterii oraz preparaty z dodatkiem enzymów trawiennych. Wskazaniem do stosowania tych środków są wzdęcia, dyskomfort w nad- i podbrzuszu, gazy, biegunki, a także zgagi.