IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Prosty i skuteczny zestaw na masę dla opornych

Prosty i skuteczny zestaw na masę dla opornych
Od dłuższego czasu regularnie ćwiczysz, wylewając wiadra potu na treningach, a Twoje mięśnie nie chcą rosnąć? Wpychasz w siebie tony ryżu, makaronu, jaj, płatków owsianych i kurczaka, a waga wskazuje ciągle tyle samo? Wydaje Ci się, że skazany jesteś na „wieczną rzeźbę”? Przetestuj koniecznie poniższy zestaw suplementów!

Gainer

Jak zapewne wiesz, żeby przytyć potrzebujesz przede wszystkim nadwyżki energetycznej. Jeśli jesz naprawdę dużo i z głową, a mimo to masa ciała nie rośnie, najprawdopodobniej jesteś posiadaczem super-szybkiego metabolizmu. Specjalnie dla takich osób jak Ty, stworzone zostały preparaty węglowodanowo-białkowe zwane „gainerami” lub „masówkami”. Wybierając odżywkę tego typu sprawdź najpierw stosunek węglowodanów do białka i wybierz taką, w której mieści się on w przedziale 4:1 do 5:1. W pierwszym tygodniu porcję preparatu przyjmować możesz po zakończeniu treningu (ok. 50 – 100 g), a jeśli masa nie zmieni się dodawaj kolejne dawki (30 – 50 g) na deser, po wybranych posiłkach. Nigdy nie zastępuj posiłków gainerem! To ma być dodatek do diety, a nie jej zamiennik. Pamiętaj też, że „masówki” zawierają rafinowane węglowodany, których nadmiar w diecie nie jest pożądany.

Kreatyna

Drugim preparatem, który wyraźnie przyspiesza budowanie masy mięśniowej jest kreatyna. Nie zawracaj sobie przy tym głowy rozmaitymi opowieściami o wyższości jednej formy kreatyny nad inną, weź zwykły monohydrat lub jabłczan i dawkuj około 6- 10 g na dobę. Nie ważne czy to będzie proch czy kapsułki, producent polski czy zagraniczny – dawka obowiązuje taka sama. W dni treningowe najważniejsza pora na przyjęcie kreatyny to czas bezpośrednio po treningu, drugą dawkę możesz przyjąć rano, wieczorem lub przed treningiem – jak wolisz, zarówno na czczo jak i z posiłkiem. W dni nietreningowe również rozłożyć możesz sobie dzienną dawkę na dwie porcje. Jeśli opornie reagujesz na kreatynę możesz zastosować fazę nasycenia, czyli przez okres około tygodnia przyjmować 4 – 5 porcji kreatyny na dobę po 4 – 5 g na jedną dawkę, a następnie przez kolejne tygodnie zostać przy 5 g dziennie.

BCAA

Trzecim suplementem przydatnym w okresie budowania masy mogą okazać się aminokwasy rozgałęzione BCAA, czyli leucyna, walina i izoleucyna. Chociaż ich działanie nie jest spektakularne, to w przypadku osób obdarzonych bardzo szybkim metabolizmem spożycie porcji BCAA przed lub w trakcie treningu zmniejszyć może aktywność enzymów, które rozkładając białka mięśniowe w celu pozyskania dodatkowej porcji energii. Innymi słowy aminokwasy rozgałęzione zmniejszyć mogą katabolizm. Uważać jednak należy by nie przesadzić z ilością BCAA, ponieważ skończyć się to może zmniejszeniem łaknienia. Dawki optymalne mieszczą się między 10 a 20 g na trening. W dni bez treningu nie ma większego sensu przyjmowania BCAA

Probiotyki i enzymy trawienne

Chociaż niektórym osobom wydać się może dziwnym fakt, że w zestawieniu suplementów „na masę” znajdują się prozdrowotne dodatki. Tymczasem w mojej karierze dietetyka nierzadko zdarzało się tak, że osobnicy z rzekomo „super-szybkim metabolizmem” mieli tak naprawdę problemy z układem trawiennym, przez co rozkład pokarmu i wchłanianie składników odżywczych były po prostu upośledzone. Oczywiście podstawą jest modyfikacja diety (najlepiej z udziałem dietetyka, a nieraz i - lekarza), tak by usunąć źle tolerowane pokarmy z menu, jednak niezwykle pomocne mogą okazać się także suplementy zawierające szczepy probiotycznych bakterii oraz preparaty z dodatkiem enzymów trawiennych. Wskazaniem do stosowania tych środków są wzdęcia, dyskomfort w nad- i podbrzuszu, gazy, biegunki, a także zgagi.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.