Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Suplementacja kreatyną a zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Suplementacja kreatyną a zaburzenia żołądkowo-jelitowe
Kreatyna należy do najskuteczniejszych i zarazem najlepiej przebadanych substancji wspomagających rozwój formy sportowej. Niestety, pomimo, iż uznawana jest za bezpieczną to nie jest wolna od wad i nie wszyscy dobrze ją tolerują. Niektóre osoby skarżą się na zaburzenia żołądkowo-jelitowe podczas suplementacji kreatyną. Warto się zastanowić czy faktycznie substancja ta może być źródłem tego typu problemów, a jeśli tak – to czy istnieją sposoby na to by się przed nimi uchronić.

Kreatyna – korzyści z przyjmowania

Kreatyna jest substancja w sposób wyraźny wpływającą na ludzki organizm. Jej stosowanie prowadzi zazwyczaj do wyraźnego przyrostu siły mięśni i do zwiększenia beztłuszczowej masy ciała. Pierwsze efekty są już obserwowane zaledwie po kilkunastu, a niekiedy już po kilku dniach suplementacji. Substancja ta cieszy się szczególną popularnością wśród osób trenujących siłowo, w tym trójboistów, dwuboistów, kulturystów, tak wyczynowych jak i amatorów.

Bezpieczeństwo stosowania

Na podstawie dostępnych badań trzeba uznać, że kreatyna jest substancją bezpieczną. Warto jednak podkreślić, że pod kątem wpływu na organizm badany był głównie monohydrat kreatyny. Trudno ocenić realny wpływ wielu innych popularnych form tej substancji dostępnych na rynku, choć z drugiej strony mało realne jest by z ich przyjmowaniem wiązały się jakieś dodatkowe negatywne konsekwencje. Najwięcej kontrowersji budził przez długi czas wpływ suplementacji kreatyną na funkcjonowanie nerek. Dziś już jednak po przeprowadzeniu odpowiednich obserwacji wiadomo, że w przypadku osób zdrowych, przy stosowaniu odpowiednich dawek nie ma ryzyka uszkodzenia tego narządu za pomocą kreatyny.

Kreatyna a dolegliwości żołądkowo-jelitowe

Kwestią o wiele rzadziej podejmowana literaturze naukowej, ale stosunkowo ważną dla osób przyjmujących kreatynę jest wpływ tej substancji na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Otóż można się spotkać z opiniami, wedle których suplementacja kreatyną prowadzi do wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych takich jak wzdęcia, gazy, bóle brzucha, a niekiedy także biegunki. Czy możliwe jest by substancja ta faktycznie wywoływała takie objawy?

Cóż, istnieją przesłanki by tak sądzić i nie należą do nich jedynie opinie samych użytkowników, ale także dane naukowe i wiedza z zakresu właściwości kreatyny. Otóż w jednym z badań przeprowadzonych na niewielkiej grupie uczestników suplementacja dużymi dawkami kreatyny (40g dziennie), wywołała problemy jelitowe u 30% uczestników! Wspomniany efekt związany jest z tym, że kreatyna jest substancją osmotycznie czynną. Może więc stymulować napływ wody do światła przewodu pokarmowego, czemu nierzadko towarzyszy dyskomfort w podbrzuszu, uczucie przelewania, wzdęcia i biegunki.

Środki zaradcze

W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia problemów jelitowych podczas suplementacji kreatyną warto zastosować się do następujących zaleceń:

  • kreatyną kupować w formie mikronizowanej (lepsza rozpuszczalność i wchłanialność z przewodu pokarmowego),
  • stosować kreatynę w dawkach wynoszących od 4 do 8g na dobę,
  • przyjmować kreatynę z posiłkami,
  • uważać na spożycie laktozy, fruktozy, polio li, fruktanów, oligosacharydów, nierozpuszczalnych frakcji błonnika i innych składników mogących powodować problemy jelitowe.

Podsumowanie

Pomimo, iż temat nie został jeszcze dobrze zbadany, to należy uznać, iż wielce prawdopodobne jest, że suplementacji kreatyną może towarzyszyć zwiększone ryzyko wystąpienia problemów żołądkowo-jelitowych. Efekt ten jest szczególnie prawdopodobny przy przyjmowaniu dużych dawek, zwłaszcza – na czczo lub gdy w diecie obecne są inne problematyczne składniki. Bardziej narażone na nieprzyjemne objawy są też osoby borykające się z zespołem jelita drażliwego.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.