Termogenik - czym dokładnie jest?
Jest to suplement diety, który oparty jest to różnego rodzaju ekstrakty roślinne, których zadanie polega przede wszystkim na:
- zwiększeniu termogenezy
- pobudzeniu
- zmniejszeniu apetytu.
Wszystkie te czynniki przekładają się na pomoc w redukowaniu tkanki tłuszczowej w naszych organizmach, przekształcając ją w energię spalaną w czasie wysiłku.
Skutkiem zwiększonej termogenezy jest przyspieszenie funkcjonowania naszego metabolizmu. To z kolei przekłada się na lipolizę, czyli spalanie tkanki tłuszczowej w celach energetycznych. Najpopularniejsze ekstrakty podnoszące nam temperaturę ciała to:
- kapsaicyna
- piperyna
- teobromina
- kofeina
- kwas chlorogenowy
- epigalokatechiny
- johimbina.
Wiele osób traktuje termogeniki jako suplementy, których zadaniem jest pobudzenie w czasie treningu. Po to, aby dać z siebie więcej, nabrać ochoty na trening wcześnie rano czy wieczorem po ciężkiej pracy, gdy ochota na jego wykonanie nie jest już taka duża. Działanie związków psychoaktywnych daje nam więcej energii, ochoty na trening i potrafi pomóc w sytuacji gorszego dnia. Wśród podstawowych związków tego typu wyróżnić możemy:
- kofeinę
- guaranę
- żen-szeń
- hordeninę
- efedrynę
- geraminę
- fenyloetyloaminę.
Trzecia z funkcji spalaczy tkanki tłuszczowej to kontrola łaknienia. Szczególnie przydatna u osób z zaburzeniami funkcjonowania ośrodków głodu, sytości czy gorszym wykorzystywaniem cukrów przez organizm. Zaliczamy tutaj takie związki, jak:
- chrom
- ekstrakt z cynamonowca
- morwy białej
- olej z orzechów sosny koreańskiej (pini)
- kwas alfa-liponowy
- tamaryndowiec.
Dla kogo suplementacja termogenikami?
Czy jednak tkanka tłuszczowa w naszych organizmach ulegnie spaleniu w wyniku przyjmowania termogeników? Zdecydowanie nie, jeżeli nie ma ku temu odpowiednich bodźców. Jako podstawę kształtowania sylwetki zaliczyć należy przede wszystkim:
- odpowiednie odżywianie, czyli ujemny bilans kcal i jakość produktów
- aktywność fizyczną, treningi siłowe, interwałowe, aerobowe.
Należy pamiętać, że to właśnie podstawy, takie jak dieta i treningi są najważniejsze i to one dadzą nam oczekiwane efekty, a suplement w postaci spalacza tkanki tłuszczowej jest tylko dodatkiem, który ma sens tylko wtedy, kiedy spełnione są podstawy.
Suplementy tego typu zdecydowanie lepiej sprawdzają się, gdy mamy już dość niski poziom tkanki tłuszczowej i ciężko nam o nawet minimalne zmiany. Wtedy istotny będzie każdy bodziec.
Szczególną uwagę na stosowanie termogeników powinny zwrócić osoby z nadciśnieniem, chorobami serca, tarczycy, depresją. Niestety związki w nich zawarte mogą ingerować w pracę tych narządów. Przeznaczone są one zdecydowanie dla osób zdrowych.
Podsumowanie
Zanim zdecydujemy się na zakup spalacza, powinniśmy zastanowić się w jakim stopniu rzeczywiście suplement tego typu jest nam potrzebny. Nie są to bowiem cudowne środki, za które powinniśmy wziąć się w pierwszej kolejności. Warto skupić się na podstawach, takich jak dieta i trening. Następnie na ewentualnych brakach istotnych związków w naszej diecie, które z reguły są niedoborowe: omega 3, witamina D3,wapń, magnez czy odżywka białkowa, a dopiero na koniec przemyśleć kwestię stosowania termogenika.