BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Anabolizm, katabolizm i aminokwasy – część II

Twoje mięsnie jako teren prac rozbiórkowo-budowlanych. Jak wspomniałem w poprzedniej części artykułu, aminokwasów budujących białka mięśniowe jest 22, czyli niemało, w tym mamy 8 aminokwasów niezbędnych + 2 niezbędne warunkowo. Wiadomo, że organizm, aby coś zbudować, musi my mieć komplet cegiełek, żadnej nie może brakować. W ustroju proces budowy i rozbiórki zachodzi non stop. Jedne tkanki powstają inne ulegają rozkładowi. Wspomniane wyżej przeciwstawne procesy w obrębie tego samego miejsca zachodzić jednak w tym samym czasie nie mogą.

To druga część artykułu. Pierwszą znajdziesz tutaj:

Nierozsądne byłoby jednoczesne budowanie i niszczenie tej samej tkanki na tym samym terenie. Na zmianę więc wjeżdżają ekipy budowlane i rozbiórkowe złożone ze specjalnych enzymów i koenzymów oraz innych związków zaangażowanych w procesy przebudowy. Wielka machina anaboliczna złożona z fizjologicznych odpowiedników dźwigów, koparek, czy też betoniarek, obsługiwana przez wyspecjalizowaną załogę (odpowiednich enzymów) nie będzie ruszać do pracy, gdy na placu jest jeszcze oddział buldożerów dokonujących rozbiórki, zwanej przez nas katabolizmem.

Proces budowy zachodzić może tylko wtedy kiedy surowca jest pod dostatkiem i jest on w komplecie. Stąd też organizm wypracował sobie specjalny system komunikacji pomiędzy rozmaitymi narządami, tkankami, komórkami. W momencie, gdy po spożyciu posiłku lub suplementu we krwi pojawiają się aminokwasy (i inne składniki odżywcze, jak np.: glukoza), pojawia się budulec, który można spożytkować do odtworzenia tkanek i skonstruowania nowych i energetyczna zapłata dla robotników, żeby chcieli pracować.

Przełączniki "burz" i "buduj"

Aminokwasów jest jednak dużo, więc organizm "wybrał sobie" jeden z nich, który ma zdolność do przestawienia za pomocą specjalnych kinaz przełącznika z trybu "rozkładaj", na tryb "buduj". Innymi słowy, kiedy we krwi pojawia się leucyna organizm wie, że dostępność składników odżywczych jest wystarczająca, by zahamować katabolizm i zainicjować anabolizm.

Bez pojawiania się leucyny we krwi, ekipa budowlana nigdy nie wjedzie na plac budowy, nawet jeśli w miejsce buldożerów zaczną pojawiać się pozostałe aminokwasy i glukoza. To leucyna stanowi pokarmowy czynnik "sygnalizujący", który uruchamia anabolizm. Mechanizm wpływu leucyny na proces wzrostu masy mięśniowej jest jednak jeszcze szerszy i sprowadza się nie tylko do aktywacji specjalnych enzymów zwanych kinazami, ale również do mobilizowania wyrzutu ważnego hormonu — insuliny, jak i poprawiania wrażliwości komórek na jego działanie. Insulina to rodzaj transportera rozwodzący składniki energetyczne i budulcowe po tkankach.

Wrażliwość insulinowa określa czujność i sprawność ekipy rozładunkowej, która musi zdążyć, przechwycić od insuliny i przeładować składniki odżywcze. To, co nie trafi do tkanek docelowych bowiem, w tym tkanki mięśniowej, kończy zazwyczaj w tkance tłuszczowej…

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mi się choć trochę usystematyzować Twoją wiedzę na temat procesów metabolicznych oraz aminokwasów, a zwłaszcza najważniejszego z nich — leucyny. Jak widać rola tych związków sprowadza się nie tylko do funkcji budulcowych, ale również energetycznych i regulacyjnych.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.