IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Anabolizm, katabolizm i aminokwasy – część I

Jak powszechnie wiadomo, mięśnie składają się z aminokwasów. Tak więc można powiedzieć, że aminokwasy stanowią rodzaj budulca, coś jakby cegiełek, z których powstaje tkanka. Nie można jednak wszystkich aminokwasów traktować tak samo. Wśród związków tych wyróżniamy bowiem endogenne, czyli te, które organizm umie sobie "wytworzyć" z innych aminokwasów oraz egzogenne, a więc takie, których syntetyzować nie potrafimy i muszą być one dostarczane z zewnątrz z pokarmem, czy też w postaci suplementu.

Już na podstawie tych informacji widać, że niektóre aminokwasy są istotniejsze niż inne, a jak się dalej przekonamy są trzy najważniejsze, z których jeden aminokwas bije wszystkie inne na głowę.

Aminokwasy uciekające z mięśni

W warunkach "kryzysu energetycznego", np.: w czasie wykonywania intensywnego wysiłku, jakim może być choćby trening siłowy, niektóre aminokwasy uwalniane są z tkanki mięśniowej, dostają się do krwiobiegu i następnie w wątrobie zamieniane są na glukozę. Tymi aminokwasami są alanina oraz glutamina, które mogą stanowić niemal 3/4 aminokwasów uwalnianych z mięśni w trakcie wysiłku. Jest to tzw. katabolizm mięśniowy.

Zanim jednak pobiegniesz do sklepu po suplement alaninowo-glutaminowy, by zabezpieczyć swoje mięśnie, musisz wiedzieć, że nim dostaną się one do krwi powstają z aminokwasów rozgałęzionych (BCAA), a głównie z leucyny. Tak więc to BCAA, a przede wszystkim leucyna, stanowią substrat do "produkcji" glutaminy i alaniny (grupa aminowa leucyny przenoszona zostaje odpowiednio na glutaminian lub pirogronian tworząc glutaminę, lub alaninę).

Istotne więc wydaje się spożycie dodatkowej dawki aminokwasów rozgałęzionych zarówno przed jak i po wysiłku w celu zmniejszenia ucieczki tych aminokwasów z mięśni w trakcie trwania sesji i uzupełnienia ewentualnych strat, najlepiej z nawiązką po zakończeniu treningu.

Królowa aminokwasów

Jak wspomniałem na początku, są aminokwasy ważne i ważniejsze dla naszych mięśni. Przed szereg wysuwają się wyraźnie aminokwasy egzogenne, a spośród nich kawałek do przodu wędrują aminokwasy rozgałęzione. Jest jednak jeden aminokwas egzogenny należący do BCAA, który pełni najbardziej doniosłą funkcję. Jest nim leucyna. Precyzyjne wytłumaczenie wszechstronnego jej potencjału wymagałoby przytoczenia opisu kilku ważnych biochemicznych zależności, co wykracza niestety poza konwencję tego artykułu i samo w sobie — nie ukrywajmy — jest trochę enigmatyczne i nudne.

W drugiej części artykułu posłużymy się prostą i obrazową metaforą, która zobrazuje nam wspomniane powyżej zależności:

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.