Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ćwiczenia zmniejszają chęć wzięcia narkotyku

Ćwiczenia zmniejszają chęć wzięcia narkotyku
Nie jest żadną tajemnicą, iż wielu sportowców uzależnia się od środków z grupy opioidów. Kryzys opioidowy w Ameryce Północnej został dobrze udokumentowany zarówno w literaturze naukowej, jak i w popularnych mediach. Trudno przecenić skalę problemu; Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ogłosiły, że jest to „epidemia”, a rząd Kanady stwierdził, że mamy stan zagrożenia zdrowia publicznego.

Jak skutecznie zabijają opioidy?

Kilka lat temu oszacowano, że codziennie około 140 osób umiera z powodu przedawkowania opioidów w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, co przekłada się na ponad 70 000 zgonów rocznie, a liczba ta wciąż rośnie. Według nowych danych CDC razem opioidy (przeciwbólowe leki działające na receptory opioidowe) wyeliminowały w 2020 r. 71 556 osób, w 2021 r. 84 741 osób. To oznacza, że obecnie z powodu opioidów umierają 232 osoby każdego dnia. I to w samych Stanach Zjednoczonych Ameryki!

Sportowcy a opioidy

Używanie opioidów przez zawodowych sportowców dotyczyło od 4,4% do 4,7%, podczas gdy używanie opioidów podczas kariery w National Football League wynosiło 52%. Sportowcy, którzy rozpoczynali karierę na etapie szkół średnich, byli narażeni na wysokie ryzyko używania opioidów, z tych środków w kolejnych latach życia korzystało od 28% do 46% z nich.

Czynniki ryzyka związane z używaniem opioidów obejmowały rasę kaukaską (białą), uprawianie sportów kontaktowych (hokej, piłka nożna; zapasy, boks i inne sporty walki), bezrobocie po przejściu na emeryturę i niezdiagnozowany wstrząs mózgu. Używanie opioidów podczas kariery pozwalało przewidywać użycie opioidów na emeryturze.

Czy ćwiczenia fizyczne mogą zastąpić leki?

Ćwiczenia mogą aktywować te same szlaki, co morfina. Celem niniejszego badania było wyjaśnienie wpływu ćwiczeń na samopodawanie morfiny u szczurów. Samce szczurów rasy Wistar były początkowo szkolone do przyjmowania małych granulek pokarmu przez naciskanie dźwigni w aparacie do samodzielnego podawania.

Szczury podzielono na 4 grupy: sól fizjologiczna, morfina, ćwiczenie 1 (11 dni) i ćwiczenie 2 (30 dni). Zamontowano im urządzenie do samodzielnego podawania morfiny (0.5 mg w pojedynczej dawce) lub placebo (soli fizjologicznej). Część z nich była poddana treningowi, inne nie.

Co się okazało?

Okazało się, że szczury podawały sobie morfinę (opiat i opioid) o wiele częściej niż placebo. Ćwiczenia fizyczne znacząco zmniejszały zapotrzebowanie na morfinę u zwierząt (aplikowały sobie mniej narkotyku).

Naukowcy sądzą, że ćwiczenia mogą aktywować wiele systemów neuroprzekaźników zaangażowanych w proces uzależnienia i zwiększać uwalnianie endorfin. Prawdopodobnie ten mechanizm może zmniejszyć samopodawanie morfiny u zwierząt.

Komentarz

U ludzi stosowanie SAA bywa furtką do narkotyków, a tak się z pewnością dzieje u większości kulturystów, dla których iniekcje stały się codziennością.

Źródła: Ekhtiari S, Yusuf I, AlMakadma Y, MacDonald A, Leroux T, Khan M. Opioid Use in Athletes: A Systematic Review. Sports Health. 2020 Nov/Dec;12(6):534-539. doi: 10.1177/1941738120933542. Epub 2020 Aug 6. PMID: 32758077; PMCID: PMC7785905. M.M. Hosseini i in. Treadmill exercise reduces self-administration of morphine in male rats June 2009Pathophysiology 16(1):3-7 DOI:10.1016/j.pathophys.2008.11.001

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.