IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Cukier jak narkotyk

Każdy dzień zaczynasz od czegoś słodkiego? Nie wyobrażasz sobie posiłku bez choćby symbolicznego deseru? Pijasz tylko słodkie napoje? Być może w Twoim przypadku to nie tyle przyzwyczajenie co – nałóg. Cukier bowiem uzależnia, a jego działanie w tym zakresie jest podobne do tego jakie wywołują alkohol, papierosy czy narkotyki.

W lutym tego roku w magazynie Nature został opublikowany artykuł pt.: „The Toxic Truth About Sugar” napisany przez grupę naukowców z University of California, San Francisco (UCSF). Jego autorzy twierdzą, że obrót samym cukrem jak i wyrobami cukierniczymi powinien być regulowany w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku alkoholu czy papierosów. Wysoka konsumpcja cukru może bowiem — podobnie jak wysokie spożycie alkoholu, w sposób istotny pogorszyć stan zdrowia, a nawet doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Zaskakujące wręcz okazują się niektóre podobieństwa towarzyszące nadmiernej konsumpcji alkoholu i cukru: wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenie pracy układu nerwowego, uszkodzenie trzustki i wątroby to tylko niektóre z możliwych, wspólnych następstw braku umiaru w spożyciu.

Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że cukier aktywuje te same ścieżki metaboliczne w mózgu, oddziałując na tzw. układ nagrody w sposób podobny do tego, jakie wykazują znane środki uzależniające zaliczane do narkotyków. W eksperymentach przeprowadzonych na modelu zwierzęcym okazało się, że zwierzęta laboratoryjne wybierają cukier preferencyjnie w stosunku do kokainy, pomimo kokainowej zależności! Co prawda nikt nie twierdzi, że uzależniające działanie cukru  jest równie silne co działanie twardych narkotyków, faktem jednak jest, że u osób próbujących z dnia na dzień zrezygnować z cukru pojawiają się objawy abstynencyjne, podobnie jak w przypadku wielu innych substancji uzależniających.

Problem z cukrem polega na tym, że w powszechnym ujęciu nie jest postrzegany jako zagrożenie

Te same mamy i babcie, które nigdy nie dopuściłyby do tego, by ktokolwiek częstował ich pociechy papierosami czy alkoholem, same chętnie kupują im czekoladki i cukierki, rozwijając w dzieciach nałóg, który w przyszłości może być źródłem wielu problemów. Jeśli myślimy  źle o słodkich pokarmach, to jedynie w kategorii problemów z nadmierną masą ciała, tymczasem wpływ cukru na naszą sylwetkę to tylko wierzchołek góry lodowej — spustoszenie, jakie sieją w naszym organizmie nafaszerowane glukozą, fruktozą i sacharozą produkty jest niestety podobne do tego, jaki wyrządza alkohol.

Co zrobić, gdy ciężko mi zrezygnować ze słodyczy?

Jeśli masz wyraźny problem z tym, by zrezygnować ze spożywania słodyczy czy też, by istotnie ograniczyć ich konsumpcje, warto zasięgnąć porady dietetyka. Istnieje wiele skutecznych sposobów walki ze „słodkim nałogiem”, przy czym ważna jest nie tylko sama metoda, ale także psychologiczne wsparcie specjalisty. Warto sobie zapamiętać, że eliminacja z diety źródeł rafinowanego cukru nie tylko korzystnie odbija się na sylwetce i zdrowiu, ale także – na samopoczuciu.

Źródła: http://www.nature.com/nature/journal/v482/n7383/full/482027a.html

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.